Interpretacja Urzędu Skarbowego w Otwocku
1417/443/VATVIII/311/05
z 11 maja 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1417/443/VATVIII/311/05
Data
2005.05.11



Autor
Urząd Skarbowy w Otwocku


Temat
Podatek od towarów i usług --> Procedury szczególne


Słowa kluczowe
stawki podatku
taksówki


Pytanie podatnika
Czy usługi wykonywane taksówką osobową na rzecz ludności jak i na rzecz Szpitala w X jako samochód sanitrany w podatku VAT podlegają opodatkowaniu ryczałtem wg stawki 3%?


Na podstawie art. 216, 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa ( tekst jednolity Dz. U. Nr 8, poz. 60 z 2005 r.) w związku z Pana wystąpieniem z dnia 16.02.2005 r., uzupełnionym pismem z dnia 10.05.2005 r., w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy o podatku od towarów i usług dotyczących opodatkowania zryczałtowanym podatkiem w wysokości 3 % usług polegających na przewozie osób samochodem sanitarnym, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Otwocku informuje, że stanowisko Pana zawarte we wniosku nie jest prawidłowe

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że wykonuje Pan usługi przewozu osób taksówką osobową i obroty z tego tytułu opodatkowane są w formie ryczałtu według stawki 3 %. Jednocześnie świadczy Pan usługi na rzecz Szpitala w X jako samochód sanitarny.Zdaniem Pana zarówno usługi wykonywane jako taksówka osobowa jak i na rzecz szpitala podlegają ryczałtowi wg stawki 3 %.

Zgodnie z art. 114 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) podatnik świadczący usługi taksówek osobowych (PKWiU 60.22.11-00.00) może wybrać opodatkowanie tych usług w formie ryczałtu według stawki 3 %, po uprzednim pisemnym zawiadomieniu naczelnika urzędu skarbowego w terminie do końca miesiąca poprzedzającego okres, w którym będzie stosował ryczałt.

Przy opodatkowaniu usług w formie ryczałtu nie stosuje się przepisu art. 86 , oraz w terminie o którym mowa w art. 99 ust. 1 składa się skróconą deklarację podatkową.

Zrezygnować z opodatkowania w formie ryczałtu można nie wcześniej niż po upływie 12 miesięcy, po uprzednim pisemnym zawiadomieniu naczelnika urzędu skarbowego, w terminie do końca miesiąca poprzedzającego miesiąc, od którego nie będzie rozliczał się w formie ryczałtu - art. 114 ust. 4.

Z powyższego wynika, że opodatkowaniu w formie ryczałtu według stawki 3 % podlegają jedynie usługi taksówek osobowych o symbolu PKWiU 60.22.11-00.00.

Natomiast Urząd Statystyczny w Łodzi - Ośrodek Standardów Klasyfikacyjnych, pismem z dnia 11.04.2005 r. znak OK-5672/KU-2221/2005, zakwalifikował usługi świadczone na podstawie umowy zawartej z zakładem opieki zdrowotnej polegające na przewożeniu chorych wraz z opieką zgodnie z określonym harmonogramem a także obsługę Izby Przyjęć w zakresie przewożenia pacjentów, materiałów biologicznych, materiałów do udzielania świadczeń zdrowotnych jako "Usługi ambulansów wypadkowych" o symbolu PKWiU 85.14.14-00.00. Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy - pozycja nr 9 PKWiU ex 85 - usługi w zakresie ochrony zdrowia i opieki społecznej, z wyłączeniem usług weterynaryjnych (PKWiU 85.2).

Natomiast przewóz dokumentów oraz innych towarów przez taksówkę osobową sklasyfikowano jako "Transport lądowy pozostały" - PKWiU 60.2. Usługa o tym symbolu podlega opodatkowaniu podstawową stawką VAT - 22%.

Biorąc powyższe pod uwagę należy stwierdzić, że stanowisko Pana wyrażone w piśmie jest nieprawidłowe.

Jednocześnie Naczelnik Urzędu Skarbowego w Otwocku informuje, że niniejsza interpretacja obowiązuje jedynie w przedstawionym stanie faktycznym oraz jest zgodna ze stanem prawnym obowiązującym w dniu jej udzielenia. Zmiana poszczególnych elementów stanu faktycznego może mieć wpływ na zmianę praw i obowiązków Podatnika. Interpretacja obowiązuje do czasu zmiany przepisów. Organ podatkowy nie ma obowiązku informowania Podatnika o takiej zmianie.Zgodnie z art. 14b § 1 i 2 ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj