Interpretacja Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1471/NUR2/443-518/05/ST
z 12 stycznia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1471/NUR2/443-518/05/ST
Data
2006.01.12



Autor
Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Rejestracja. Deklaracje i informacje podsumowujące. Zapłata podatku --> Deklaracje


Słowa kluczowe
deklaracje
pełnomocnictwo
podpis


Pytanie podatnika
Czy możliwe jest udzielenie osobie trzeciej pełnomocnictwa do podpisywania deklaracji podatkowych VAT-7 i VAT-7k w imieniu podatnika bądź osoby reprezentującej osobę prawną będącą podatnikiem?


P O S T A N O W I E N I E


Na podstawie art. 14a § 4 w zw. z § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (j.t. Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, tj. czy możliwe jest udzielenie osobie trzeciej pełnomocnictwa do podpisywania deklaracji podatkowych VAT-7 i VAT-7k w imieniu podatnika bądź osoby reprezentującej osobę prawną będącą podatnikiem, Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie #8722; biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny


postanawia:


uznać stanowisko Strony za nieprawidłowe.


U z a s a d n i e n i e


Z przedstawionego przez Stronę we wniosku stanu faktycznego wynika, iż prokurent upoważniony, zgodnie z odpisem KRS, do samodzielnego reprezentowania Spółki udzielił, na podstawie art. 96 Kodeksu Cywilnego, pełnomocnictwa do podpisywania deklaracji podatkowych VAT-7 i VAT-7k osobie fizycznej. Udzielenie pełnomocnictwa, będące jednym z podstawowych instrumentów prowadzenia działalności gospodarczej, dopuszczone zostało przez ustawy: Kodeks Cywilny (art. 105-109) oraz Ordynacja podatkowa (art. 136 i 137). Udzielenie pełnomocnictwa w konkretnym przypadku - podpisania deklaracji podatkowej - nie zostało żadnymi przepisami zabronione, zaś charakter wykonywanej czynności nie wymaga osobistego działania podatnika.Tak więc, zdaniem Strony, możliwe jest udzielenie osobie trzeciej pełnomocnictwa do podpisywania deklaracji VAT-7, VAT-7k w imieniu podatnika bądź osoby reprezentującej osobę prawną będącą podatnikiem.

Zgodnie z art. 99 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług ( Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani składać w urzędzie skarbowym deklaracje podatkowe za okresy miesięczne w terminie do 25 dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym miesiącu, z zastrzeżeniem ust. 2-10 i art. 133.Stosownie do ust. 2 mali podatnicy, którzy wybrali metodę kasową, składają w urzędzie skarbowym deklaracje podatkowe za okresy kwartalne w terminie do 25 dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym kwartale.Mali podatnicy, którzy nie wybrali metody kasowej, oraz podatnicy, o których mowa w art. 43 ust. 3, wykonujący wyłącznie czynności wymienione w tym przepisie, mogą również zgodnie z art. 99 ust. 3, składać deklaracje podatkowe o których mowa w ust. 2 (...).

Deklaracje wymienione powyżej składane są wg ustalonego wzoru określonego w przepisach wykonawczych wydanych na podstawie delegacji ustawowych. Wzory deklaracji VAT-7 i VAT-7k reguluje rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 19 września 2005r. w sprawie wzorów deklaracji podatkowych dla podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 185, poz. 1545). Deklaracje VAT - 7 oraz VAT-7k w poz. 68 zawierają zapis "podpis ( i pieczątka ) podatnika lub osoby reprezentującej podatnika".

Podkreślić należy, iż podpisanie deklaracji VAT - 7 lub VAT- 7k przez podatnika lub osobę (osoby) reprezentującą osobę prawną będącą podatnikiem jest złożeniem przez te osoby oświadczenia wiedzy a nie woli, pod sankcją odpowiedzialności karnej skarbowej za podanie danych niezgodnych z rzeczywistością.

Przepisy ustawy o podatku od towarów i usług nie określają, czy deklaracje podatkowe powinny być podpisywane jedynie osobiście przez podatników lub osoby reprezentujące osobę prawną będącą podatnikiem, czy też w ich imieniu może to zrobić odpowiednio umocowany pełnomocnik.

Wprawdzie art. 136 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa(j.t. Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) stanowi, iż strona może działać przez pełnomocnika, chyba że charakter czynności wymaga jej osobistego działania, jednakże zasada ta ma zastosowanie tylko na etapie postępowania podatkowego (art.133-138 Ordynacji podatkowej określają pojęcie strony w postępowaniu podatkowym) oraz w ramach dokonywanych przez organ podatkowy czynności sprawdzających ( w myśl art. 280 Ordynacji podatkowej w sprawach nieuregulowanych w art. 272-279 stosuje się odpowiednio przepisy rozdziałów 1, 3, 5, 6, 9, 10, 14, 16 oraz 23 działu IV).

Jednakże gdyby pełnomocnik miał prawo do podpisywania deklaracji dla podatku od towarów i usług, wówczas ustawodawca zastosowałby rozwiązanie analogiczne jak w ustawie z 13 października 1995r. o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników (Dz.U. z 2004r. Nr 269, poz. 2681), gdzie dopuścił możliwość dokonania zgłoszenia identyfikacyjnego przez pełnomocnika (art. 5 ust. 4a powołanej ustawy).

W związku z powyższym w ocenie Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego nie jest możliwe podpisywanie deklaracji VAT - 7 lub VAT - 7k przez pełnomocnika.

Mając powyższe na uwadze postanowiono jak na wstępie.

Niniejsze postanowienie dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz obowiązującego w tym stanie faktycznym stanu prawnego

P o u c z e n i e

Niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla Strony i jest wiążąca dla organów podatkowych oraz organów kontroli skarbowej właściwych dla Strony #8722; do czasu jej zmiany lub uchylenia (art. 14b § 1 i 2 ustawy - Ordynacja podatkowa).

Na niniejsze postanowienie służy Stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego (art. 14a § 4 ustawy - Ordynacja podatkowa)w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj