Interpretacja Urzędu Skarbowego w Mielcu
US.III-415/18/05, US.III-415/19/05, US.III-415/20/05, US.III-415/21/05, US.III-415/22/05, US.III-415/23/05
z 28 grudnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US.III-415/18/05, US.III-415/19/05, US.III-415/20/05, US.III-415/21/05, US.III-415/22/05, US.III-415/23/05
Data
2005.12.28



Autor
Urząd Skarbowy w Mielcu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Pobór podatku lub zaliczek na podatek przez płatników --> Zaliczki od dochodów z działalności gospodarczej, najmu i dochodów zagranicznych

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
dochody wolne od podatku
specjalna strefa ekonomiczna
wysokość zaliczki
zaliczka na podatek
zaliczka uproszczona


Pytanie podatnika
Czy w przypadku wyboru przez wspólników spółki korzystających ze zwolnienia w podatku dochodowym od osób fizycznych z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej na terenie specjalnej strefy ekonomicznej tzw. uproszczonej formy wpłacania zaliczek na podatek dochodowy, przewidzianej w art. 44 ust. 6b ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podstawą do obliczenia miesięcznej zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych jest 1/12 dochodu z działalności gospodarczej, który podlega opodatkowaniu, czy też suma dochodów z działalności gospodarczej, które podlegają opodatkowaniu i które są zwolnione od opodatkowania?


Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. ? Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz art. 21 ust. 1 pkt 63a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Mielcu, po rozpatrzeniu wniosku z dnia 3.11.2005 r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych, dotyczącej sposobu obliczenia miesięcznej zaliczki na podatek przez podatnika korzystającego ze zwolnienia w podatku dochodowym od osób fizycznych z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej na terenie specjalnej strefy ekonomicznej w przypadku wyboru uproszczonej formy wpłacania zaliczek na podatek dochodowy, postanawia uznać, że stanowisko podatnika jest prawidłowe w stanie faktycznym przedstawionym we wniosku.

W dniu 3.11.2005 r. wpłynął do tut. Urzędu wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania przepisów prawa podatkowego, dotyczący przepisów ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z opisem stanu faktycznego zawartego we wniosku spółka jawna, której jest pan wspólnikiem działa na terenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej ?EURO-PARK?MIELEC na podstawie zezwolenia wydanego w styczniu 2003 r. Wspólnicy spółki korzystają ze zwolnienia w podatku dochodowym od osób fizycznych na mocy art. 21 ust. 1 pkt 63a ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W składanych deklaracjach na podatek dochodowy wykazują zarówno dochód zwolniony od opodatkowania z tytułu działalności gospodarczej prowadzonej na terenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej (około 99 % całego dochodu z działalności gospodarczej) oraz dochód podlegający opodatkowaniu, nie objęty zezwoleniem (około 1 % dochodu z działalności gospodarczej). Wniosek zawiera zapytanie, czy w przypadku wyboru przez wspólników spółki tzw. uproszczonej formy wpłacania zaliczek na podatek dochodowy, przewidzianej w art. 44 ust. 6b ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podstawą do obliczenia miesięcznej zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych jest 1/12 dochodu z działalności gospodarczej, który podlega opodatkowaniu, czy też suma dochodów z działalności gospodarczej, które podlegają opodatkowaniu i które są zwolnione od opodatkowania. Zgodnie z pana stanowiskiem podstawą do obliczenia miesięcznej zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych jest 1/12 dochodu z działalności gospodarczej, który podlega opodatkowaniu.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Mielcu, rozpatrując powyższy wniosek, stwierdza, że zgodnie z art. 44 ust. 6b ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podatnicy osiągający dochody z działalności gospodarczej, o której mowa w art. 14 ww. ustawy, mogą, bez obowiązku składania deklaracji miesięcznych, wpłacać zaliczki miesięczne w danym roku podatkowym w uproszczonej formie w wysokości 1/12 kwoty obliczonej, z zastrzeżeniem ust. 6h i 6i, przy zastosowaniu skali podatkowej obowiązującej w danym roku podatkowym określonej w art. 27 ust. 1, od dochodu z pozarolniczej działalności gospodarczej wykazanego w zeznaniu o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty), o którym mowa w art. 45 ust. 1, lub w zeznaniu o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) z pozarolniczej działalności gospodarczej opodatkowanej na zasadach określonych w art. 30c, o którym mowa w art. 45 ust. 1a pkt 2, złożonym:

  1. w roku podatkowym poprzedzającym dany rok podatkowy albo
  2. w roku podatkowym poprzedzającym dany rok podatkowy o dwa lata - jeżeli w zeznaniu, o którym mowa w punkcie 1 podatnicy nie wykazali dochodu z pozarolniczej działalności gospodarczej albo wykazali dochód w wysokości nieprzekraczającej 2.790 zł.; jeżeli również w tym zeznaniu podatnicy nie wykazali dochodu z pozarolniczej działalności gospodarczej albo wykazali dochód z tego źródła w wysokości nieprzekraczającej 2.790 zł., nie są możliwe wpłaty zaliczek w uproszczonej formie.

Powyższy przepis odnosi się co prawda do dochodu z pozarolniczej działalności gospodarczej, nie mniej jednak należy mieć na względzie zapis art. 21 ust. 1 pkt 63a ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z którym wolne od podatku dochodowego są dochody podatników, z zastrzeżeniem ust. 5a - 5c, uzyskane z działalności gospodarczej prowadzonej na terenie specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie zezwolenia, o którym mowa w art. 16 ust. 1 ustawy z dnia 20.10.1994 r. o specjalnych strefach ekonomicznych (Dz. U. Nr 123, poz. 600 ze zm.), przy czym wielkość pomocy publicznej udzielanej w formie zwolnienia nie może przekroczyć wielkości pomocy publicznej dla przedsiębiorcy, dopuszczalnej dla obszarów kwalifikujących się do uzyskania pomocy w największej wysokości, zgodnie z odrębnymi przepisami.

Biorąc pod uwagę powyższe zdaniem tut. organu, w przypadku przedstawionym we wniosku podstawą wyliczenia kwoty zaliczki stanowi dochód z pozarolniczej działalności gospodarczej podlegający opodatkowaniu to jest, z pominięciem części dochodów zwolnionych na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 63a ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych uzyskanych z działalności gospodarczej prowadzonej na terenie specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie zezwolenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj