Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie
II US-II-443/42/2005
z 28 lipca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
II US-II-443/42/2005
Data
2005.07.28



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Rzeszowie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Czynności opodatkowane


Słowa kluczowe
skład celny
sprzedaż towarów


Pytanie podatnika
Czy transakcje wewnątrzwspólnotowe podlegają opodatkowaniu na podstawie przepisów ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.)?


Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (j. t. Dz. U. Nr 8 z 2005 r., poz. 60 ze zm.) art. 5 ust.1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie po rozpatrzeniu pisma Podatnika z dn. 10.06.2005 r. (data wpływu do tut. Urzędu - 17.06.2005 r.) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym, postanawia uznać stanowisko Podatnika w sprawie będącej przedmiotem zapytania, zawarte w pkt 1) pisma za nieprawidłowe.

Interpretacja niniejsza dotyczy następującego stanu faktycznego, wskazanego przez Wnioskodawcę w piśmie z dn. 10.06.2005 r. (pkt 1.), uzupełnionego pismem z dn. 13.07.2005 r: Podatnik, będący podatnikiem VAT czynnym, posiadającym NIP UE dla potrzeb transakcji wewnątrzwspólnotowych zakupił towar spoza obszaru Unii Europejskiej. Zakup udokumentowano fakturą oraz odpowiednimi dokumentami celnymi. Towar ten został złożony w składzie celnym na terenie kraju i objęty procedurą składu celnego. Następnie Podatnik dokonał sprzedaży tego towaru bezpośrednio ze składu celnego:

  1. do kraju spoza Unii Europejskiej,
  2. odbiorcy z Unii Europejskiej
  3. odbiorcy spoza Unii Europejskiej, a miejscem dostawy jest skład celny kraju Unii Europejskiej.

Przedmiotem zapytania Podatnika jest, czy transakcje te podlegają opodatkowaniu na podstawie przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.)Zdaniem Pytającego sprzedaże powyższe nie podlegają opodatkowaniu VAT, ponieważ towar nie został dopuszczony do swobodnego obrotu, a tym samym nie nadano mu statusu towaru wspólnotowego w rozumieniu odrębnych przepisów oraz przy jego zakupie nie wystąpił podatek naliczony.

Do 30.04.2004 r. obowiązywała zasada wynikająca z treści art. 4b ustawy z dnia 8.01.1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.), zgodnie z którą sprzedaż towarów dokonywana w składzie celnym, dotycząca towarów sprowadzonych tam z zagranicy, w stosunku do których nie powstał jeszcze obowiązek podatkowy z tytułu importu towarów, traktowana była jako sprzedaż dokonywana poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, a w konsekwencji nie podlegała ona na podstawie art. 2 ust. 1 ustawie o VAT cyt. powyżej. Od dnia 1.05.2004 r. wraz z akcesją Polski do Unii Europejskiej terytorium RP stało się częścią obszaru celnego Wspólnoty Europejskiej. Stosownie do art. 2 pkt 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) przez terytorium kraju rozumie się terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Wobec braku w powołanej ustawie o podatku od towarów i usług szczególnych unormowań, skład celny położony na terytorium RP jest na potrzeby tej ustawy traktowany jako terytorium kraju. Generalnie zatem należy stwierdzić, że dostawa w obrębie składu celnego podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na zasadach ogólnych jak wszelkie inne transakcje z jednoczesnym zastosowaniem stawek obowiązujących dla konkretnej sprzedaży.

Ad. a)Dostawa towarów ze składu celnego do kraju spoza Unii Europejskiej stanowi eksport towarów w rozumieniu art. 2 pkt 8) ustawy, podlegający opodatkowaniu na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 2). Stawka podatku wynosi 0% przy spełnieniu warunków określonych w art. 41 ust. 4-9 i 11 ustawy.

Ad. b) Dostawa towarów ze składu celnego na rzecz odbiorcy z Unii Europejskiej winna być traktowana jako wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów, podlegająca opodatkowaniu na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 5) przy spełnieniu warunków określonych w art. 13 ustawy, a w przypadku ich nie wypełnienia - jako sprzedaż krajowa, podlegająca opodatkowaniu na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1). Wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów podlega opodatkowaniu preferencyjną stawką 0% (art. 41 ust. 3.), przy spełnieniu warunków określonych w art. 42, zaś sprzedaż krajowa - stawką określoną dla danego towaru.

Ad c)Dostawa towarów ze składu celnego na rzecz odbiorcy spoza Unii Europejskiej, gdy miejscem dostawy jest skład celny kraju Unii Europejskiej winna być traktowana jako dostawa krajowa w rozumieniu art. 7 ustawy i podlega opodatkowaniu na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy, według stawek stosowanych w kraju dla danego towaru, bowiem miejsce dostawy (terytorium Wspólnoty) uniemożliwia zakwalifikowanie transakcji jako eksportu, o którym mowa w art. 2 pkt 8) ustawy, natomiast status nabywcy (odbiorca nie będący podatnikiem podatku od wartości dodanej zarejestrowanym dla potrzeb transakcji wewnątrzunijnych) wyklucza zakwalifikowanie sprzedaży jako wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów, o której mowa w art. 13).

Dokonując oceny prawnej wyrażonego w piśmie stanowiska Wnioskodawcy odnośnie nie podlegania regulacjom ustawy o podatku od towarów i usług wymienionych w piśmie (pkt 1 lit. a - c) sprzedaży ze składu celnego towarów objętych procedurą składu celnego - tut. organ podatkowy stwierdza, że jest ono nieprawidłowe.

Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Podatnika w piśmie z dnia 10.06.2005 r. (pkt 1), uzupełnionego pismem z dn. 13.07.2005 r. i stanu prawnego obowiązującego w dniu wpływu wniosku do tut. organu podatkowego (t. j. 17.06.2005 r.) i jest aktualna do czasu zmiany stanu prawnego lub stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę. Organ podatkowy, wydając powyższą interpretację nie jest zobowiązany ani uprawniony do badania, czy przedstawione we wniosku zdarzenia są zgodne ze stanem faktycznym. Interpretacja ta nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj