Interpretacja Urzędu Skarbowego w Otwocku
1417VAT/443/733/05/AT
z 3 sierpnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1417VAT/443/733/05/AT
Data
2005.08.03



Autor
Urząd Skarbowy w Otwocku


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług --> Podstawa opodatkowania


Słowa kluczowe
geodezja
podatnik podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
czy geodeta będący jednocześnie biegłym sądowym, który wykonuje ekspertyzy na zlecenie sądu jest zobowiązany do płacenia podatku od towarów i usług?


Na podstawie art. 216, art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. Nr 8 z 2005 r, poz. 60) w związku z Pana wystąpieniem z dnia 30.05.2005 r. uzupełnionego w dniu 17.06.2005 r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy o podatku od towarów i usług dotyczących opodatkowania opinii geodezyjnych na zlecenie sądów, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Otwocku informuje, że stanowisko Pana zawarte we wniosku jest nieprawidłowe.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że prowadzi Pan działalność gospodarczą w zakresie usług geodezyjnych.Zawarte w Pana wniosku pytanie dotyczy: czy jako geodeta będący jednocześnie biegłym sądowym, który wykonuje ekspertyzy na zlecenie sądu, jest zobowiązany do płacenia podatku od towarów i usług.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 z 2004 r, poz. 535 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem VAT podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy VAT, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nie mającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 ustawy VAT, w tym również świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa, co wynika z art. 8 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług. Zatem sam fakt wykonywania pewnych czynności z nakazu władzy nie jest kryterium do uznania, że świadczenie nie jest wykonywane w sposób samodzielny.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy VAT podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Jednakże w myśl art. 15 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług za wykonywaną samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 1, nie uznaje się czynności, z tytułu których przychody zostały wymienione w art. 13 pkt 2 - 8 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14 z 2000 r, poz. 176 z późn. zm.), jeżeli z tytułu wykonywania tych czynności osoby te są związane ze zlecającym wykonywanie tych czynności prawnymi więzami tworzącymi stosunek prawny pomiędzy zlecającym wykonywanie czynności i wykonującym zlecane czynności co do warunków wykonywania tych czynności, wynagrodzenia i odpowiedzialności zlecającego wykonanie tych czynności.Z treści złożonego zapytania wynika, że nie jest Pan pracownikiem sądu i zadania wykonuje na jego zlecenie. Dla rozstrzygnięcia zagadnienia będącego przedmiotem zapytania podstawowe znaczenie ma więc spełnienie wymogów, o których mowa w art. 15 ust. 3 pkt 3 ustawy VAT.

W związku z powyższym w przypadku jeżeli wykonujący czynności jest związany ze zlecającym prawnymi więzami tworzącymi stosunek prawny pomiędzy zlecającym wykonanie czynności i wykonującym co do:u warunków wykonania czynności przez zleceniobiorcę,u warunków i zasad wynagradzania zleceniobiorcy przez zleceniodawcę,u zakresu odpowiedzialności zlecającego wykonanie tych czynności,ustawodawca uznaje te czynności za wyłączone z zakresu wykonanej samodzielnie działalności gospodarczej w rozumieniu przepisów art. 15 ust. 2, wykluczając w ten sposób świadczące te usługi osoby z kręgu podatników VAT, a ich czynności z opodatkowania tym podatkiem.

Tak więc nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, jako niespełniające kryteriów samodzielnej działalności gospodarczej, jedynie te czynności określone w art. 13 pkt 2 - 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, które realizowane są w oparciu o stosunek prawny zawierający postanowienia swoiste dla umowy o pracę - w szczególności w zakresie przejęcia przez zlecającego w ramach świadczonej usługi w stosunku do osób trzecich.

Czynności określone w art. 13 pkt 2 - 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, które realizowane są w oparciu o stosunek prawny, w którym nie określono cech istotnych dla umowy opracę podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług z tytułu samodzielnej działalności gospodarczej.Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego nie wynika, iż czynności świadczone na zlecenie sądu nie rodzą odpowiedzialności wobec osób trzecich. W związku z powyższym należy stwierdzić, iż czynności świadczone przez Pana jako biegłego sądowego, na zlecenie sądu podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, co potwierdza interpretacja Ministerstwa Finansów z dnia 21.04.2005 r. opublikowana w Dzienniku Urzędowym Ministra Finansów Nr 6 poz. 71 z 2005 r.

Niniejsza interpretacja co do zakresu stosowania przepisów prawa podatkowego została dokonana wyłącznie dla stanu faktycznego opisanego we wniosku i w oparciu o przepisy obowiązujące w dniu jej udzielenia. Zmiana poszczególnych elementów stanu faktycznego może mieć wpływ na zmianę praw i obowiązków Podatnika. Interpretacja obowiązuje do czasu zmiany przepisów. Organ podatkowy nie ma obowiązku informowania Podatnika o takiej zmianie.

Zgodnie z art. 14b § 1 - 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla Podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmian lub uchylenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj