Interpretacja Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1471/NUR2/443-552/2/05/AK
z 31 stycznia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1471/NUR2/443-552/2/05/AK
Data
2006.01.31



Autor
Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Czynności opodatkowane

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług


Słowa kluczowe
amortyzacja
opłaty bankowe
prowizje bankowe
różnice kursowe
środek trwały
świadczenie usług
wartości niematerialne i prawne
wynagrodzenia
wystawienie faktury


Pytanie podatnika
Na podstawie jakich dokumentów Spółka dokona podziału poniesionych przez siebie wydatków w związku z wykonaniem umowy?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 4 w zw. z § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (j.t. Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku Spółki o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, tj. "Na podstawie jakich dokumentów Spółka dokona podziału poniesionych przez siebie wydatków w związku z wykonaniem umowy ", Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie #8722; biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny

postanawia:

uznać stanowisko Strony za nieprawidłowe.

U z a s a d n i e n i e

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Strona oraz Spółka X zawarły umowę joint venture (Umowa JV), na mocy której podjęły współpracę celem wykonania zlecenia na rzecz Spółki Y, którego treść i warunki zostały określone umową zawartą pomiędzy Spółką Y a Stroną i Spółką X. Zgodnie z treścią Umowy JV, Spółka X i Strona dzielą prawa i obowiązki, ryzyko, koszty, wydatki, zysk lub stratę wynikająca z umowy ze Spółką Y lub w inny sposób związane z pracami, w udziałach określonych jako 20% dla Spółki X oraz 80% dla Strony. Postanowienia te dotyczą następujących rodzajów wydatków Spółki X: koszty wynagrodzeń pracowników; koszty amortyzacji środków trwałych i wartości niematerialnych; podatek od nieruchomości i inne opłaty na rzecz administracji publicznej lub samorządu terytorialnego; koszty zakupu benzyny do samochodów (osobowych lub ciężarowych w rozumieniu ustawy o VAT), z których korzystają pracownicy Spółki X; koszty zakupu usług telekomunikacyjnych; koszty zakupu innych towarów i usług obcych zakupionych u osób trzecich, np. usługi gastronomiczne, itp. W odniesieniu do Strony, jej wydatki przenoszone na rzecz Spółki X obejmują m.in.: koszty zakupu materiałów i usług obcych zakupionych u osób trzecich, obejmujących materiały i usługi niezbędne do wykonania robót budowlanych; koszty wynagrodzeń pracowników; koszty amortyzacji środków trwałych i wartości niematerialnych; podatek od nieruchomości i inne opłaty na rzecz administracji publicznej lub samorządu terytorialnego; koszty zakupu benzyny do samochodów (osobowych lub ciężarowych w rozumieniu ustawy o VAT), z których korzystają pracownicy Strony; koszty zakupu usług telekomunikacyjnych; koszty (ryczałtowe) korzystania z komputerów będących własnością Strony przez pracowników Spółki X.

Strona i planują, iż powyższe wydatki będą przenoszone pomiędzy stronami w następujący sposób:

1. zgodnie z porozumieniem Spółka X przeniesie 100% swoich wydatków na Stronę;

2. Strona obciąży Spółkę X w wysokości 20% łącznej kwoty wydatków poniesionych przez Stronę i Spółkę X (kwota ta obejmuje wydatki Spółki X przeniesione uprzednio na Stronę).

Ponadto, zgodnie z Umową JV, Strona otrzyma od joint venture (rozumianego jako strony Umowy JV, tj. Spółka X oraz Strona) wynagrodzenie równe 1,2% łącznej kwoty zapłaconej przez Spółkę Y na podstawie umowy EPC (wynagrodzenie Lidera).

Spółka zwróciła się z pytaniem na podstawie jakich dokumentów ma dokonać podziału poniesionych przez siebie wydatków w związku z wykonaniem umowy EPC.

Strona w ramach pełnionej roli lidera zobowiązana jest do kontroli oraz ewidencjonowania wydatków ponoszonych przez siebie i Spółkę X. W celu umożliwienia wykonania obowiązków lidera, strony umowy JV przyjęły następujący system rozliczeń:

1. Spółka X przenosi na Stronę 100% swoich wydatków związanych z wykonaniem umowy EPC,

2. Strona włącza te wydatki do ogólnej kwoty łącznych wydatków związanych z wykonaniem umowy EPC,

3. Strona po określeniu łącznej kwoty wydatków w danym okresie wydziela 20% ich wartości i odpowiednio:

- w odniesieniu do wydatków poniesionych bezpośrednio przez Stronę - obciąża nimi Spółkę X,

- w odniesieniu do wydatków poniesionych bezpośrednio przez Spółkę X, a następnie przeniesionych na Stronę - przenosi je na Spółkę X

Zdaniem Strony w odniesieniu do wydatków ponoszonych przez Stronę i Spółkę X, (wynagrodzenia, amortyzacja środków trwałych i wartości niematerialnych, opłaty administracyjne, opłaty i prowizje bankowe, różnice kursowe) może korzystać z not księgowych.

Zgodnie z art. 5 ust.1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz.535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Z kolei w myśl art. 8 ust. 1 cytowanej ustawy przez usługę rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7. Zgodnie z treścią cytowanego wyżej artykułu Strona realizując wspólną umowę świadczy usługi na rzecz Spółki X, w związku z czym wydatki takie jak: wynagrodzenia, amortyzacja środków trwałych i wartości niematerialnych, opłaty administracyjne, opłaty i prowizje bankowe oraz różnice kursowe jako świadczenie usług powinny być potwierdzone fakturą VAT.

W opisanej sytuacji Naczelnik tut. Urzędu Skarbowego uznaje stanowisko Strony za nieprawidłowe.

Mając powyższe na uwadze postanowiono jak na wstępie.

Niniejsze postanowienie dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz obowiązującego w tym stanie faktycznym stanu prawnego.

P o u c z e n i e

Niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla Strony i jest wiążąca dla organów podatkowych oraz organów kontroli skarbowej właściwych dla Strony #8722; do czasu jej zmiany lub uchylenia (art. 14b § 1 i 2 ustawy-Ordynacja podatkowa).

Na niniejsze postanowienie służy Stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego (art. 14a § 4 ustawy-Ordynacja podatkowa) w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj