Interpretacja Dolnośląskiego Urzędu Skarbowego
PP II 443/1/138/123i/05
z 8 lipca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP II 443/1/138/123i/05
Data
2005.07.08



Autor
Dolnośląski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne


Słowa kluczowe
czynności opodatkowane podatkiem od towarów i usług
dostarczanie towarów
świadczenie usług
zobowiązanie cywilnoprawne


Pytanie podatnika
Z treści wniosku Podatnika wynika, że w związku z planowaną restrukturyzacją, obejmującą przede wszystkim zmiany w zakresie charakteru prowadzonej dotychczas działalności (tzn. rezygnacji z działalności handlowej na rzecz świadczenia usług doradczych, księgowych oraz produkcji w zakresie profili okiennych) Spółka zamierza przenieść na rzecz podmiotu trzeciego (który będzie prowadził działalność w zakresie dotychczas wykonywanym przez Wnioskodawcę) zobowiązania Spółki wobec jej kontrahentów. Wątpliwości Podatnika dotyczą opodatkowania podatkiem od towarów i usług przeniesienia zobowiązań. Wnioskodawca stoi na stanowisku, że czynność przeniesienia przedmiotowych zobowiązań nie stanowi czynności, do której mają zastosowanie przepisy ustawy o podatku od towarów i usług, gdyż nie została ono wymienione w art. 5 ustawy o podatku od towarów i usług. Ponadto, zdaniem Spółki, przeniesienie zobowiązań nie spełnia przesłanki uznania tej czynności za dostawę towarów (gdyż zobowiązanie nie jest towarem) ani za świadczenie usług, gdyż następuje jedynie zmiana podmiotu zobowiązanego do zapłaty długu, bez świadczenia dodatkowych czynności przez strony transakcji.


Zdaniem Naczelnika Dolnośląskiego Urzędu Skarbowego we Wrocławiu przedstawione przez Podatnika stanowisko w sprawie jest prawidłowe.
Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dn. 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Według definicji ustawowej zawartej w art. 2 pkt 6 przez towary rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postaci energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty. Dostawa towarów zgodnie z art. 7 ust. 1 cytowanej ustawy określona została jako przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, natomiast przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 8 ust. 1 pkt 1 cyt. ustawy rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej.
Przeniesienie zobowiązania (przejęcie długu) uregulowane zostało przepisami art. 519-526 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.). Zgodnie z treścią art. 519 § 1 Kodeksu cywilnego osoba trzecia może wstąpić na miejsce dłużnika, który zostaje z długu zwolniony (przejęcie długu). Przeniesienie zobowiązania może, zgodnie z § 2 tego artykułu, nastąpić:
1) przez umowę między wierzycielem a osobą trzecią za zgodą dłużnika, lub
1) przez umowę między dłużnikiem a osobą trzecią za zgodą wierzyciela.
W stanie faktycznym przedstawionym we wniosku Wnioskodawca (dłużnik) zamierza przenieść swoje zobowiązania na osobę trzecią. Czynność przeniesienia zobowiązań cywilnoprawnych, ciążących na jednym podmiocie, na drugi podmiot nie mieści się w dyspozycji art. 7 i art. 8 ustawy o podatku od towarów i usług, gdyż nie stanowi dostawy towarów (z uwagi na to, że zobowiązanie nie jest towarem w rozumieniu art. 2 pkt 6 ustawy, zgodnie z którym przez towary należy rozumieć rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty) ani świadczenia usług (gdyż nie można uznać takiej czynności za świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej mającej osobowości prawnej - zmianie ulega jedynie podmiot zobowiązany do spełnienia świadczenia). Należy więc uznać, że przeniesienie zobowiązań (przejęcie długu), stanowi na gruncie obecnych przepisów czynność niepodlegającą regulacjom ustawy o podatku od towarów i usług.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj