Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście
1435/DP1/423-94/05/MT
z 29 listopada 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1435/DP1/423-94/05/MT
Data
2005.11.29



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy Warszawa-Śródmieście


Temat
Ordynacja podatkowa --> Zobowiązania podatkowe --> Odpowiedzialność podatkowa osób trzecich


Słowa kluczowe
nabycie nieruchomości
nabycie przedsiębiorstwa
odpowiedzialność osób trzecich
odpowiedzialność solidarna
odpowiedzialność za zobowiązania podatkowe
postępowanie upadłościowe
upadłość


Pytanie podatnika
Czy nabycie przez Spółkę nieruchomości w postępowaniu upadłościowym zwalnia ją od odpowiedzialności przewidzianej w art. 112 § 1 pkt 3 ustawy Ordynacja podatkowa.


P O S T A N O W I E N I E


Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997r - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa - Śródmieście po rozpatrzeniu wniosku z dnia 05.09.2005r o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie Spółki dot. odpowiedzialności nabywcy majątku za zaległości podatkowe


postanawia


nie potwierdzić stanowiska podatnika.


Uzasadnienie


Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że podatnik zamierza nabyć na podstawie umowy sprzedaży prawo użytkowania wieczystego gruntu wraz z prawem własności znajdujących się na tym gruncie budynków. Nieruchomość ta stanowi składnik majątku upadłego przedsiębiorstwa. Postępowanie upadłościowe toczy się według przepisów rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 24 października 1934r. - Prawo upadłościowe (tekst jednolity: Dz. U. z 1991r. Nr 118, poz. 512 z późn. zm.), bowiem upadłość została ogłoszona w dniu 20.11.2001r. Powyższe wynika z art. 536 ustawy z dnia 28 lutego 2003r. Prawo upadłościowe i naprawcze (Dz.U. Nr 60 poz. 535 z późn.zm.), zgodnie z którym w sprawach, w których ogłoszono upadłość przed wejściem w życie nowej ustawy, stosuje się przepisy wymienionego wyżej rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej. Nowa ustawa, zgodnie z art. 546 weszła w życie w dniu 01 października 2003r., a więc po ogłoszeniu upadłości. Zgodnie z art. 120 § 1 w związku z § 3 w/w rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej, sprzedaż dokonywana w postępowaniu upadłościowym wywołuje te same skutki prawne co sprzedaż dokonywana w postępowaniu egzekucyjnym a nabywca nieruchomości sprzedanej z wolnej ręki odpowiada jedynie za należności podatkowe z nieruchomości. Zdaniem wnioskodawcy nabywca nie ponosi odpowiedzialności solidarnie z upadłym zbywcą za powstałe do dnia nabycia zaległości podatkowe upadłego inne niż ewentualne zaległości w zakresie podatku od nabywanej nieruchomości powstałe za okres do dnia jej nabycia, w szczególności nie ponosi odpowiedzialności, o której mowa w art. 112 ustawy Ordynacja podatkowa.

Tutejszy organ podatkowy wyjaśnia, iż przesłanki i zakres odpowiedzialności nabywcy majątku podatnika, regulują przepisy art. 112 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.).

Zgodnie z art. 112 § 1 pkt 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa nabywca składników majątku związanego z prowadzoną działalnością gospodarczą wymienionych w § 2 jeżeli ich wartość jednostkowa w dniu zbycia wynosi co najmniej 15.000 zł, odpowiada całym swoim majątkiem solidarnie ze zbywcą będącym podatnikiem za powstałe do dnia nabycia zaległości podatkowe związane z prowadzoną przez zbywcę działalnością gospodarczą. Składniki majątku związane z prowadzoną działalnością gospodarczą stanowią aktywa trwałe w rozumieniu przepisów o rachunkowości, z wyłączeniem należności długoterminowych, udzielonych pożyczek i długoterminowych rozliczeń międzyokresowych. Według regulacji § 3 tego artykułu zakres odpowiedzialności nabywcy jest ograniczony do wartości nabytego składnika majątku (nieruchomości).
Zakres przedmiotowy odpowiedzialności nabywców obejmuje zaległości podatkowe powstałe do dnia nabycia składników majątku, bez względu na sposób powstania zobowiązania, z których one wynikają. Nie obejmuje natomiast należności podatkowych z tytułu podatków niepobranych albo pobranych, lecz niewpłaconych przez płatników i inkasentów (art. 112 § 4 pkt 1 w związku z art. 107 § 2 pkt 1 wskazanej ustawy) oraz odsetek za zwłokę od zaległości podatkowych, a także oprocentowania z tytułu niezwróconych w terminie zaliczek naliczonego podatku od towarów i usług (art. 112 § 4 pkt 2 oraz art. 107 § 2 pkt 3 ww. ustawy), powstałych po dniu nabycia.
Kolejną przesłanką ograniczającą odpowiedzialność tej kategorii osób jest konieczność istnienia związku między zaległością podatkową a prowadzoną działalnością gospodarczą, zatem musi ona być nie tylko zgłoszona (zarejestrowana), lecz realizowana.

Nabywca odpowiada tylko za te zaległości podatkowe zbywcy, które wykazał organ podatkowy w zaświadczeniu wydanym na jego wniosek za zgodą zbywcy (art. 112 § 6 i art. 306g ww. ustawy), według ich stanu na dzień jego wydania.
Jednakże nabywca odpowiada za zaległości podatkowe zbywcy powstałe po dniu wydania zaświadczenia, a przed dniem nabycia przedsiębiorstwa, jego zorganizowanej części lub aktywów trwałych, gdy od dnia wydania zaświadczenia do dnia zbycia upłynęło 30 dni - w przypadku zbywania przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, a 3 dni - w razie zbywania aktywów trwałych (art. 112 § 7 cytowanej ustawy).
Oznacza to, że zaległości podatkowe niewykazane w zaświadczeniu nie są objęte odpowiedzialnością, a także, iż uwolnienie od odpowiedzialności wynikające z zaświadczenia nie działa po upływie powyższych terminów.

Z powyższego zatem wynika, iż nabycie przez Spółkę nieruchomości w postępowaniu upadłościowym nie zwalnia jej od odpowiedzialności przewidzianej w art. 112 § 1 pkt 3 ustawy Ordynacja podatkowa.

Pouczenie

1.Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.
2.Powyższa interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowe - do czasu jej zmiany lub uchylenia.
3.Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie w terminie 7 dni od daty jego doręczenia (art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj