Interpretacja Urzędu Skarbowego Poznań-Wilda
PV/443-I-7/06
z 15 lutego 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PV/443-I-7/06
Data
2006.02.15



Autor
Urząd Skarbowy Poznań-Wilda


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
dostawa wewnątrzwspólnotowa
kontrahent zagraniczny
Numer Identyfikacji Podatkowej
potwierdzenie nadania Numeru Identyfikacji Podatkowej


Pytanie podatnika
Czy brak aktualnego numeru NIP kontrahenta zagranicznego umiemożliwa podatnikowi zastosowanie stawki O% przy wewnątrzwspólnotowej dostawie?


Ze stanu faktycznego przedstawionego w piśmie wynika, że podatnik dokonał transakcji dostawy okien dla kontrahenta z Niemiec, który na dzień dokonania transakcji nie posiadał ważnego numeru NIP do dokonywania transakcji wewnątrzwspólnotowych. W tej sytuacji podatnik skorygował faktury sprzedaży i naliczył 22% podatku VAT, gdyż stanął na stanowisku, iż brak aktualnego numer NIP przez kontrahenta uniemożliwia zastosowanie stawki 0%, takiej jak dla wewnąrzwspólnotowej dostawy towarów.

Stosownie do art. 13 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004r. Nr 54 poz. 535 ze zm.), przez wewnątrzwspólnotową dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt. 5, rozumie się wywóz towarów z terytorium kraju w wykonaniu czynności określonych w art. 7 na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju, z zastrzeżeniem ust. 2-8.Przepis art. 13 ust. 2 ustawy stanowi, iż przepis ust. 1 stosuje się pod warunkiem, że nabywca towarów jest:

1.podatnikiem podatku od wartości dodanej zidentyfikowanym na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju;2.osobą prawną niebędącą podatnikiem podatku od wartości dodanej, która jest zidentyfikowana na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju;3.podatnikiem podatku od wartości dodanej lub osobą prawną niebędącą podatnikiem podatku od wartości dodanej, działającymi w takim charakterze na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju, niewymienionymi w pkt. 1 i 2, jeżeli przedmiotem dostawy są wyroby akcyzowe zharmonizowane, które zgodnie z przepisami o podatku akcyzowym, są objęte procedurą zawieszenia poboru akcyzy lub procedurąprzemieszczania wyrobów akcyzowych z zapłaconą akcyzą;4.podmiotem innym niż wymienione w pkt. 1 i 2, działającym /zamieszkującym/ w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim, jeżeli przedmiotem dostawy są nowe środki transportu.

W związku z powyższym dokonanie przez podatnika przedmiotowej dostawy towarów nie stanowi wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów w rozumieniu art. 13 ustawy o podatku od towarów i usług. Dostawę tę należy potraktować jako dostawę krajową w rozumieniu art. 7 ustawy o podatku od towarów i usług. Podatnik wystawia wówczas fakturę zgodnie z par. 9 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005r w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług /Dz.U. z 2005r., Nr 95, poz. 798/, wg stawki podatku VAT właściwej dla danego towaru w kraju. Jeżeli mamy do czynienia z dostawą krajową, to faktura stwierdzająca tę dostawę nie powinna zawierać NIP-u właściwego dla transakcji wewnątrzwspólnotowych.

W związku z powyższym, Naczelnik Urzędu Skarbowego Poznań - Wilda podziela pogląd wyrażony przez podatnika we wniosku.

Interpretacja niniejsza dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego na dzień wydania postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj