Interpretacja Urzędu Skarbowego w Wadowicach
PD1c/415-26/05
z 19 grudnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD1c/415-26/05
Data
2005.12.19



Autor
Urząd Skarbowy w Wadowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
kasa mieszkaniowa
odliczenia od podatku
ulga remontowa


Pytanie podatnika
Czy pieniądze wycofane z kasy mieszkaniowej po określonym w ustawie okresie systematycznego oszczędzania można przeznaczyć na wykończenie pomieszczeń, adaptacji strychu w domu jednorodzinnym nie będącym własnością podatnika (umowa najmu, użyczenia)?


P O S T A N O W I E N I E

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wadowicach, działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 oraz art. 216 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu Pana wniosku z dnia 16.11.2005 r. (data wpływu 21.11.2005 r.) uzupełnionego pismem z dnia 06.12.2005 r. (data wpływu 07.12.2005 r.) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych stwierdza, iż stanowisko przedstawione we wniosku nie jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że gromadzi Pan oszczędności na rachunku w banku prowadzącym kasę mieszkaniową. Termin oszczędzania upływa z dniem 31.01.2006 r. Środki zgromadzone w kasie mieszkaniowej ma Pan zamiar przeznaczyć na wykończenie pomieszczeń oraz ocieplenie stropów i ścian, a także adaptację poddasza w wybudowanym domu jednorodzinnym będącym własnością osoby trzeciej, ale wynajętym lub użyczonym piętrze i poddaszu. W chwili obecnej nie posiada Pan tytułu prawnego do remontowanego lokalu, gdyż obecnie jest Pan przed podpisaniem stosownej umowy użyczenia bądź najmu.

Zdaniem Pana wydatkowanie wycofanych z kasy mieszkaniowej pieniędzy na wykończenie pomieszczeń, adaptację poddasza oraz remont pomieszczeń w domu jednorodzinnym zajmowanym na podstawie umowy najmu lub użyczenia jest zgodne z celami systematycznego oszczędzania.

Stosownie do treści art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 21 listopada 2001 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 134, poz. 1509 ze zm.) podatnikom, którzy zawarli umowę o kredyt kontraktowy z bankiem prowadzącym kasę mieszkaniową o systematyczne gromadzenie oszczędności, według zasad określonych w przepisach o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego, i przed dniem 1 stycznia 2002 r. nabyli prawo do odliczania od podatku wydatków poniesionych na cel określony w art. 27a ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z zm) - w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2002 r., przysługuje, na zasadach określonych w tej ustawie prawo do odliczania od podatku dalszych kwot wpłaconych oszczędności na kontynuację systematycznego gromadzenia oszczędności wyłącznie na tym samym rachunku oszczędnościowo - kredytowym i w tym samym banku prowadzacym kasę mieszkaniową, poniesionych od dnia 1 stycznia 2002 r., do upływu określonego przed 1 stycznia 2002 r. terminu systematycznego gromadzenia oszczędności wynikającego z umowy o kredyt kontraktowy.
Zgodnie z trescią art. 27a ust. 13 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. - w brzmieniu obowiązującym do 31.12.2001 r. - podatnik nie traci prawa do ulgi, gdy wycofane z kasy mieszkaniowej oszczędności wydatkuje zgodnie z celami systematycznego oszczędzania.
Katalog celów mieszkaniowych precyzuje ustawa z dnia 26.10.1995 r. o niektórych formach popierania budownictwa mieszkalnego (Dz. U. z 2000 r. Nr 98, poz. 1070 ze zm.).
Stosownie do postanowień art. 8 ust. 2 tej ustawy celem systematycznego oszczędzania w kasie mieszkaniowej jest uzyskanie kredytu i przeznaczenie zgromadzonych oszczędności na wskazane w ustawie cele mieszkaniowe tj:
1. nabycie, budowę, przebudowę, rozbudowę lub nadbudowę domu albo lokalu mieszkalnego, stanowiącego odrębną nieruchomość,
2. uzyskanie spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego lub prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
3. remont domu albo lokalu, o którym mowa w pkt 1 i 2 z wyjątkiem bieżącej koserwacji i odnowienia mieszkania,
4. spłatę kredytu bankowego zaciągniętego na cele wymienione w pkt 1 - 3,
5. nabycie działki budowlanej lub jej części pod budowę domu jednorodzinnego lub budynku mieszkalnego, w którym jest lub ma być położony lokal mieszkalny kredytobiorcy.
Z cytowanych przepisów wynika, że aby nie utracić prawa do odliczeń związanych z oszczędzaniem w kasie mieszkaniowej podatnik powinien przeznaczyć wycofane po okresie oszczędzania środki na co najmniej jeden z wyżej wymienionych celów systematycznego oszczędzania. Nie ulega wątpliwości, iż przeznaczenie oszczędności zgromadzonych w kasie mieszkaniowej na remont domu albo lokalu, o którym mowa w art. 8 ust. 2 pkt 1 i 2 w/w ustawy, jest zgodne z celami systematycznego oszczędzania i nie pozbawia prawa do omawianej ulgi pod warunkiem, że nie będzie to bieżąca konserwacja i odnowienie mieszkania.Jednakże najistotniejsza kwestia w Pana przypadku nie dotyczy rozstrzygnięcia co rozumiemy pod pojęciem remont, a co bieżąca konserwacja. Problemem nadrzędnym jest wskazanie podmiotu uprawnionego do dokonania odliczeń od podatku środków pieniężnych wycofanych z kasy mieszkaniowej. Faktem jest, iż ma Pan zamiar wynajmować lub użyczyć dom, który stanowi "odrębną nieruchomość", lecz zgodnie z definicją tego pojęcia według art. 46 § 1 Kodeksu cywilnego ma być on także odrębnym przedmiotem własności.
Zgodnie z art. 46 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks Cywilny (Dz. U. z 1964 r. Nr 19, poz. 93 ze zm.) nieruchomościami są części powierzchni ziemskiej stanowiące odrębny przedmiot własności (grunty), jak również budynki trwale z gruntem związane lub części takich budynków, jeżeli na mocy przepisów szczególnych stanowią odrębny od gruntu przedmiot własności.
W związku z powyższym, prawo do odliczeń wydatków poniesionych na remont domu lub lokalu zgodnie z postanowieniem art. 8 ust. 2 ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkalnego przysługuje podatnikowi, który zgodnie z pkt 1 tegoż artykułu nabył nieruchomość i stał się jej właścicielem. Dla celów podatkowych nie wystarczy, aby wynajmowany przez Pana dom stanowił odrębną nieruchomość, musiałby on także być odrębnym przedmiotem Pana własności.
Ponadto katalog celów mieszkaniowych wymienionych w art. 8 ust. 2 w/w ustawy ma charakter wyczerpujący a nie przykładowy. Katalog ten nie obejmuje adaptacji poddasza.
Mając na uwadze powyższe, aby nie dokonywać zwrotu kwot wcześniej odliczonych od podatku dochodowego od osób fizycznych z tytułu oszczędzania w kasie mieszkaniowej, wycofane oszczędności po upływie terminu określonego w umowie o kredyt kontraktowy nie mogą być również przeznaczone na adaptację poddasza.
Tut. organ podatkowy informuje, że zapytanie w części dotyczącej zasad zawierania umowy najmu i użyczenia w niniejszej sprawie nie znajduje zastosowania. Przepisy prawa podatkowego nie normują spraw związnych z umowami najmu i użyczenia.
Zasady zawierania w/w umów regulują przepisy ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks Cywilny (Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zm.).

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę, traci swą moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczacych,
- nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.W dacie wydania postanowienia nie toczyło się postępowanie podatkowe, postępowanie przed sądem administracyjnym ani kontrola podatkowa.

Pouczenie:
Na podstawie art. 236 §1 w związku z art. 14 § 4 ustawy Ordynacja podatkowa na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj