Interpretacja Urzędu Skarbowego w Olkuszu
PP_443_32/05-P
z 18 października 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP_443_32/05-P
Data
2005.10.18



Autor
Urząd Skarbowy w Olkuszu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki


Słowa kluczowe
budynek
Polska Klasyfikacja Obiektów Budowlanych (PKOB)
roboty budowlano-montażowe
stawki podatku


Pytanie podatnika
Czy można zastosować stawkę podatku VAT w wysokości 7% do części mieszkaniowej i biurowo - usługowej łącznie z infrastrukturą tj. przyłączami kanalizacji sanitarnej i deszczowej, instalacji wodno - kanalizacyjnej, centralnego ogrzewania i elektrycznej oraz budowę parkingu i dróg dojazdowych?.


POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Olkuszu działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r.- Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 18.08.2005 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Stan faktyczny podany przez Gminę, będący przedmiotem analizy organu podatkowego:

Urząd Miasta i Gminy realizuje inwestycje polegającą na przebudowie budynku socjalnego przejętego od przedsiębiorstwa.

W remontowanym obiekcie zostaną wyodrębnione:

- lokale mieszkalne pełniące funkcje mieszkań socjalnych o powierzchni użytkowej 1.288,94m2,

- biura Ośrodka Pomocy Społecznej o powierzchni użytkowej 576,76m2,

- lokal socjalny umożliwiający świadczenie usług socjalno-opiekuńczych dla osób potrzebujących o powierzchni użytkowej 131,46m2.
Całkowita powierzchnia obiektu wynosi 2.109,07m2.

Pytanie:

Czy można zastosować stawkę podatku VAT w wysokości 7% do części mieszkaniowej i biurowo-usługowej łącznie z infrastrukturą tj. przyłączami kanalizacji sanitarnej i deszczowej, instalacji wodno-kanalizacyjnej, centralnego ogrzewania i elektrycznej oraz budowę parkingu i dróg dojazdowych?.

Stanowisko pytającego:

Ponieważ więcej niż połowa całkowitej powierzchni użytkowej wykorzystywana będzie na cele mieszkalne budynek taki sklasyfikowany jest jako mieszkalny, dlatego do całości robót należy zastosować stawkę 7% na podstawie art. 2 pkt 12, art. 146 ust. 1 pkt 2, art. 146 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm).

Ocena prawna stanowiska pytającego, dotycząca stanu faktycznego wynikającego z treści wniosku:

W ustawie z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) oraz rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niekórych przepisów ustawy (Dz.U. Nr 97, poz. 970 ze zm.), prawodawca określając nazwy towarów i usług o obniżonych stawkach podatku, w zdecydowanej większości posiłkuje się symbolami klasyfikacji statystycznych wydanych na podstawie przepisów ustawy o statystyce publicznej. Klasyfikacje te są istotnym elementem konstrukcyjnym ustawy o VAT, bowiem w wielu przypadkach przesądzają o możliwości zastosowania obniżonej stawki podatkowej zarówno w przypadku sprzedaży całych obiektów budowlanych, ich części, jak i robót budowlanych i budowlano-montażowych wykonywanych w różnych obiektach.

Nomenklaturą wynikającą z Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych ustawodawca posłużył się w szczególności w art. 146 ust. 1, 2 i 3 i art. 41 ust. 2 - załącznik Nr 3 do ustawy o VAT, oraz w § 5 ust. 1 i załączniku Nr 1 do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.).

Na podstawie art. 146 ust. 1 pkt 2 lit.a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) obowiązującej od 1 maja 2004 r. do dnia 31 grudnia 2007 r. stosuje się stawkę podatku VAT w wysokości 7% w odniesieniu do robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą.

Przez roboty budowlane związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą rozumie się, zgodnie z ust. 2 ww. artykułu, roboty budowlane dotyczące inwestycji w zakresie obiektów budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury towarzyszącej oraz remontów obiektów budownictwa mieszkaniowego.

Natomiast przez obiekty budownictwa mieszkaniowego, w myśl art. 2 pkt 12 cyt. ustawy o podatku od towarów i usług, rozumie się m.in. budynki mieszkalne rodzinne stałego zamieszkania, sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych 112- budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe.

Przez infrastrukturę towarzyszącą budownictwu mieszkaniowemu w myśl art. 146 ust. 3 ww. ustawy należy rozumieć:

- sieci rozprowadzające, wraz z urządzeniami, obiektami i przyłączami do budynków mieszkalnych,

- urządzenie i zagospodarowanie terenu w ramach przedsięwzięć i zadań budownictwa mieszkaniowego, w szczególności drogi, dojścia, dojazdy, zieleń i małą architekturę,
- urządzenia i ujęcia wody, stacje uzdatniania wody, oczyszczalnie ścieków, kotłownie oraz sieci wodociągowe, kanalizacyjne, cieplne, elektroenergetyczne, gazowe i telekomunikacyjne, jeżeli związane są z obiektami budownictwa mieszkaniowego.

Roboty budowlane, polegające na wykonaniu parkingu, są robotami budowlanymi dotyczącymi inwestycji w zakresie infrastruktury towarzyszącej budownictwu mieszkaniowemu, realizowanymi wyłącznie w ramach "przedsięwzięć i zadań budownictwa mieszkaniowego" i są związane z obiektami budownictwa mieszkaniowego - zatem również to tych robót ma zastosowanie ww. przepis art. 146 ust. 1 pkt 2 lit.a ustawy o VAT.

Zgodnie z definicją Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych budynki mieszkalne są to obiekty budowlane, których co najmniej połowa całkowitej powierzchni użytkowej jest wykorzystywana do celów mieszkalnych. W przypadkach gdy mniej niż połowa całkowitej powierzchni użytkowej wykorzystywana jest na cele mieszkalne, budynek taki klasyfikowany jest jako niemieszkalny, zgodnie z jego przeznaczeniem.

Całkowita powierzchnia użytkowa budynku - to cała powierzchnia budynku z wyjątkiem:

- powierzchni elementów budowlanych m.in. podpór, kolumn, filarów, szybów, kominów,

- powierzchni zajmowanych przez pomieszczenia techniczne instalacji ogólnobudowlanych,

- powierzchni komunikacji, np. klatki schodowe, dźwigi, przenośniki.

Część ,,mieszkaniowa" budynku mieszkalnego - to pomieszczenia mieszkalne (kuchnie, pokoje wypoczynkowe, sypialnie), pomieszczenia pomocnicze, piwnice oraz pomieszczenia ogólnego użytkowania (np. wózkarnie, suszarnie).

W omawianym przypadku istotnym jest zakwalifikowanie budynku do symbolu Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych, gdyż stawka podatku od towarów i usług jest odnoszona do rodzaju tego budynku jako całości. Podstawą zaliczenia obiektów budowlanych jako jednostek kwalifikacyjnych do poszczególnych zbiorów głównych i podzbiorów PKOB jest przeważające przeznaczenie obiektu jako kryterium główne.

Mając powyższe na uwadze należy stwierdzić, iż w przedmiotowej sprawie zastosowanie prawidłowej stawki podatku VAT do robót remontowych i infrastruktury towarzyszącej uzależnione jest od zaklasyfikowania budynkuwedług przeważającego przeznaczenia tegoż budynku jako całości.

Z uwagi na fakt, iż roboty remontowe są wykonywane na budynku mieszkalnym o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowym o symbolu PKOB 112 - właściwą stawką podatku od towarów i usług w tym przypadku jestpreferencyjna stawka podatku VAT w wysokości 7%.

Powyższa interpretacja:

- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę , traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących,

- nie jest wiążąca dla podatnika/płatnika/inkasenta/ następcy prawnego podatnika/ osoby trzeciej odpowiedzialnej za zaległości podatkowe, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

W dacie wydania niniejszego postanowienia nie toczyło się postępowaniepodatkowe lub kontrola podatkowa, ani postępowanie przed sądemadministracyjnym. l

Pouczenie:

Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Olkuszu w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj