Interpretacja Urzędu Skarbowego w Cieszynie
PDP/427-1/06
z 14 lutego 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PDP/427-1/06
Data
2006.02.14



Autor
Urząd Skarbowy w Cieszynie


Temat
Ordynacja podatkowa --> Zobowiązania podatkowe --> Prawa i obowiązki następców prawnych oraz podmiotów przekształconych


Słowa kluczowe
jednostka budżetowa
przekształcanie podmiotów
przeniesienie prawa
zakład budżetowy


Pytanie podatnika
Czy w związku z przekształceniem podmiotu z zakładu budżetowego w gminną spółkę prawa handlowego lub jednostkę budżetową, następuje podatkowa sukcesja uniwersalna, czyli podmiot powstały po przekształceniu przejmuje wszystkie prawa i obowiązki podatkowe podmiotu przekształconego.


Stan faktyczny opisany przez wnioskodawcę:Zakład budżetowy gminy jest jednostką organizacyjną nie posiadającą osobowości prawnej, jest również podatnikiem podatku Vat. Gmina w związku z ustawą z dnia 30 czerwca 2005 roku o finansach publicznych (Dz. U. z 2005r. Nr 249, poz. 2104), zamierza dokonać przekształcenia zakładu budżetowego w jednoosobową gminna spółkę kapitałową lub jednostkę budżetową. Przekształcenie zakładu odbędzie się na zasadach określonych w art. 25 ustawy o finansach publicznych.

Stanowisko wnioskodawcy w sprawie:Zgodnie z art. 25 ust. 5 ustawy z dnia 30 czerwca 2005 roku o finansach publicznych (Dz. U. z 2005r. Nr 249, poz. 2104) przekształcenie zakładu budżetowego w inna formę organizacyjno prawną wymaga uprzednio jego likwidacji. W razie likwidacji zakładu budżetowego, należności i zobowiązania likwidowanego zakładu budżetowego przejmuje organ, który podjął decyzję o likwidacji. Wyjątek wprowadza jednak przepis art. 25 ust. 7, który stanowi wprost, iż należności i zobowiązania zakładu budżetowego likwidowanego w celu przekształcenia w inną formę organizacyjno prawną przejmuje utworzona jednostka. Zatem likwidacja zakładu budżetowego dokonana w celu jego przekształcenia w spółkę kapitałową lub jednostkę budżetową spowoduje przejście całości należności i zobowiązań zakładu budżetowego na tą spółkę. Znajduje tutaj również zastosowanie przepisy art. 93 a i 93 b Ordynacji podatkowej. Przepis art. 93 a stanowi, iż osoba prawna zawiązana (powstała) w wyniku przekształcenia innej osoby prawnej lub przekształcenia spółki niemającej osobowości prawnej wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki przekształconej osoby lub spółki. Przepis art. 93b ustawy nakazuje z kolei stosowanie odpowiednie przepisów art. 93 i art. 93a do łączenia się i przekształceń komunalnych zakładów budżetowych. Z powyższego wynika, że przekształcenie komunalnego zakładu budżetowego w komunalną spółkę kapitałową lub jednostkę budżetową skutkuje w sferze podatkowej sukcesją uniwersalną, a więc przejściem całości praw i obowiązków przysługujących dotychczas zakładowi budżetowemu na nowy podmiot.

Ocena prawna stanowiska pytającego z przytoczeniem przepisów prawa:Zgodnie z art. 93 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) osoba prawna zawiązana (powstała) w wyniku łączenia się:1.osób prawnych,2.osobowych spółek handlowych3.osobowych i kapitałowych spółek handlowychwstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki każdej z łączących się osób osób lub spółek. W myśl § 2 przepis § 1 stosuje się odpowiednio do osoby prawnej łączącej się przez przejęcie:1.innej osoby prawnej (osób prawnych);2.osobowej spółki handlowej (osobowych spółek handlowych). Z kolei w myśl art. 93 a Ordynacji podatkowej osoba prawna zawiązana (powstała) w wyniku:1.przekształcenia innej osoby,2.Przekształcenia spółki niemającej osobowości prawnejwstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki przekształcanej osoby lub spółki.Przepisy art. 93 i 93 a stosuje się odpowiednio do łączenia się przekształceń komunalnych zakładów budżetowych, co reguluje art. 93b Ordynacji podatkowej. W/w przepisy przewidują zasadę sukcesji podatkowej w przypadku przekształcenia komunalnych zakładów budżetowych. Przy czym nie zawiera on jakichkolwiek ograniczeń co do formy przekształcenia. W związku z czy należy stwierdzić, że możliwa jest sukcesja praw i obowiązków podatkowych zgodnie z zasadą wyrażoną w art. 93b Ordynacji podatkowej przy przekształceniu komunalnego zakładu budżetowego w w gminną spółkę prawa handlowego lub jednostkę budżetową.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj