Interpretacja Urzędu Skarbowego w Pabianicach
USIA/415/6/2006
z 10 stycznia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
USIA/415/6/2006
Data
2006.01.10



Autor
Urząd Skarbowy w Pabianicach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
cesja wierzytelności
naliczanie odsetek
przychód z działalności gospodarczej


Pytanie podatnika
Czy istnieje obowiązek w podatku dochodowym od osób fizycznych z tytułu cesji - odpłatnego zbycia wierzytelności należnej w związku ze sprzedażą towarów?Czy istnieje obowiązek podatkowy w podatku dochodowym od osób fizycznych z tytułu cesji - odpłatnego zbycia naliczonych kontrahentowi odsetek z tytułu braku uregulowania zobowiązania?


Naczelnik Urzędu Skarbowego w Pabianicach, działając na podstawie art. 14 a § 1, art. 14 b, art. 14 c ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja Podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze. zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 16.12.2005 r. w sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego uznaje w części za prawidłowestanowisko wnioskodawcy.

Instytucja prawna zmiany wierzyciela jest określona w art. 509-518 Kodeksu cywilnego (Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zm.). Przepisy te stanowią m.inn. , że wierzyciel może przenieść wierzytelność na osobę trzecią, co w konsekwencji oznacza zmianę wierzyciela. Przeniesienie to w prawie cywilnym jest określane jako przelew wierzytelności (cesja), pod warunkiem, że obrót wierzytelnościami nie stanowi przedmiotu działalności gospodarczej. W wyniku przeniesienia (przelewu, cesji) wierzytelność wygasa u dotychczasowego wierzyciela (cedenta), powstają natomiast nowe stosunki zobowiązaniowe w rozumieniu cywilnoprawnym pomiędzy nabywcą wierzytelności (cesjonariuszem) a dłużnikiem oraz pomiędzy zbywcą a nabywcą wierzytelności, jeżeli przeniesienie wierzytelności jest odpłatne. Przeniesienie wierzytelności rodzi określone skutki w podatku dochodowym od osób fizycznych. Postawione przez Pana pytania dotyczą dwóch kwestii, mianowicie:

1/ czy istnieje obowiązek w podatku dochodowym od osób fizycznych z tytułu cesji - odpłatnego zbycia wierzytelności należnej w związku ze sprzedażą towarów?

W opisanej przez Pana sytuacji występuje Pan jako zbywca wierzytelności. U zbywcy wierzytelności, w wypadku, gdy zbycie następuje odpłatnie, jeżeli wierzytelność została uprzednio zaliczona do kosztów uzyskania przychodów należnych na podstawie art. 14 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) odpłatność za zbytą wierzytelność nie zwiększa przychodów, bowiem w tym przypadku następuje jedynie spłata należności zaliczonej już wcześniej do przychodów.Przedstawione przez Pana stanowisko jest prawidłowe

2/czy istnieje obowiązek podatkowy w podatku dochodowym od osób fizycznych z tytułu cesji - odpłatnego zbycia naliczonych kontrahentowi odsetek z tytułu braku uregulowania zobowiązania?

W przypadku cesji naliczonych odsetek zauważyć należy, iż zgodnie z art. 14 ust. 3 pkt 2 cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych do przychodów z działalności gospodarczej nie zalicza się kwot naliczonych, lecz nie otrzymanych odsetek od należności, (...). Samo przeniesienie wierzytelności odsetek od niezrealizowanych należności nie powoduje powstania przychodu podlegającego opodatkowaniu. Przychód ten powstanie w momencie przelania wierzytelności (faktycznego otrzymania pieniędzy za przeniesienie wierzytelności).

Przedstawione przez Pana stanowisko w opisanej powyżej sytuacji jest błędne.

Naczelnik tut. Urzędu zauważa, iż:

1/ niniejsza interpretacja dotyczy stanu przedstawionego w zapytaniu,

2/ interpretacja nie jest wiążąca dla Pana, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe, organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia - art. 14 b par. 1 i par. 2 cyt. w sentencji ustawy - Ordynacja podatkowa.

Na niniejsze postanowienie służy Panu prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi w terminie 7 dni od daty jego doręczenia za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu - art. 236 par. 2 pkt 1 ustawy - Ordynacja podatkowa.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj