Interpretacja Urzędu Skarbowego w Radzyniu Podlaskim
DP.005.IV/1/2006
z 23 lutego 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
DP.005.IV/1/2006
Data
2006.02.23



Autor
Urząd Skarbowy w Radzyniu Podlaskim


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Odliczenia od podatku


Słowa kluczowe
lokal mieszkalny
odliczenia od podatku
ulga remontowa


Pytanie podatnika
Podatniczka pyta czy przysługuje jej odliczenie od podatku wydatków poniesionych na przeprowadzenie prac remontowo modernizacyjnych lokalu mieszkalnego zakupionego w stanie surowym oraz jaki rodzaj dokumentów poza fakturami dotyczącymi wydatków jest konieczny do skorzystania z ulgi.


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 216, art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8 poz. 60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu Pani wniosku w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych, dotyczącego odliczeń od podatku wydatków poniesionych na wykończenie lokalu mieszkalnego Naczelnik Urzędu Skarbowego w Radzyniu Podlaskim uznaje przedstawione stanowisko w złożonym w dniu 23.01.2006r. wniosku za prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 23.01.2006 r. wpłynął Pani wniosek (uzupełniony w dniu 10.02.2006 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, w którym przedstawiono następujący stan faktyczny: W dniu 12.12.2005 r. przekazano Pani protokołem zdawczo odbiorczym mieszkanie w celu przystosowania go do zamieszkania.
Ustanowienie odrębnej własności lokalu i przeniesienie własności przedmiotowego lokalu mieszkalnego nastąpi w formie aktu notarialnego w 2006 r.
W związku z powyższym wniosek o interpretację prawa podatkowego złożony przez Panią zawiera następujące zapytanie:
Czy przysługuje Pani odliczenie od podatku wydatków poniesionych na przeprowadzenie prac remontowo modernizacyjnych przedmiotowego lokalu mieszkalnego, oraz jaki rodzaj dokumentu poza fakturami dotyczącymi wydatków jest konieczny do skorzystania z ulgi.
Według przedstawionego własnego stanowiska w sprawie prawo do skorzystania w 2005 r. z ulgi remontowej na podstawie art. 27a ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1997 r. (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z poźn. zm.) przysługuje bez względu na rok poniesienia pierwszych wydatków.

Zgodnie z art. 14a § 1 cyt. ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), stosownie do swojej właściwości miejscowej naczelnik urzędu skarbowego na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa, albo postępowanie przed sądem administracyjnym.
Zgodnie z zapisami art. 12 ust. 2 ustawy z dnia 12 listopada 2003 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 202, poz. 1956 z późn. zm.) wydatki na własne potrzeby mieszkaniowe, przeznaczone na remont i modernizację - zajmowanego na podstawie tytułu prawnego - lokalu mieszkalnego poniesione w roku 2005 podlegają odliczeniu od podatku w wysokości i na zasadach określonych w art. 27a i art. 45 ust. 3a pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym w 2003 roku.
Warunkiem skorzystania z ulgi na remont i modernizację lokalu mieszkalnego jest:

  • zajmowanie remontowanego lokalu na podstawie tytułu prawnego, co wynika wprost z zapisów art. 27a ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,
  • przedmiotowe wydatki muszą mieścić się w zakresie ustalonym rozporządzeniem Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z dnia 21 grudnia 1996 r. w sprawie określenia rodzaju wydatków na remont i modernizację budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego, o które zmniejsza się podatek dochodowy (Dz. U. Nr 156, poz. 788), o czym stanowi art. 27a ust. 17 ustawy o podatku dochodowym,
  • udokumentowanie, zgodnie z art. 27a ust. 6 pkt 1 powołanej już ustawy o podatku dochodowym poniesienia wydatków na remont lokalu mieszkalnego fakturą wystawioną wyłącznie przez podatnika podatku od towarów i usług niekorzystającego ze zwolnienia od tego podatku lub dowodu odprawy celnej, a w przypadku wpłat na wyodrębniony fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkaniowej - na podstawie dowodów wpłat,
  • wydatki te nie zostały odliczone od ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych oraz nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów lub nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie, chyba że zwrócone wydatki zostały zaliczone do przychodów podlegających opodatkowaniu, co wynika z art. 27a ust. 7 pkt 1 przedmiotowej ustawu o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z art. 27a ust. 7 pkt 2 wydatki muszą dotyczyć budynków mieszkalnych lub lokali mieszkalnych znajdujących się na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej.

Za tytuł prawny do budynku lub lokalu mieszkalnego, o którym mowa wyżej, uważa się między innymi:

  • własność lu współwłasność
  • umowę użyczenia
  • umowę najmu lub dzierżawy
  • inny stosunek zobowiązaniowy, z którego wynika prawo podatnika do korzystania z lokalu mieszkalnego.

Tytułem prawnym do zajmowania lokalu mieszkalnego będzie poza aktem notarialnym własności lokalu lub umową o ustanowieniu spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego, formalne jego przyjęcie przed uzyskaniem tytułu własności udokumentowane np. protokołem odbioru, czy przedwstępną umową sprzedaży z której wynika prawo podatnika do korzystania z lokalu.
Dzień podpisania któregokolwiek z wyżej wymienionych dokumentów będzie uważany za moment uzyskania tytułu prawnego oraz prawa do ulgi z tytułu poniesienia wydatków na remont i modernizację lokalu mieszkalnego.
Z przedłożonego zapytania wynika, że posiada Pani tytuł prawny do lokalu w postaci protokołu zdawczo-odbiorczego podpisanego 12 grudnia 2005 r. Od tego momentu spełniony został podstawowy warunek uprawniający Panią do odliczeń od podatku wydatków poniesionych do końca 2005 r., na własne cele mieszkaniowe w ramach ulgi remontowej przy spełnieniu pozostałych warunków wynikających z przepisów prawa podatkowego.

W świetle przytoczonych wyżej przepisów rok 2005 jest ostatnim okresem ulgi remontowo-modernizacyjnej obejmującej lata 2003-2005. Likwidowana ulga jest ulgą trzyletnią, a rok 2003 był pierwszym z kolejnego trzyletniego okresu. Aby skorzystać z ulgi remontowo-modernizacyjnej zaczętej w roku 2005 nie jest konieczne poniesienie pierwszych wydatków w roku 2003. Żeby jednak z niej skorzystać minimalny wydatek na wykończenie otrzymanego lokalu musi wynosić minimum 567 zł.
Informuje się, że interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.
Interpretacja ta nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.
Na podstawie art. 14a § 4 w związku z atr. 236 § 2 pkt 1 ustawy - Ordynacja podatkowa na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Radzyniu Podlaskim w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj