Interpretacja Urzędu Skarbowego w Mielcu
US.VI /443-70/05
z 28 grudnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US.VI /443-70/05
Data
2005.12.28



Autor
Urząd Skarbowy w Mielcu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Podstawa opodatkowania --> Podstawa opodatkowania


Słowa kluczowe
dotacja podmiotowa
podstawa opodatkowania
restrukturyzacja


Pytanie podatnika
Czy otrzymana dotacja w ramach programu "Restrukturyzacja i modernizacja sektora żywnościowego oraz rozwój obszarów wiejskich" podlega opodatkowaniu podatkiem VAT?


Naczelnik Urzędu Skarbowego w Mielcu działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) art. 29 ust.1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), - po rozpatrzeniu Pana wniosku z dnia 24.10.2005 r., który wpłynął do tut. Urzędu w dniu 25.11.2005 r. uzupełnionego pismem z dnia 30.11.2005 r., które wpłynęło do tut. Urzędu w dniu 01.12.2005 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług postanawia uznać, iż przedstawione we wniosku stanowisko w sprawie opodatkowania otrzymanej przez Pana dotacji w ramach programu "Restrukturyzacja i modernizacja sektora żywnościowego oraz rozwój obszarów wiejskich" - jest prawidłowe w stanie faktycznym przedstawionym we wniosku.

W dniu 25.11.2005 r. wpłynął do tut. organu Pana wniosek w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług, uzupełniony pismem z dnia 30.11.2005 r., które wpłynęło do tut. Urzędu w dniu 01.12.2005 r. Z przedstawionego przez Pana stanu faktycznego wynika, iż jest Pan podatnikiem podatku VAT od 01.06.2005 r. prowadzącym działalność rolnicza polegająca na produkcji trzody chlewnej. W związku z prowadzoną działalnością rolniczą otrzymał Pan dotację w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego " Restrukturyzacja i modernizacja sektora żywnościowego oraz rozwój obszarów wiejskich ". W ramach tego projektu zakupił Pan używany kombajn zbożowy, wybudował płytę obornikową wraz ze zbiornikiem na gnojówkę i zmodernizował Pan magazyn zbożowy, na co otrzymał Pan w listopadzie 2005r. refundację w wysokości 63.552 zł. Jak zaznaczył Pan w przedmiotowym piśmie Pana działalność rolnicza ogranicza się jedynie do produkcji trzody chlewnej i nie świadczy Pan żadnych usług oraz nie sprzedaje produktów rolnych, natomiast zboża wyprodukowane na własnych i dzierżawionych gruntach przeznacza Pan na pasze dla trzody chlewnej. W związku z powyższym otrzymana refundacja Pana zdaniem, nie miała żadnego wpływu na cenę produkowanych tuczników, a służyła jedynie usprawnieniu pracy w gospodarstwie rolnym oraz poprawie warunków ochrony środowiska. W związku z powyższym zwraca się Pan z zapytaniem czy otrzymana dotacja podlega opodatkowaniu podatkiem VAT. Ponieważ, jak Pan to zaznacza we wniosku otrzymana dotacja nie ma bezpośredniego związku z konkretną dostawą towaru lub świadczeniem usług i nie jest finansowaniem czy też dofinansowaniem konkretnej dostawy lub usługi, a jedynie służy usprawnieniu pracy w gospodarstwie rolnym oraz poprawie warunków ochrony środowiska i nie ma bezpośredniego wpływu na cenę dostarczanego towaru lub świadczonych usług Pana zdaniem przedmiotowa dotacja - nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Mielcu po zapoznaniu się z przedstawionym przez Pana stanem faktycznym wyjaśnia:

Zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.); w brzmieniu obowiązującym od 1.06.2005 r.; podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrót zwiększa się o otrzymane dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze mające bezpośredni wpływ na cenę (kwotę należną) towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika, pomniejszone o kwotę należnego podatku. Zatem podstawą oceny występowania opodatkowania podatkiem od towarów i usług dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze, jest stwierdzenie czy są one dokonywane w celu sfinansowania czy też dofinansowania konkretnej dostawy lub usługi. Stąd w przypadku, gdy podmiot uzyskuje dotację nie do konkretnego produktu, lecz na cele całego przedsiębiorstwa, tzw. dotację podmiotową, to w świetle ustawy o podatku towarów i usług nie podlega ona opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług (nie występuje bezpośredni związek pomiędzy otrzymaną dotacją, a konkretną dostawą towarów lub świadczeniem usług). Biorąc pod uwagę powyższy stan prawny oraz stan faktyczny przedstawiony we wniosku przez podatnika tj. fakt, że otrzymana przez Pana dotacja służy usprawnieniu pracy w gospodarstwie rolnym i poprawie warunków ochrony środowiska i nie stanowi dopłaty do konkretnej dostawy lecz jest związana z prowadzonym gospodarstwem rolnym i służy ogólnie pojętej działalności rolniczej w szczególności produkcji trzody chlewnej, dotacja ta nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.Reasumując tut. organ podatkowy dokonując oceny prawnej stanowiska podatnika zawartego we wniosku stwierdza, że jest ono prawidłowe w stanie faktycznym przedstawionym we wniosku.

Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego na dzień złożenia przedmiotowego wniosku, który nie uległ zmianie na dzień wydania niniejszego postanowienia nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwy dla wnioskodawcy organ podatkowy oraz organ kontroli skarbowej i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie przez organ odwoławczy w drodze decyzji w trybie art. 14b § 5 Ordynacji podatkowej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj