Interpretacja Izby Skarbowej w Gdańsku
PI/005-41/04/CIP/01
z 31 grudnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PI/005-41/04/CIP/01
Data
2004.12.31



Autor
Izba Skarbowa w Gdańsku


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Czynności opodatkowane

Podatek od towarów i usług --> Podstawa opodatkowania

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Dostawa towarów

Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Zwolnienia --> Zwolnienie od podatku


Słowa kluczowe
budynek
cele osobiste
dostawa towarów
podatek od towarów i usług
podstawa
przekazanie
stawki podatku
towar używany
wspólnik
zwolnienia z podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
Według jakiej podstawy i przy zastosowaniu jakiej stawki rozliczyć należy podatek VAT od tej części budynku, która ma być przejęta przez wspólników na ich cele prywatne?
Zdaniem Podatnika należy zapłacić należny podatek VAT, jednak Podatnik nie wie, jaką przyjąć podstawę i jaką zastosować stawkę podatku.


Stan faktyczny

Podatnik wyjaśnia, że posiada majątek trwały w postaci nieruchomości, która została przekazana do użytku w 2002r. i podlega odpisom amortyzacyjnym, rozliczanym w koszty. Grunt pod budynkiem jest dzierżawiony i podlega opłacie za wieczyste użytkowanie gruntów. Obecnie wspólnicy zamierzają wyodrębnić z tej nieruchomości majątek prywatny, tj. określoną zamkniętą część, która ma stanowić majątek osobisty wspólników.

Ocena prawna stanu faktycznego

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej "podatkiem", podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Natomiast art. 7 ust. 2 pkt 1 w/w cyt. ustawy stanowi, iż przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, (...).

W myśl art. 29 ust 1 w/w ustawy – podstawą opodatkowania jest obrót z zastrzeżeniem ust. 2-12 (...). Natomiast zgodnie z dyspozycją art. 29 ust. 10 w przypadku dostawy towarów, o której mowa w art. 7 ust. 2 podstawą opodatkowania jest cena nabycia towarów, a gdy cena nabycia nie istnieje, koszt wytworzenia określony w momencie dostawy tych towarów.

Na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT zwalnia się od podatku dostawę towarów używanych, z zastrzeżeniem pkt 10, pod warunkiem, że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego (...).

Natomiast pojęcie towarów używanych, w odniesieniu do budynków i budowli lub ich części ma zastosowanie, jeżeli od końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów, minęło co najmniej 5 lat (art. 43 ust. 2 pkt 1).

Z powyższych przepisów wynika, ze zwolnienie od podatku od towarów i usług ma zastosowanie tylko w przypadku dopełnienia przez Podatnika obu podanych wymogów łącznie, zatem nie ma zastosowania do sprawy zawartej w wystąpieniu.

Według informacji wyodrębnienie części budynku i jego przejęcie na cele prywatne wspólników dotyczy obiektu sklasyfikowanego wg PKOB w grupowaniu 121, a jego przekazanie do użytku nastąpiło w 2002r.

W związku z powyższym Podatnik dokonując przekazania na cele osobiste wspólników części budynku oddanego do użytku w 2002r., zaklasyfikowanego do PKOB 121, który nie spełnia warunków budynku używanego (art. 43 ust. 2 ustawy o VAT), winien przyjąć jego podstawę do opodatkowania zgodnie z powyższym przepisem zawartym w art. 29, a dla tej czynności zastosować podstawową stawkę podatku VAT, tj. 22%.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj