Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Bielany
1432/PP/P/440-211/14a/05/DZ
z 12 grudnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1432/PP/P/440-211/14a/05/DZ
Data
2005.12.12



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Bielany


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Wyłączenie stosowania obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego


Słowa kluczowe
autobus
paliwo
przeróbki
samochód ciężarowy


Pytanie podatnika
Strona pyta, czy może odliczyć od podatku należnego, naliczony podatek VAT od paliw silnikowych zakupionych do niżej opisanego pojazdu, który jest wykorzystywany w działalności gospodarczej prowadzonej przez podatnika


Stan faktyczny

Ze stanu faktycznego przedstawionego przez Stronę wynika, iż w dniu 23.02.2005r. w zakupionym 29 listopada 2002r. pojeździe marki Mercedes Benz 208 D dokonano zmiany rodzaju pojazdu z samochodu osobowego 9 miejsc z kierowcą na autobus 15 miejsc z kierowcą. Zmian tych dokonała uprawniona do tego firma. Opis zmian dokonanych w pojeździe oraz zaświadczenie o przeprowadzonym badaniu technicznym, wydała Okręgowa Stacja Kontroli Pojazdów, co świadczy według Strony, że zmian dokonano zgodnie z przepisami Ustawy Prawo o ruchu drogowym. Na podstawie tego zaświadczenia pojazd został zarejestrowany jako autobus 15 miejsc z kierowcą przez Wydział Komunikacji w Warszawie.

Stanowisko Strony:

Zdaniem Strony, zmiany w ustawie o podatku od towarów i usług, które weszły w życie 22 sierpnia 2005r. uprawniają do odliczenia od podatku należnego podatek naliczony wynikający z faktur dokumentujących zakup paliw silnikowych do ww. pojazdu.

U Z A S A D N I E N I E

Zgodnie z przepisem art. 88 ust.1 pkt.3 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług / Dz. U. 54 poz.535 ze zm./ Obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika paliw do napędu samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych, o których mowa w art. 86 ust. 3 i 5.

Przepis art. 86 ust. 3 stanowi:

,, W przypadku nabycia samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony kwotę podatku naliczonego stanowi 60% kwoty podatku określonej w fakturze lub kwoty podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub kwoty podatku należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca ? nie więcej jednak niż 6 000,00 zł

Przepis art. 88 ust.1 pkt. 3, stanowi o braku możliwości odliczenia podatku od paliwa wykorzystywanego do samochodów i pojazdów wymienionych w art. 86 ust. 3 . W przepisie tym są wymienione pojazdy o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony, ale przepis ten nie dotyczy wszystkich pojazdów o takiej właśnie dopuszczalnej masie całkowitej.

Zakres przedmiotowy samochodów i pojazdów, które objęte są regulacją art. 86 ust.3 znowelizowanej ustawy, jest określony również przez ust. 4 art.86.

Przepis art. 86 ust.4 wyłącza określone kategorie pojazdów z ograniczenia w prawie do odliczenia podatku VAT od ich nabycia ? to wyłączenie automatycznie przenosi się również na odliczenie podatku VAT od paliwa nabywanego do napędu tych samochodów

Przepis art. 86 ust. 4 pkt.6 jednoznacznie i w sposób nie budzący wątpliwości wskazuje, że przepis art. 86 ust.3 nie dotyczy ,, pojazdów samochodowych konstrukcyjnie przeznaczonych do przewozu co najmniej 10 osób łącznie z kierowcą ? jeżeli z dokumentów wydanych na podstawie przepisów prawa o ruchu drogowym wynika takie przeznaczenie.?

Reasumując:

Podatnikowi będzie przysługiwało odliczenie podatku od zakupu paliwa wykorzystywanego do pojazdu, będącego autobusem ( 15 miejsc z kierowcą), pod warunkiem:

- posiadania dokumentów wydanych na podstawie przepisów prawa o ruchu drogowym, z których wynika przeznaczenie, pojazdu do przewozu co najmniej 10 osób łącznie z kierowcą, oraz

- pojazd wykorzystywany jest przez podatnika do działalności opodatkowanej podatkiem od towarów i usług.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj