Interpretacja Urzędu Skarbowego w Jaśle
PD-415/25/05
z 1 grudnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD-415/25/05
Data
2005.12.01



Autor
Urząd Skarbowy w Jaśle


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Dochody opodatkowane ryczałtem

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zryczałtowany podatek dochodowy --> Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych --> Rodzaje działalności


Słowa kluczowe
forma opodatkowania
podatek liniowy
pozarolnicza działalność gospodarcza
prowadzenie działalności gospodarczej
przychód z działalności gospodarczej
ryczałt ewidencjonowany


Pytanie podatnika
Czy w świetle obowiązujących przepisów podatkowych możliwy jest wybór 19-procentowego liniowego podatku dochodowego z działalności gospodarczej prowadzonej indywidualnie przy równoczesnym opodatkowaniu przychodów z tytułu udziału w spółce cywilnej zryczałtowanym podatkiem dochodowym od przychodów ewidencjonowanych?


Naczelnik Urzędu Skarbowego w Jaśle, działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz art. 9a ust. 1, ust. 5, art. 27 ust. 1 i art. 30c ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), po rozpatrzeniu pana wniosku z dnia 2.11.2005 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych, stwierdza, iż przedstawione we wniosku własne stanowisko pana w sprawie jest prawidłowe.

W dniu 9.11.2005 r. wpłynął do tut. organu podatkowego wniosek pana o udzielenie w jego indywidualnej sprawie interpretacji przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w zakresie form opodatkowania podatkiem dochodowym dochodów i przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej prowadzonej indywidualnie oraz w formie spółki cywilnej. Przedstawiając stan faktyczny wskazał pan, że prowadzi indywidualnie działalność gospodarczą opodatkowaną 19-procentowym liniowym podatkiem dochodowym i jednocześnie jest wspólnikiem spółki cywilnej opodatkowanej na zasadach ryczałtu ewidencjonowanego. Problem sprowadza się do udzielenia interpretacji, czy w przedstawionym stanie faktycznym sprawy wybór 19-procentowego liniowego podatku dochodowego z działalności gospodarczej prowadzonej indywidualnie jest możliwy przy równoczesnym opodatkowaniu przychodów z tytułu udziału w spółce cywilnej zryczałtowanym podatkiem dochodowym. Przedstawiając własne stanowisko w sprawie uważa pan, że skoro art. 9a ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi o wyborze opodatkowania np. podatkiem liniowym, który dotyczy wszystkich form prowadzenia działalności, do których mają zastosowanie przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, to opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym na mocy innej ustawy jest możliwe w stosunku do przychodów z tytułu udziału w spółce cywilnej.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Jaśle po analizie przedmiotowego wniosku stwierdza, co następuje:

Zgodnie z art. 9a powołanej w sentencji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podstawową formą opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej są zasady ogólne przy uwzględnieniu skali podatkowej, ale podatnicy mogą wybrać inny sposób opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej, tj.:

  1. opodatkowanie przychodów przy zastosowaniu formy określonej w ustawie z dnia 20.11.1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 ze zm.),
  2. opodatkowanie dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, o której mowa wyżej (podatek liniowy 19-procentowy).

W przypadku wyboru jednej z ww. form opodatkowania podatnicy są obowiązani do złożenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego do dnia 20.01 roku podatkowego pisemnego oświadczenia o wyborze tego sposobu opodatkowania, a jeżeli podatnik rozpoczyna prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej w trakcie roku podatkowego ? do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia tej działalności, nie później niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu.

Przepis art. 9a ust. 5 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi, że jeżeli podatnik prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą:

  1. samodzielnie i w formie spółki lub spółek niemających osobowości prawnej,
  2. w formie spółki lub spółek niemających osobowości prawnej,

wybór sposobu opodatkowania, o którym mowa w ust. 2, dotyczy wszystkich form prowadzenia tej działalności, do których mają zastosowanie przepisy ustawy. Przepis powyższy precyzuje zatem, że wybór sposobu opodatkowania na zasadach określonych w art. 30c (podatek liniowy) dotyczy wyłącznie form prowadzonej działalności gospodarczej, które są opodatkowane bądź na podstawie art. 27, bądź art. 30c ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Postanowienie art. 9a ust. 5 nie dotyczy więc automatycznie wszystkich przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej. W myśl art. 5a pkt 15 powyższej ustawy, ilekroć jest w niej mowa o ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym, oznacza to ustawę z dnia 20.11.1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 ze zm.). Przepis art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 20.11.1998 r. stanowi, iż opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 14 ustawy o podatku dochodowym, w tym również, gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych lub spółki jawnej osób fizycznych. Z zapisu art. 3 tej ustawy wynika, iż przychodów opodatkowanych w formach zryczałtowanych nie łączy się z przychodami z innych źródeł podlegającymi opodatkowaniu na podstawie ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.).

W związku z powyższym wybór sposobu opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dotyczy wszystkich form prowadzenia tej działalności, do których mają zastosowanie przepisy tej ustawy. Osiągane natomiast w tym samym roku podatkowym przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej, do których mają zastosowanie przepisy ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, mogą być opodatkowane na zasadach określonych w tejże ustawie.

Reasumując powyższe stwierdzić należy, że może pan uzyskiwane przychody z działalności gospodarczej prowadzonej w formie spółki cywilnej opodatkować zryczałtowanym podatkiem dochodowym, natomiast do dochodów uzyskiwanych z działalności gospodarczej prowadzonej indywidualnie zastosować opodatkowanie 19-procentową stawką liniową.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj