Interpretacja Urzędu Skarbowego w Wejherowie
PB/PDW/415-31/05/KP
z 27 lipca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PB/PDW/415-31/05/KP
Data
2005.07.27



Autor
Urząd Skarbowy w Wejherowie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Odliczenia od podatku


Słowa kluczowe
budynek mieszkalny
odliczenia od podatku
przyłączenie do sieci
ulga budowlana


Pytanie podatnika
Czy wydatek poniesiony w 2000r. z tytułu wykonania przyłącza wodociągowego na posesji działki można odliczyć w ramach ulgi budowlanej?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a §1 i §4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku -Ordynacja podatkowa ( tekst jednolity Dz.U. z 2005 roku Nr 8 poz. 60, Nr 86 poz.732 ) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 14.06.2005r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie nabycia prawa do skorzystania z odliczeń od podatku z tytułu budowy budynku mieszkalnego.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wejherowie stwierdza, że:

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego .

UZASADNIENIE

Podatnik od dnia 04.05.1999 roku posiada pozwolenie na budowę budynku mieszkalnego. W 2000 roku poniósł wydatek związany z wykonaniem przyłącza wodociągowego na terenie działki budowlanej. Wydatek ten został udokumentowany fakturą VAT wystawioną przez podatnika podatku od towarów i usług nie korzystającego ze zwolnienia od tego podatku . Z pisma podatnika wynika, że ani on ani jego małżonka ( w roku 2000 rozliczali się indywidualne ) nie korzystali w latach wcześniejszych z odliczeń z tytułu tzw. "dużej ulgi budowlanej".

Wątpliwość podatnika dotyczy kwestii czy w 2000 roku nabył on prawo do skorzystania z odliczeń od podatku z tytułu budowy budynku mieszkalnego.

Jego zdaniem nabył on prawo do "dużej ulgi budowlanej", z której będzie mógł korzystać również w latach następnych.

Przepis art. 27a ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2001 roku (Dz.U. Nr 14 poz. 176 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, stanowił, iż podatek dochodowy obliczony zgodnie z art. 27 obniżony zgodnie z art. 27b o kwotę składki na powszechne ubezpieczenie zdrowotne zmniejsza się na zasadach określonych w ust. 2-17 jeżeli w roku podatkowym podatnik poniósł wydatki na własne potrzeby mieszkaniowe przeznaczone między innymi na budowę budynku mieszkalnego. Przepis ten, ani też żaden inny tej ustawy podatkowej, nie definiuje pojęcia "budowa", w związku z tym, należy stosować definicję tego pojęcia wynikającą z art. 3 pkt.6 ustawy z dnia 07.07.1994 - Prawo budowlane( Dz.U. Nr 89 poz. 414 ). Z definicji tej wynika, że pod pojęciem "budowa" rozumie się wykonywanie obiektu budowlanego (tzn. budynku wraz z instalacjami i urządzeniami technicznymi) w określonym miejscu. Zatem za wydatki związane z budową budynku mieszkalnego uważa się wydatki poniesione na roboty budowlane tj. od robót ziemnych związanych z wykopem pod budynek do robót wykończeniowych związanych z oddaniem gotowego budynku do użytkowania.

Zgodnie z art. 27a ust. 2 ustawy podstawę określenia przysługującej kwoty odliczeń od podatku z tytułu wydatków, o których mowa w ust, 1 pkt 1 lit. b)-f) oraz w pkt 2, ustala się na podstawiekwoty stanowiącej iloczyn 70 m powierzchni użytkowej i wskaźnika przeliczeniowego 1 m powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego, ustalonego do celów obliczenia premii gwarancyjnej od wkładów na oszczędnościowych książeczkach mieszkaniowych za III kwartał roku poprzedzającego rok podatkowy. Jak wynika z ust. 3 pkt 1 lit. a) kwota, o którą zmniejsza się podatek, nie może przekroczyć za rok podatkowy 19% wydatków, o których mowa w ust. ł pkt 1 lit. b)-f), z tym że w okresie obowiązywania ustawy łączne odliczenia z tytułu wydatków, o których mowa w lit. a) i b), nie mogą przekroczyć 19 % kwoty, o której mowa w ust. 2.

Dalej przepisy ustawy w art. 27a ust.6 stanowią, iż wysokość wydatków poniesionych na budowę budynku mieszkalnego ustala się na podstawie dokumentów stwierdzających ich poniesienie tj. faktury wystawionej wyłącznie przez podatnika podatku od towarów i usług, nie korzystającego ze zwolnienia od tego podatku lub dowodu odprawy celnej.

Dodatkowe ograniczenia przy korzystaniu z omawianej ulgi wynikają z ust. 7, który wskazuje, iż odliczenia stosuje się, jeżeli:

  1. wydatki na cele określone w ust. 1 pkt 1 dotyczą gruntu, budynków mieszkalnych lub lokalimieszkalnych znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz nie zostałyzaliczone do kosztów uzyskania przychodów lub nie zostały zwrócone podatnikowi wjakiejkolwiek formie, chyba że zwrócone wydatki zostały zaliczone do przychodówpodlegających opodatkowaniu,
  2. wydatki na cele określone w ust. 1 nie zostały odliczone od ryczałtu od przychodówewidencjonowanych na podstawie art. 14 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym.

Pamiętać należy, iż zgodnie z ust. 8 wysokość odliczeń od podatku, określona w ust. 3 pkt 1 lit.a)-c) i e) oraz pkt 2 i 3, dotyczy łącznie obojga małżonków. Jeżeli małżonkowie:

  1. podlegają odrębnemu opodatkowaniu - odliczeń dokonuje się zgodnie z wnioskami zawartymiw zeznaniach rocznych bądź od podatku każdego z małżonków, w proporcji wskazanej wewniosku, bądź od podatku jednego z małżonków,
  2. przed zawarciem związku małżeńskiego, w okresie obowiązywania ustawy, korzystali zodliczeń od podatku na cele, o których mowa w ust. 1 pkt 1 i 2, o kwotę dokonanych odliczeńzmniejsza się kwoty odliczeń określone w ust. 3 pkt 1 lit. a) i b) oraz pkt 2 i 3,
  3. w czasie trwania związku małżeńskiego korzystali, w okresie obowiązywania ustawy, zodliczeń od podatku na cele określone w ust. 1 pkt 1 i 2, a następnie związek małżeński ustał - przysługująca każdemu z nich kwota odliczenia podlega zmniejszeniu o kwotę odliczeń dokonanych w czasie trwania związku małżeńskiego, w wysokości po 50% tych odliczeń, jeżelibyli opodatkowani łącznie, a jeżeli byli opodatkowani odrębnie - w wysokości odliczeniadokonanego przez każdego z nich.

Ustawodawca w ust. 15 przewidział również sytuacje kiedy kwota odliczeń od podatku, ustalona zgodnie z ust. 3 pkt 1 lit. a) i b), pkt 2 i 3 oraz ust. 4, przekracza kwotę podatku obliczonego zgodnie z art. 27, wtedy podlega ona odliczeniu od podatku obliczonego za lata następne, aż do całkowitego jej odliczenia.

Z przedstawionego przez podatnika stanu faktycznego wynika, że w 2000 roku poniósł on wydatek w kwocie 2.335,01 zł związany z wykonaniem przyłącza wodociągowego na własnej posesji. Wydatek ten został udokumentowany fakturą VAT wystawioną przez podatnika podatku od towarów i usług nie korzystającego za zwolnienia od tego podatku.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że podatnik spełnia wymogi powołanych wyżej przepisów, zatem ma prawo do odliczeń od podatku dochodowego od osób fizycznych za 2000 rok wydatków związanych z "dużą ulgą budowlaną", a w ślad za tym przysługuje mu również prawo do odliczania od podatku dalszych wydatków na kontynuację danej inwestycji w latach następnych.

Zasady dokonywania po 31 grudnia 2001 r. przez podatników ponoszących wydatki mieszkaniowe w ramach "dużej ulgi budowlanej" odliczeń z tego tytułu zostały szczegółowo określone w przepisach przejściowych ustawy z dnia 21 listopada 2001 roku o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne ( Dz.U. Nr 134, poz. 1509).

Z treści art. 4 ust. 2 cytowanej wyżej ustawy wynika, że podatnikom, którzy w latach 1997-2001 nabyli prawo do odliczania od podatku wydatków poniesionych na cele określone w art. 27a ust.1 pkt. 1 lit. a)-f) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym przed dniem 01 stycznia 2002r., przysługuje, na zasadach określonych w tej ustawie, prawo do odliczania od podatku dalszych wydatków na kontynuację danej inwestycji poniesionych od dnia 01 stycznia 2002 roku do dnia 31 grudnia 2004 roku.

Z powyższego wynika, że rozpoczęcie danej inwestycji a w przypadku podatnika konkretnie budowy domu i nabycie prawa do odliczenia wydatków poniesionych na ten cel w związku z realizacją tej inwestycji przed dniem nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych tj. przed dniem 01.01.2002 roku., uprawnia do dalszego odliczania od podatku ponoszonych z tego tytułu wydatków.

Mając powyższe na względzie, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wejherowie postanowił jak na wstępie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj