Interpretacja Urzędu Skarbowego w Ostrowie Wielkopolskim
PP/443-4/06
z 26 stycznia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-4/06
Data
2006.01.26



Autor
Urząd Skarbowy w Ostrowie Wielkopolskim


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług


Słowa kluczowe
kwota należna
opłata za użytkowanie wieczyste
podatek od towarów i usług


Pytanie podatnika
Czy przy pobieraniu opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego (ustanowionej przed dniem wejścia w życie przepisów ustawy o podatku od towarów i usług) należy:1. doliczyć podatek VAT w wysokości 22% do opłaty rocznej,2. traktować opłatę roczną jako kwotę brutto i podatek VAT w wysokości 22 ująć w niniejszej opłacie?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity z 2005 roku Dz. U. Nr 8, poz. 60 ze zmianami) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 29 listopada 2005 roku (data wpływu do urzędu 02 grudnia 2005 roku) Urzędu Gminy P.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Ostrowie Wielkopolskim udzielając pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie opodatkowania opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego, uznaje stanowisko podatnika

za prawidłowe

UZASADNIENIE

W piśmie z dnia 02 grudnia 2005 roku przedstawiono następujący stan faktyczny: Urząd Gminy w P. pobiera opłaty roczne z tytułu użytkowania wieczystego ( ustanowione przed dniem wejścia w życie obowiązujących przepisów ustawy o VAT) tj. przed 01 maja 2004 roku.

Zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług opłaty roczne z tytułu użytkowania wieczystego gruntów podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, gdyż stanowią świadczenie usług. Odrębną kwestią pozostaje możliwość zmiany wysokości opłaty rocznej, która wynikać może tylko ze zmiany wartości nieruchomości i może odbywać się wyłącznie w trybie określonym w ustawie z dnia 21 sierpnia 1997 roku o gospodarce nieruchomościami (Dz. U z 2004 roku Nr 261, poz. 2603 ze zmianami) w art. 77 i następnych. Opodatkowanie opłat rocznych podatkiem VAT nie powoduje automatycznie wzrostu wartości tych opłat.

Zdaniem Podatnika należy przyjąć, iż kwota opłaty rocznej stanowi kwotę brutto, bowiem za niezgodne z prawem należałoby uznać działania polegające na doliczeniu do tych opłat podatku VAT, gdyż spowodowałoby to faktyczny wzrost opłaty bez przeprowadzenia procedury zmiany jej wysokości zgodnie z ww. przepisami.

Po dokładnej analizie przedstawionego we wniosku stanu faktycznego oraz stanowiska Strony, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Ostrowie Wielkopolskim stwierdza, iż przedstawione przez Stronę stanowisko jest prawidłowe.

Prawo użytkowania wieczystego jest prawem rzeczowym, którego treść i granice określone zostały zasadniczo w przepisach kodeksu cywilnego oraz ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 roku o gospodarce nieruchomościami ( Dz. U. Nr z 2004 roku Nr 261, poz. 2603 ze zmianami).

Zgodnie z art. 5 ust.1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zmianami) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Oddanie nieruchomości gruntowej w użytkowanie wieczyste nie mieści się w definicji dostawy towarów zawartej w art. 7 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, nie daje bowiem prawa do rozporządzania gruntem jak właściciel, ani nie zostało wymienione pośród praw wskazanych w tym przepisie. Ponieważ ustanowienie prawa użytkowania wieczystego jest świadczeniem na rzecz innego podmiotu i nie jest dostawą towarów, uznać należy że jest ono świadczeniem usług w rozumieniu przepisu art. 8 ust. 1 ww. ustawy.

Usługa polegająca na oddaniu nieruchomości gruntowej w użytkowanie wieczyste podlega opodatkowaniu według stawki 22%, zgodnie z art. 41 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz. U z 2004 roku Nr 54, poz.. 535 ze zmianami).

Co do kwestii liczenia podatku od opłat z tytułu oddania nieruchomości w użytkowanie wieczyste tj. czy do opłat z tego tytułu należy doliczać podatek, czy też należy uznać, że kwota podatku zawarta jest w kwocie pobieranej opłaty, należy wskazać, iż zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług podstawą opodatkowania jest obrót. Obrotem zaś kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku.

Kwota należna obejmuje więc całość świadczenia należnego nabywcy. Oznacza to, że kwota pobranej opłaty za użytkowanie wieczyste jest kwotą brutto ( tzn z podatkiem VAT).

Obowiązek rozliczenia podatku spoczywa na jednostce oddającej grunt w użytkowanie wieczyste.

Ponadto zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 05 lipca 2001 roku o cenach (Dz. U. Nr 97, poz. 1050) cena jest to wartość wyrażona w jednostkach pieniężnych, którą kupujący jest obowiązany zapłacić przedsiębiorcy za towar lub usługę: w cenie uwzględnia się podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy, jeżeli na podstawie odrębnych przepisów sprzedaż towaru ( usługi) podlega obciążeniu podatkiem od towarów i usług oraz podatkiem akcyzowym.

Wobec powyższego Naczelnik Urzędu Skarbowego w Ostrowie Wielkopolskim postanowił jak w sentencji.

Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie sporządzenia interpretacji (...).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj