Interpretacja Urzędu Skarbowego w Piszu
PD-415/P/5/2006
z 20 lutego 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD-415/P/5/2006
Data
2006.02.20


Referencje


Autor
Urząd Skarbowy w Piszu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Odliczenia od podatku


Słowa kluczowe
kasa mieszkaniowa
potrzeby mieszkaniowe
przeznaczenie
wycofanie oszczędności


Pytanie podatnika
Czy zgromadzone w kasie mieszkaniowej oszczędności w okresie od grudnia 1996r. do końca maja 2005r. mogę wycofać i przeznaczyć je w 2006r. na uregulowanie wydatków związanych z zakupem w listopadzie 2005r. mieszkania?


Na podstawie art. 14a § 1, i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (jednolity tekst Dz.U. z 2005 r Nr 8, poz. 60 z późn.zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego uznaje za prawidłowe stanowisko podatnika przedstawione we wniosku z dnia 15.12.2005 r uzupełnionym w dniu 06.01.2006 r w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej wydatkowania środków zgromadzonych w Kasie Mieszkaniowej.

Pismem z dnia 15 grudnia 2005 r. (data wpływu 20 grudnia 2005 r.), uzupełnionym w dniu 06 stycznia 2006 r. zwróciła się Pani do tutejszego organu podatkowego z wnioskiem o interpretację przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w okolicznościach następującego stanu faktycznego.

W grudniu 1996 r. zawarła Pani umowę o kredyt kontraktowy (umowa nr .../.../.../...) z Bankiem ... S.A. - ...z siedzibą w W.. Aneksem z 19.12.2001 r okres systematycznego oszczędzania został wydłużony o 36 miesięcy i obowiązywał do końca maja 2005 r. Zgromadzone w kasie mieszkaniowej oszczędności zamierza Pani wycofać w 2006 roku i przeznaczyć na uregulowanie wydatków związanych z zakupem w listopadzie 2005 r mieszkania.

W skład kosztów wchodzi:

  • spłata części kredytu wraz z kosztami jego obsługi, zaciągniętego na zakup mieszkania na rynku wtórnym,
  • opłata za sporządzenie aktu notarialnego, opłata za wpis do hipoteki oraz do księgi wieczystej, ubezpieczenie,
  • zakup materiałów przeznaczonych do gruntownego remontu w/w mieszkania.


Ustosunkowując się do przedstawionego stanu faktycznego tutejszy organ zważył co następuje.

Zgodnie z art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 21.11.2001 r o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiaganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 134, poz. 1509 ze zm) podatnikom, którzy zawarli umowę o kredyt kontraktowy z bankiem prowadzącym kasę mieszkaniową o systematyczne gromadzenie oszczędności według zasad określonych w przepisach o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego i przed 1 stycznia 2002 r. nabyli prawo do odliczenia od podatku wydatków poniesionych na cel określony w art. 27 a ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r Nr 14, poz. 176 ze zm) w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2002 r. przysługuje na zasadach określonych w tej ustawie prawo do odliczenia od podatku dalszych kwot wpłaconych oszczędności na kontynuację systematycznego gromadzenia oszczędności wyłącznie na tym samym rachunku oszczędnościowo-kredytowym i w tym samym banku prowadzącym kasę mieszkaniową, poniesionych od 1 stycznia 2002 r. do upływu określonego przed 1 stycznia 2002 r. terminu systematycznego gromadzenia oszczędności, wynikającego z umowy o kredyt kontraktowy.

Zgodnie z art. 27 a ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym w 2001 r. (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) podatek dochodowy od osób o których mowa w art. 3 ust. 1 obliczony zgodnie z art. 27, obniżony zgodnie z art. 27 b o kwotę składki na powszechne ubezpieczenie zdrowotne zmniejsza się na zasadach określonych w ust. 2-17, jeśli w roku podatkowym podatnik systematycznie gromadził oszczędności wyłącznie na jednym rachunku oszczędnościowo-kredytowym i w jednym banku prowadzącym kasę mieszkaniową według zasad określonych w odrębnych przepisach.

Środki wycofane z kasy mieszkaniowej po upływie okresu systematycznego oszczędzania ustalonego w umowie o kredyt kontraktowy muszą być wydatkowane do końca tego roku w którym zostały wycofane. Stosownie bowiem do art. 27 a ust. 13 pkt 4 i 5 wyżej powołanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym w 2001 r., jeśli podatnik skorzystał z odliczeń od dochodu ( przychodu ) lub podatku z tytułu wydatków na systematyczne oszczędzanie, a następnie wycofał oszczędności z kasy mieszkaniowej, z wyjątkiem, gdy wycofana kwota po określonym w umowie o kredyt kontraktowy okresie systematycznego oszczędzania została wydatkowana zgodnie z celami systematycznego oszczędzania na rachunku prowadzonym przez tę kasę, do dochodu lub podatku należnego za ten rok, w którym zaistniały te okoliczności dolicza odpowiednio kwoty poprzednio odliczone z tego tytułu.

Katalog celów systematycznego oszczędzania, określa art. 8 ust. 2 ustawy z dnia 26 października 1995 r. o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego (Dz. U. z 2000 r. Nr 98, poz. 1070 ze zm.). Stosownie do ww. przepisu celami mieszkaniowymi, których sfinansowanie pozwoli zachować prawo do przedmiotowej ulgi, są służące zaspokojeniu własnych potrzeb mieszkaniowych kredytobiorcy:

  1. nabycie, budowa, przebudowa, rozbudowa lub nadbudowa domu albo lokalu mieszkalnego, stanowiącego odrębną nieruchomość,
  2. uzyskanie spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego lub prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej, albo prawa odrębnej własności lokalu mieszkalnego,
  3. remont domu albo lokalu, o których mowa w pkt 1 i 2, z wyjątkiem bieżącej konserwacji i odnowienia mieszkania,
  4. spłata kredytu bankowego zaciągniętego na cele wymienione w pkt 1-3,
  5. nabycie działki budowlanej lub jej części pod budowę domu jednorodzinnego lub budynku mieszkalnego, w którym jest lub ma być położony lokal mieszkalny kredytobiorcy.


Dla celów podatkowych ważne jest, aby pieniądze wycofane z kasy mieszkaniowej po określonym w umowie o kredyt kontraktowy okresie systematycznego oszczędzania zostały wydatkowane zgodnie z celami systematycznego oszczędzania do końca roku, w którym je wycofano. Przeznaczenie wycofanych z kasy mieszkaniowej pieniędzy po wyżej określonym terminie (nawet, gdy podatnik wydatkuje je zgodnie z celami wskazanymi w wyżej powołanym art. 8 ust. 2 ustawy z dnia 26 października 1995 r.) będzie bowiem skutkowało utratą prawa do ulgi mieszkaniowej.

Odnosząc się do Pani pytań dotyczących prawidłowości wydatkowania kwot oszczędności wycofanych z kasy mieszkaniowej po upływie określonego w umowie okresu oszczędzania należy stwierdzić, że zakup mieszkania na rynku wtórnym ze środków bankowego kredytu (pod warunkiem, że mieszkanie zostało zakupione w celu zaspokojenia Pani własnych potrzeb mieszkaniowych), a następnie przeznaczenie oszczędności wycofanych z kasy mieszkaniowej częściowo na spłatę i obsługę tego kredytu, koszty notarialne (wynagrodzenie notariusza, wypisy, opłaty sądowe) oraz przeznaczenie pozostałej kwoty oszczędności na remont zakupionego mieszkania (poza bieżącą jego konserwacją) - przy zastrzeżeniu, że wydatkowanie wycofanych oszczędności nastąpi do końca roku, w którym nastąpi ich wycofanie - należy uznać za spełnienie wymogów ustawy dotyczących realizacji celów systematycznego oszczędzania, pozwalających zachować prawo do ulgi podatkowej z tytułu oszczędzania w kasie mieszkaniowej.

Przy określeniu rodzaju wydatków na remont domu mieszkalnego można pomocniczo skorzystać z rozporządzenia Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z 21 grudnia 1996 r. (Dz. U. Nr 156, poz. 788) w sprawie określenia rodzajów wydatków na remont i modernizację budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego, o które zmniejsza się podatek dochodowy.

Stosując wykładnię językową należy przyjąć, że „remont” to przywrócenie wartości użytkowej danego obiektu, natomiast konserwacja” to utrzymanie czegoś w dobrym stanie, dbanie o coś, pielęgnowanie czegoś w celu zabezpieczenia przed szybkim zużyciem się, zniszczeniem lub zepsuciem. Jeżeli zatem wycofane z kasy oszczędności zostaną przeznaczone na prace remontowe mające jedynie charakter bieżącej konserwacji, czyli utrzymanie mieszkania w dobrym stanie, typu malowanie czy tapetowanie, a nie przywrócenie jego wartości użytkowej przez np. wymianę poszczególnych jego elementów (okien, drzwi, grzejników itp.) w tej części traci się prawo do ulgi z tytułu oszczędzania w kasie mieszkaniowej.

W tym stanie sprawy postanowiono jak w sentencji.

Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania postanowienia. Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika wiąże natomiast organy podatkowe oraz organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia. Interpretacja traci moc w momencie zmiany stanu prawnego.

Na niniejsze postanowienie przysługuje stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w terminie 7 dni od dnia doręczenia niniejszego postanowienia.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj