Interpretacja Pomorskiego Urzędu Skarbowego
DM/P/415-0035/05/ŁB
z 25 lipca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
DM/P/415-0035/05/ŁB
Data
2005.07.25



Autor
Pomorski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z innych źródeł


Słowa kluczowe
informacja podatkowa
płatnik
przychody z innych źródeł
zaliczka


Pytanie podatnika
Czy spółka ma obowiązek sporządzenia imiennych informacji o przychodach osób nie będących jej pracownikami z tytułu wypłaty świadczeń pieniężnych, przeznaczonych na pokrycie kosztów uczestnictwa w kursie organizowanym przez spółkę?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku, działając na podstawie art. 14a §1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 8 z 2005r., poz. 60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 4 maja 2005r. (data wpływu do tut. Urzędu: 5 maja 2005r.) G. S.A. z/s w Gdańsku, o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego - ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14 z 2000r., poz. 176 z późn. zm.) w sprawie: obowiązek sporządzenia przez zakład pracy imiennych informacji o dochodach / przychodach osób nie będącym jego pracownikami, otrzymujących od tego zakładu świadczenia pieniężne na pokrycie kosztów szkolenia przygotowującego do pracy w tym zakładzie,

stwierdza, że

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest nieprawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

UZASADNIENIE

G. S.A., dalej: Spółka, zamierza zorganizować kurs montera kadłubów okrętowych. Kurs przeznaczony jest dla osób nie będących pracownikami Spółki i ma na celu wyłonienie osób, które zostaną w niej zatrudnione w zawodzie montera kadłubów okrętowych.

Wzajemne relacje Spółki i kursantów reguluje cywilnoprawna "umowa o szkolenie".

W okresie trwania kursu każdy z uczestników otrzyma od Spółki, do użytkowania, odzież i obuwie robocze oraz środki ochrony indywidualnej. Ponadto każdy z kursantów dostanie, co miesiąc, kwotę 500 zł na pokrycie kosztów uczestnictwa w kursie, w szczególności kosztów materiałów szkoleniowych, kosztów dojazdu oraz kosztów wyżywienia.

Osoby, które ukończą kurs z wynikiem pozytywnym są zobowiązane świadczyć pracę na rzecz Spółki przez okres pięciu lat, w ramach nawiązanego w tym celu stosunku pracy.

Wątpliwości Spółki dotyczą obowiązku wystawiania uczestnikom kursu - zatrudnionym w niej po ukończeniu kursu - imiennych informacji o dochodach / przychodach, w których zostaną ujęte świadczenia pieniężne wypłacone kursantowi w tracie szkolenia.

Zdaniem Spółki po zakończeniu roku podatkowego należy wystawić uczestnikowi kursu informację o przychodach z innych źródeł oraz o niektórych dochodach z kapitałów pieniężnych (PIT-8C), która zostanie uwzględniona przez uczestnika kursu w rozliczeniu (zeznaniu) rocznym lub informację o dochodach oraz o pobranych zaliczkach na podatek dochodowy (PIT-11 / 8B).

Na tle przedstawionego we wniosku stanu faktycznego Naczelnik Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku stwierdza, co następuje:

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14 z 2000r., poz. 176 z późn. zm.), dalej ustawa, opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Stosownie do art. 9 ust. 2 zd. 1 ustawy dochodem ze źródła przychodów (...) jest nadwyżka sumy przychodów z tego źródła nad kosztami ich uzyskania osiągnięta w roku podatkowym.

Zgodnie z art. 10 ustawy źródłami przychodów są:

  1. stosunek służbowy, stosunek pracy, w tym spółdzielczy stosunek pracy, członkostwo w rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub innej spółdzielni zajmującej się produkcją rolną, praca nakładcza, emerytura lub renta,
  2. działalność wykonywana osobiście,
  3. pozarolnicza działalność gospodarcza,
  4. działy specjalne produkcji rolnej,
  5. nieruchomości lub ich części,
  6. najem, podnajem, dzierżawa, poddzierżawa (...),
  7. kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a)-c),
  8. odpłatne zbycie (...),
  9. inne źródła.

Przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-16, art. 17 ust. 1 pkt 6 i 9, art. 19 i art. 20 ust. 3, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń (art. 11 ust. 1 ustawy).

Zgodnie z art. 20 ust. 1 ustawy za przychody z innych źródeł, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9, uważa się w szczególności: kwoty wypłacone po śmierci członka otwartego funduszu emerytalnego wskazanej przez niego osobie lub członkowi jego najbliższej rodziny, w rozumieniu przepisów o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego, alimenty, z wyjątkiem alimentów na rzecz dzieci, stypendia, dotacje (subwencje) inne niż wymienione w art. 14, dopłaty, nagrody i inne nieodpłatne świadczenia nie należące do przychodów określonych w art. 12-14 i 17 oraz przychody nie znajdujące pokrycia w ujawnionych źródłach.

Zwrot "w szczególności" użyty w art. 20 ust. 1 ustawy oznacza, iż ustawodawca jedynie przykładowo wskazał, jakie przychody należy zaliczyć do przychodów z innych źródeł, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9. Katalog ten nie jest więc zamknięty.

Oznacza to, że do "innych źródeł", o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9 ustawy należy zakwalifikować wszelkie przychody - w rozumieniu ustawy - których nie można zaliczyć do któregokolwiek z pozostałych źródeł przychodów wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1 - 8 ustawy.

W stanie faktycznym przedstawionym przez Spółkę świadczenia pieniężne wypłacone przez nią osobom uczestniczącym w kursie nie kwalifikują się do żadnego ze źródeł przychodów wskazanych w art. 10 ust. 1 pkt 1 - 8 ustawy. Dla beneficjentów stanowią one tym samym przychód, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9, tj. przychód z innych źródeł.

Stosownie do art. 8 Ordynacji podatkowej płatnikiem jest osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna nie mająca osobowości prawnej, obowiązana na podstawie przepisów prawa podatkowego do obliczenia i pobrania od podatnika podatku i wpłacenia go we właściwym terminie organowi podatkowemu.

Zgodnie z przytoczonym przepisem obowiązek obliczenia i pobrania od podatnika podatku i wpłacenia go organowi podatkowemu musi wprost wynikać z przepisów prawa podatkowego.

W przedmiotowej sprawie żaden z przepisów prawa podatkowego, w szczególności żaden z przepisów rozdziału 7 ustawy (Pobór podatku lub zaliczek na podatek przez płatników) nie zobowiązuje Spółki do pobrania podatku / zaliczki na podatek z tytułu wypłacanych świadczeń.

Zgodnie z art. 42a ustawy osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które dokonują wypłaty należności lub świadczeń, o których mowa w art. 20 ust. 1, z wyjątkiem dochodów (przychodów) wymienionych w art. 21, art. 52, art. 52a i art. 52 c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku, od których nie są obowiązane pobierać zaliczki na podatek lub zryczałtowanego podatku dochodowego, są obowiązane sporządzić informację według ustalonego wzoru o wysokości przychodów i w terminie do końca lutego następnego roku podatkowego przekazać podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika, a w przypadku podatników, o których mowa w art. 3 ust. 2a, urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy w sprawach opodatkowania osób zagranicznych.

Wzór informacji o przychodach z innych źródeł oraz o niektórych dochodach z kapitałów pieniężnych (PIT-8C) został określony w rozporządzeniu ministra finansów z dnia 22 grudnia 2003r. w sprawie określenia niektórych wzorów oświadczeń, deklaracji i informacji podatkowych obowiązujących w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych (Dz. U. Nr 224 z 2003r. poz. 2225 z poźn. zm.).

W okolicznościach niniejszej sprawy, w konsekwencji dokonywania przez Spółkę na rzecz uczestników kursu świadczeń pieniężnych, kwalifikowanych do "innych źródeł przychodów", ma ona obowiązek, stosownie do powołanego art. 42a ustawy, sporządzić informację według ustalonego wzoru (PIT-8C) o wysokości przychodów i w terminie do końca lutego następnego roku podatkowego przekazać ją podatnikowi oraz właściwemu organowi podatkowemu.

Nieprawidłowe jest zatem stanowisko Spółki, zgodnie z którym w przedstawionym stanie faktycznym należy sporządzić informację o przychodach z innych źródeł oraz o niektórych dochodach z kapitałów pieniężnych (PIT-8C) lub informację o dochodach oraz o pobranych zaliczkach na podatek dochodowy (PIT-11 / 8B).

Przepisy ustawy nie pozostawiają bowiem - podmiotom dokonującym świadczeń podlegających opodatkowaniu - swobodnego wyboru sporządzenia jednej bądź drugiej z ww. informacji, lecz przeciwnie - rozgraniczają, w sposób nie budzący wątpliwości, sytuacje, w których istnieje obowiązek wystawienia PIT-8C od przypadków skutkujących koniecznością wystawienia PIT-8B.

Z tytułu wypłacanych uczestnikom kursu świadczeń, Spółka nie ma obowiązku poboru zaliczek na podatek dochodowy, przy tym świadczenia te nie kwalifikują się do żadnego ze źródeł przychodów wskazanych w informacji PIT-11/8B. Tym samym nie jest możliwe ujęcie wskazanych przychodów w informacji PIT-11/8B.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj