Interpretacja Urzędu Skarbowego w Tarnowskich Górach
PO/005-1/06
z 10 lutego 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PO/005-1/06
Data
2006.02.10



Autor
Urząd Skarbowy w Tarnowskich Górach


Temat
Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Przedmiot opodatkowania


Słowa kluczowe
program komputerowy
przekazanie do używania
przekazanie nieodpłatne
strona internetowa


Pytanie podatnika
Czy przychód pochodzący z datków przekazywanych na rzecz twórcy programu komputerowego udostępnionego nieodpłatnie i bezwarunkowo na stronie internetowej podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych.


Ze stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę w piśmie wynika, że jest on współautorem programu komputerowego o nazwie X służącego do tworzenia dokumentów w systemie składu tekstu X. Program ten powstał dla użytku indywidualnego, jednakże twórcy programu zamierzają udostępnić go nieodpłatnie na stronie internetowej dla nieograniczonego kręgu zainteresowanych. Pomimo, że program udostępniony będzie nieodpłatnie twórcy programu w oparciu o istniejącą w podobnych darmowych programach praktykę zamierzają umożliwić użytkownikom programu wpłacanie na swoją rzecz dobrowolnych datków, co spowoduje osiąganie określonych przychodów. Wnioskodawca zwraca się z zapytaniem, czy przychód pochodzący z datków przekazywanych na rzecz twórcy programu komputerowego podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych.

Jego zdaniem prowadzona w opisany wyżej sposób działalność gospodarcza nie stanowi podstawy uiszczania podatku od czynności cywilnoprawnych z uwagi na to, że pomiędzy osobami udostępniającymi program komputerowy do korzystania przez osoby trzecie a tymi osobami trzecimi nie istnieje żaden stosunek prawny (zobowiązaniowy).

Oceniając powyższe stanowisko w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych należy stwierdzić, że jest ono prawidłowe.Punktem wyjścia do niniejszej interpretacji winna być analiza art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 9 września 2000r. o podatku od czynności cywilnoprawnych ( j.t. Dz. U. z 2005 r. Nr 41 poz. 399 ).Według tego przepisu podatkowi od czynności cywilnoprawnych podlegają umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych, umowy pożyczki, umowy darowizny w części dotyczącej przejęcia przez obdarowanego długów i ciężarów albo zobowiązań darczyńcy, umowy dożywocia oraz ustanowienia odpłatnej renty, umowy o dział spadku oraz umowy o zniesienie współwłasności ? w części dotyczącej spłat lub dopłat, umowy majątkowe małżeńskie, ustanowienie hipoteki, ustanowienie odpłatnego użytkowania ? w tym nieprawidłowego oraz odpłatnej służebności, umowy depozytu nieprawidłowego, umowy spółki.
Katalog czynności ma charakter zamknięty, co oznacza, że nie są objęte podatkiem czynności cywilnoprawne spoza katalogu, choćby miały takie same skutki ekonomiczne lub ich regulacja zawarta w kodeksie cywilnym odsyłała do przepisów właściwych dla umów wymienionych w ustawie. Niemniej jednak możliwe jest obciążenie podatkiem od czynności cywilnoprawnych umowy nienazwanej w sytuacji, gdy zawiera ona essentialia negotii określonej umowy kodeksowej, a więc stanowi typ umowy mieszanej.
W orzecznictwie sądowym dopuszczono możliwość dokonywania przez urzędy skarbowe oceny charakteru czynności cywilnoprawnej dla celów omawianego podatku. Decydująca jest nie nazwa lecz treść umowy,a także sposób jej realizacji.
W świetle postanowień art. 1 ust. 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych dla celów opodatkowania omawianym podatkiem nie ma istotnego znaczenia dochowanie obowiązującej formy określonej umowy. Okoliczność, że umowa kupna ? sprzedaży została zawarta w formie ustnej nie powoduje jej wyłączenia spod obowiązku w podatku od czynności cywilnoprawnych.
Ustawa o podatku od czynności cywilnoprawnych odwołuje się bezpośrednio do niektórych pojęć z zakresu prawa cywilnego tj. umowa zobowiązująca, warunek czy nieważność czynności.
Podatek od czynności cywilnoprawnych jak żaden inny w istniejącym systemie podatkowym korzysta bezpośrednio z norm prawa cywilnego.Czynności cywilnoprawne to działania mające na celu wywołanie określonych skutków prawnych w sferze prawa cywilnego, w szczególności powstanie, zmianę lub ustanie stosunku cywilnoprawnego.
Zgodnie z treścią art. 56 KC czynność prawna wywołuje nie tylko skutki prawne w niej wyrażone lecz również te, które wynikają z ustawy, z zasad współżycia społecznego i ustalonych zwyczajów. Czynności prawne dochodzą do skutku poprzez oświadczenie woli stron.W przypadku umowy sprzedaży wymagane jest zgodne oświadczenie woli obu stron.
Udostępnienie nieodpłatnie i bezwarunkowo programu komputerowego dla nieograniczonego kręgu odbiorców nie jest czynnością cywilnoprawną , a wpłacanie przez użytkowników programu na rzecz jego twórców dobrowolnych datków nie jest formą zapłaty za korzystanie z programu. Pomiędzy twórcami programu a jego użytkownikami nie zachodzi żaden stosunek prawny i nie dochodzi do przeniesienie żadnych praw przez twórcę na użytkownika, w związku z czym taka forma działalności nie będąca przedmiotem podatku od czynności cywilnoprawnych nie podlega temu podatkowi.
Biorąc powyższe pod uwagę stwierdzić należy, że stanowisko podatnika w omawianym stanie faktycznym jest właściwe w świetle obowiązującego prawa.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj