Interpretacja Urzędu Skarbowego w Kartuzach
DF/415-32/05/JM
z 22 lipca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
DF/415-32/05/JM
Data
2005.07.22



Autor
Urząd Skarbowy w Kartuzach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie i wysokość kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
potrącenie (kompensata)
różnice kursowe


Pytanie podatnika
Czy w przypadku, gdy podatnik dokonuje zakupu towarów w Holandii, a następnie sprzedaje ten towar kontrahentowi w Niemczech, a rozliczenia za towar dokonywane są pomiędzy kontrahentami niemieckim i holenderskim występują dla celów podatkowych różnice kursowe?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art.14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 z późn. zmian.) po rozpatrzeniu wniosku .... z dnia 05.05.2005 r. (data wpływu do tutejszego urzędu: 12.05.2005 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie rozliczenia różnic kursowych

stwierdzam, że:

stanowisko przedstawione w tym wniosku, uzupełnionym pismem z 08.06.2005 r., jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

U z a s a d n i e n i e

Podatnik dokonuje zakupu towarów od kontrahenta z Holandii i następnie sprzedaje towar kontrahentowi z Niemiec. Kontrahent niemiecki przelewa należność za towary bezpośrednio kontrahentowi holenderskiemu. Z przedstawionej sytuacji wynika, że podatnik nie dokonuje zapłaty w formie pieniężnej pierwszemu kontrahentowi zagranicznemu, ani też nie otrzymuje zapłaty od drugiego kontrahenta zagranicznego.

W myśl art. 14 ust.1 i ust.1a ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz. U. z 2000 r. nr 14, poz.176 z późn. zmian.) za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 (przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej), uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług. Przychody w walutach obcych przelicza się na złote według kursów średnich z dnia uzyskania przychodu ogłaszanych przez Narodowy Bank Polski. Jeżeli przychody wyrażone są w walutach obcych, a między dniem ich uzyskania i dniem faktycznego otrzymania występują różne kursy walut, przychody te odpowiednio podwyższa się lub obniża o różnice wynikające z zastosowania kursu kupna walut z dnia faktycznego otrzymania przychodów, ustalonego przez bank, z którego usług korzystał uzyskujący przychód, oraz zastosowania kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z dnia uzyskania przychodu.

Stosownie do art. 22 ust.1 ww. ustawy kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23. Koszty poniesione w walutach obcych przelicza się na złote według kursów średnich ogłaszanych przez Narodowy Bank Polski z dnia poniesienia kosztu. Jeżeli koszty wyrażone są w walutach obcych, a między dniem ich zarachowania i dniem zapłaty występują różne kursy walut, koszty te odpowiednio podwyższa się lub obniża o różnice wynikające z zastosowania kursu sprzedaży walut z dnia zapłaty, ustalonego przez bank, z którego usług korzystał ponoszący koszt, oraz z zastosowania kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z dnia zarachowania kosztów.

Z przytoczonych przepisów wynika, że różnice kursowe z punktu widzenia opodatkowania podatkiem dochodowym wystąpią wyłącznie wówczas, gdy różne kursy walut pojawią się między dniem "uzyskania" przychodów a dniem ich "faktycznego otrzymania" oraz między dniem "zarachowania" kosztów a dniem ich "zapłaty". Pojęcia "faktycznie otrzymane" i "zapłata" należy rozumieć ściśle, literalnie, co oznacza, że różnice kursowe z tytułu różnych kursów walut mogą być uwzględnione w przychodach dopiero wówczas, gdy podatnik faktycznie otrzyma zapłatę za sprzedany towar lub usługę, a w kosztach uzyskania przychodów - gdy podatnik dokona faktycznej zapłaty. Prawo do podwyższenia albo obniżenia przychodów lub kosztów uzyskania przychodów o różnice wynikające z różnych kursów walut pomiędzy dniem faktycznego otrzymania należności lub zapłaty zobowiązań, a dniem ich zarachowania, istnieje bowiem jedynie przy efektywnej zapłacie, dokonanej w pieniądzu. Natomiast w przedstawionej sytuacji nie ma zapłaty dokonanej oraz przychodu uzyskanego w walucie obcej, nie może być więc mowy o różnych kursach waluty obcej między dniem zarachowania a dniem zapłaty oraz między dniem uzyskania a dniem faktycznego otrzymania przychodu. Należy jednak uznać, że różnice kursowe powstałe w sytuacji przedstawionej we wniosku mogą zostać uwzględnione w bilansowym rachunku podatnika.

Zatem mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny i prawny Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kartuzach podziela Pana zdanie w sprawie rozliczenia różnic kursowych.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj