Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie
D-3/443/68/05
z 21 lutego 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
D-3/443/68/05
Data
2006.02.21



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Lublinie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki

Podatek od towarów i usług --> Zmiany w przepisach obowiązujących, przepisy przejściowe i końcowe --> Przepisy przejściowe i końcowe


Słowa kluczowe
budownictwo mieszkaniowe
meble
Polska Klasyfikacja Obiektów Budowlanych (PKOB)
roboty budowlano-montażowe
stawki podatku
usługi budowlano-montażowe


Pytanie podatnika
Jaką stawką podatku od towarów i usług opodatkowana jest usługa polegająca na zabudowie stałej meblami kuchennymi, wykonywane w budynkach mieszkalnych o symbolu PKOB-11? Czy ww. usługa zaliczana jest do robót budowlano-montażowych oraz remontów związanych z budownictwem mieszkaniowym?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 216, art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. nr 8 poz. 60 z 2005 r. z późn. zm.) Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie postanawia uznać przedstawione stanowisko w złożonym wniosku o interpretację przepisów prawa podatkowego za nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 01 grudnia 2005 r. wpłynął wniosek Strony o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, w którym przedstawiono następujący stan faktyczny:

Podatnik zamierza rozpocząć sprzedaż polegającą na zabudowie stałej meblami kuchennymi w budynkach mieszkalnych.

Zapytanie dotyczy: stawki podatku od towarów i usług dla usługi polegającej na zabudowie stałej meblami kuchennymi, wykonywanej w budynkach mieszkalnych o symbolu PKOB-11 oraz zaliczenia w/w usługi do robót budowlano-montażowych oraz remontów związanych z budownictwem mieszkaniowym.

Zajęto następujące stanowisko:
Zdaniem podatnika do zabudowy stałej meblami kuchennymi stosuje się stawkę 7 %, na podstawie art. 41 ust. 2 ustawy o podatku VAT.

Zgodnie z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. nr 8 poz. 60 z 2005 r. z późn. zm.) stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego (...) na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

W związku z powyższym udzielam interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego następująco:

Zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. "a" ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z 2004 r. z późn. zm.) w okresie od dnia przyjęcia Rzeczpospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 31 grudnia 2007 r. stosuje się stawkę w wysokości 7 % w odniesieniu do robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą.

W myśl ust. 2 cyt. przepisu przez roboty związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą, o których mowa w ust. 1 pkt 2 lit. "a" rozumie się roboty budowlane dotyczące inwestycji w zakresie obiektów budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury towarzyszącej oraz remontów obiektów budownictwa mieszkaniowego.

Zgodnie z art. 2 pkt 12 cyt. wyżej ustawy o podatku od towarów i usług przez obiekty budownictwa mieszkaniowego rozumie się budynki mieszkalne rodzinne stałego zamieszkania, sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych: 111 - Budynki mieszkalne jednorodzinne, 112 - Budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe, ex 113 - Budynki zbiorowego zamieszkania - wyłącznie: budynki kościołów i innych związków wyznaniowych, klasztory, domy zakonne, plebanie, kurie i rezydencje biskupie oraz rezydencje Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Z treści przytoczonych przepisów nie wynika jednak, że zabudowa kuchni zaliczana jest do robót budowlanych. Identyfikację wyrobów i usług dla potrzeb podatku od towarów i usług dokonuje się za pomocą klasyfikacji statystycznych, co wynika z art. 2 pkt 6 oraz art. 8 ust. 3 w/w ustawy.

Zgodnie z art. 2 pkt 6 ustawy przez towary rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty. Art. 8 ust. 3 ustawy stanowi, że usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, z wyjątkiem usług elektronicznych.

Zgodnie § 2 pkt 1 Rozporządzenia Rady Ministrów z 6 kwietnia 2004 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (Dz. U nr 89 poz. 844 z 2004 r. z późn. zm.) do celów podatku od towarów i usług stosuje się Polską Klasyfikację Wyrobów i Usług, o której mowa w § 3, nie dłużej jednak niż do 31 grudnia 2006 r. .

Zabudowa kuchni nie została z nazwy wymieniona w grupowaniach w/w Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług. Meble kuchenne zostały zaklasyfikowane do PKWiU 36.13, jednocześnie nie zostały sklasyfikowane w innym grupowaniu jako robota budowlana (dział 45 PKWiU).

W związku z powyższym uznaję, że zabudowę kuchni należy traktować jako wykonanie towaru - mebla, a nie robotę budowlaną. Wobec tego do tej czynności nie odnosi się przytoczony na wstępie przepis art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. "a" ustawy (takiej dostawy nie można zaliczyć do robót budowlano-montażowych oraz remontów związanych z budownictwem mieszkaniowym).

Zabudowa kuchni nie została wymieniona w ustawie o podatku od towarów i usług, ani w przepisach wykonawczych do ustawy jako czynność podlegająca opodatkowaniu według stawki obniżonej, zatem do tej dostawy ma zastosowanie stawka podstawowa, określona w art. 41 ust. 1 ustawy, tj. 22 %.

Jednocześnie zwracam uwagę, że producent, handlowiec, usługodawca obowiązany jest do zaklasyfikowania wykonywanej przez siebie działalności (czynności) według zasad określonych w klasyfikacjach statystycznych. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości może zwrócić się o opinię do odpowiedniej jednostki GUS (Ośrodka Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego w Łodzi, ul. Suwalska 29, 93-176 Łódź).

Informuję, że interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego na dzień wydania postanowienia.

Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Zgodnie z art. 14a § 4 w związku z art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej na niniejsze postanowienie służy stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie za pośrednictwem Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj