Interpretacja Izby Skarbowej w Gdańsku
OP/005-0010/05/Z
z 21 lutego 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
OP/005-0010/05/Z
Data
2006.02.21


Referencje


Autor
Izba Skarbowa w Gdańsku


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zmiany w przepisach obowiązujących, przepisy przejściowe i końcowe --> Przepisy przejściowe i końcowe --> Okresy przejściowe

Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki --> Stawki podatku


Słowa kluczowe
drogi
gmina
infrastruktura towarzysząca
roboty budowlano-montażowe
stawki podatku


Pytanie podatnika
Jaką stawkę podatku VAT należy stosować przy budowie i remoncie dróg gminnych w granicach administracyjnych miasta ?


D E C Y Z J A

Na podstawie art.14 b par.5 p-kt 1 ustawy z dnia 29.08.1997r. - Ordynacja podatkowa /Tekst jednolity - Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz.60 z późn. zm./ po rozpatrzeniu zażalenia z dnia 16.12.2005r.znak: GM-7021-VAT-3897/2005 -wniesionego przez podatnika na postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego w Lęborku z dnia 7.12.2005r. znak: ULP-I/443-37/05 zawierające pisemną interpretację co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie stawki podatku VAT dla robót budowlanych dotyczących infrastruktury towarzyszącej budownictwu mieszkaniowemu - odmawia się zmiany postanowienia będącego przedmiotem zażalenia.

U Z A S A D N I E N I E

Pismem z dnia 11.10.2005r. / uzupełnionym pismem z dnia 17.11.2005r. / podatnik zwrócił się do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Lęborku z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w sprawie obniżonej stawki podatku VAT w wys. 7 %, o której mowa w art. 146 ust. 1 p-kt 2 lit. a ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług /Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm./, przy realizacji robót budowlano - montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z infrastrukturą towarzyszącą budownictwu mieszkaniowemu.

Podatnik przedstawił następujący stan faktyczny:

Gmina Miasta Lębork jako inwestor organizuje przetargi na wykonanie robót budowlanych w zakresie budowy, remontu oraz konserwacji dróg. Dla prawidłowej oceny składanych ofert przetargowych niezbędna jest podatnikowi znajomość wysokości stawki podatku VAT dotyczącej robót budowlanych i remontowych dróg , jako elementu składowego ceny.

Obecnie przygotowywany jest przetarg nieograniczony na budowę odcinka ul. Spółdzielczej w Lęborku, tj. od skrzyżowania z ul. Rutkowskiego do skrzyżowania z ul. Sucharskiego, w zakresie budowy jezdni, chodników, ścieżki rowerowej oraz przebudowa kolidującej infrastruktury podziemnej. Ulica Spółdzielcza jest drogą kategorii gminnej. Jej część :

  • na odcinku od ul.Ks. Gracza do ul. Rutkowskiego ma wybudowaną jezdnię asfaltową oraz chodniki i na tym odcinku zlokalizowane są budynki jednorodzinne,
  • na odcinku od ul. Rutkowskiego do ul.Harcerzy ma nawierzchnię gruntową. Wzdłuż tego odcinka, od strony północnej zlokalizowane są ogrody działkowe, a od strony południowej działki budowlane z zabudową mieszkaniową jednorodzinną,
  • na odcinku od ul. Harcerzy do ul.Gen. Maczka ma nawierzchnię gruntową. Wzdłuż tego odcinka, od strony północnej wydzielone są działki budowlane pod budownictwo jednorodzinne, a od strony południowej znajdują się działki budowlane jednorodzinne,
  • na odcinku od ul. Gen. Maczka do granic miasta Lęborka jest drogą polną, przy której po jej obu stronach znajdują się łąki.

Podatnik stwierdził, iż wybudowanie odcinka ul.Spółdzielczej, od ul.Rutkowskiego do ul. Sucharskiego poprawi dojazd mieszkańcom do swoich domów oraz komunikację mieszkańcom osiedla w obszarze ul. Gen. Maczka, ul. Spółdzielczej i Sucharskiego /osiedle Przy Torze/ , a także mieszkańcom nowego osiedla domów jednorodzinnych przy ul. Harcerzy.

Wnioskujący przedstawił własne stanowisko zgodnie z którym w odniesieniu do robót budowlanych dotyczących inwestycji w zakresie dróg, jeżeli są one związane z obiektami budownictwa mieszkaniowego, należy zastosować stawkę podatku VAT w wys. 7 % , o której mowa w art. 146 ust. 1 p-kt 2 lit. a i ust. 3 cyt. ustawy o podatku VAT.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Lęborku postanowieniem z dnia 7.12.2005r. znak: ULP-I/443-37/05 wskazał, że w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego stanowisko podatnika zawarte w wyżej powołanym wniosku - jest nieprawidłowe.

Na powyższe postanowienie strona pismem z dnia 16.12.2005r. złożyła zażalenie.

Zaskarżonemu postanowieniu podatnik zarzucił dokonanie zawężającej wykładni przepisu prawa materialnego, tj. art. 146 ust. 1 p-kt 2 lit. a w związku z art. 146 ust. 3 p-kt 2 ustawy o podatku od towarów i usług.

Strona podniosła, iż w ust. 3 p-kt 2 cyt. art. 146 ustawodawca wymienił drogi, jednakże nie zostały one opatrzone żadną cechą, która określałaby zakres pojęciowy dróg. Brak jest wskazania o jaki rodzaj bądź kategorię dróg chodzi. Podatnik stwierdził, iż z wykładni językowej w/w przepisu nie wynika, że ustawodawca definiując infrastrukturę towarzyszącą budownictwu mieszkaniowemu, drogi ograniczył jedynie do dróg wewnętrznych, w szczególności wewnątrzosiedlowych, jak to twierdzi organ podatkowy.

Strona podniosła, iż w postanowieniu stwierdzono, że droga gminna nie jest bezpośrednio związana z infrastrukturą towarzyszącą budownictwu mieszkaniowemu, a zatem stosowanie obniżonej stawki podatku VAT w przypadku budowy lub remontu takiej drogi jest nieuzasadnione. Zdaniem podatnika ta część interpretacji przepisu zawiera błędne elementy. Droga przywołana w przepisie przez ustawodawcę nie ma mieć związku z infrastrukturą, lecz stanowi cześć tej infrastruktury jeżeli jest związana z obiektami budownictwa mieszkaniowego. Ponadto użyty przez ustawodawcę związek nie ma mieć charakteru wyłącznego ani bezpośredniego, jak to uważa organ podatkowy. Nadto ustawodawca nie wyłączył dróg publicznych z pojęcia infrastruktury towarzyszącej budownictwu mieszkaniowemu.

Podatnik stwierdził, iż droga gminna mimo, że spełnia zadania ogólnogminne o znaczeniu lokalnym, ma związek z budownictwem mieszkaniowym, jeżeli są przy niej usytuowane obiekty budownictwa mieszkaniowego. Jest to co prawda związek niewyłączny, ale związek drogi z budownictwem istnieje. Ustawodawca nie zastosował żadnego innego ograniczenia przedmiotowego, jak tylko wskazał konieczność występowania związku z budownictwem mieszkaniowym. Dlatego też faktyczny związek między drogą, bez względu na jej kategorię, a budownictwem mieszkaniowym, ma decydujące znaczenie dla zastosowania stawki podatku VAT w wys. 7 %. Zatem zdaniem strony realizacja budowy odcinka ul. Spółdzielczej jest związana z obiektami budownictwa mieszkaniowego i w związku z tym istnieje podstawa zastosowania stawki 7 %.

W konkluzji podatnik wniósł o zmianę interpretacji dokonanej przez organ podatkowy zgodnie z przedstawionym przez niego stanowiskiem w sprawie.

Organ odwoławczy po dokonaniu weryfikacji przedmiotowego postanowienia stwierdza co następuje:

Zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług / Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm. / stawka podatku wynosi 22 % , z zastrzeżeniem ust. 2-12, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Zgodnie z art. 146 ust. 1 p-kt 2 lit. a cyt. ustawy w okresie od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do 31 grudnia 2007r. stosuje się stawkę w wysokości 7 % w odniesieniu do robót budowlano - montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą.

W myśl ust. 2 cyt. art. 146 ustawy o VAT przez roboty związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą, o których mowa w ust. 1 p-kt 2 lit. a, rozumie się roboty budowlane dotyczące inwestycji w zakresie obiektów budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury towarzyszącej oraz remontów obiektów budownictwa mieszkaniowego.

Stosownie do art. 146 ust. 3 cyt. ustawy przez infrastrukturę towarzyszącą budownictwu mieszkaniowemu, o której mowa w ust. 1 p-kt 2 lit. a, rozumie się:

  1. sieci rozprowadzające, wraz z urządzeniami, obiektami i przyłączami do budynków mieszkalnych,
  2. urządzenie i zagospodarowanie terenu w ramach przedsięwzięć i zadań budownictwa mieszkaniowego, w szczególności drogi, dojścia, dojazdy, zieleń i małą architekturę,
  3. urządzenia i ujęcia wody, stacje uzdatniania wody, oczyszczalnie ścieków, kotłownie oraz sieci wodociągowe, kanalizacyjne, cieplne, elektroenergetyczne, gazowe i telekomunikacyjne

  4. - jeżeli są one związane z obiektami budownictwa mieszkaniowego.

Z treści cyt. wyżej przepisów wynika, że stawkę podatku VAT w wys. 7 % stosuje się do robót budowlanych dotyczących infrastruktury towarzyszącej budownictwu mieszkaniowemu. Do zaliczenia natomiast danej inwestycji do infrastruktury towarzyszącej budownictwu mieszkaniowemu niezbędne jest uznanie, że prowadzona inwestycja ma na celu urządzenie i zagospodarowanie terenu w ramach przedsięwzięć i zadań budownictwa mieszkaniowego.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Gmina Miasta Lębork będzie prowadzić inwestycję w zakresie budowy jezdni, chodników, ścieżki rowerowej oraz przebudowy kolidującej infrastruktury podziemnej odcinka ul. Spółdzielczej w Lęborku będącej drogą kategorii gminnej. Wybudowanie odcinka w/w ulicy ma poprawić dojazd mieszkańcom do swoich domów oraz komunikację mieszkańcom oś. Przy Torze i nowego osiedla domów jednorodzinnych przy ul. Harcerzy.

Mając na względzie powyższe należy zauważyć, iż ustawodawca w przepisie art. 146 ust. 3 ustawy o VAT wprawdzie nie wskazał wprost jakie kategorie dróg stanowią infrastrukturę towarzyszącą budownictwu mieszkaniowemu, jednak zaznaczył, że mogą to być wyłącznie inwestycje mające na celu urządzenie i zagospodarowanie terenu w ramach przedsięwzięć i zadań budownictwa mieszkaniowego. Zaznaczyć należy, iż drogi gminne będące drogami publicznymi / art. 2 ustawy z dnia 21.03.1985r. o drogach publicznych - Dz. U. z 2004r. Nr 204, poz. 2086 z późn. zm./ są elementem szeroko rozumianego układu komunikacyjnego na terenie gminy. Inwestycje w zakresie budowy dróg gmina prowadzi w ramach jej zadań własnych zaspokojenia zbiorowych potrzeb wspólnoty z zakresu gminnych dróg i ulic. Budowa, remont i utrzymanie dróg należy do zarządcy drogi jakim w odniesieniu do dróg gminnych jest - wójt / burmistrz, prezydent miasta/ / art. 19 ust. 2 ustawy o drogach publicznych/ . W ocenie organu odwoławczego drogi gminne nie powstają i nie istnieją w ramach przedsięwzięć i zadań budownictwa mieszkaniowego rozumianych w kontekście art. 146 ust. 3 ustawy o VAT. Fakt, iż prowadzona inwestycja obsługiwać będzie budownictwo mieszkaniowe i wzdłuż budowanego odcinka drogi usytuowane są obiekty budownictwa mieszkaniowego nie jest wystarczający aby uznać, że budowa drogi ma na celu urządzenie i zagospodarowanie terenu w ramach przedsięwzięć i zadań budownictwa mieszkaniowego. W praktyce bowiem większość dróg na terenie miasta spełnia takie zadania bądź przebiega przez obszar zabudowany. Według organu odwoławczego infrastrukturą towarzyszącą budownictwu mieszkaniowemu w rozumieniu art. 146 ust. 3 cyt. ustawy będą drogi osiedlowe, wewnętrzne jeżeli stanowią one integralną część zadania inwestycyjnego.

W świetle zatem powyższego stwierdzić należy, iż w przypadku gdy Gmina Miasta Lębork prowadzi inwestycję w zakresie budowy drogi gminnej / ul. Spółdzielczej, na odcinku od ul. Rutkowskiego do ul. Sucharskiego / - to będzie ona - zgodnie z art. 41 ust. 1 cyt. ustawy o VAT / jako, że ta usługa nie została wymieniona wśród usług opodatkowanych stawkami niższymi lub zwolnionych od podatku w ustawie bądź w przepisach wykonawczych / - opodatkowana stawką podatku VAT w wys. 22 %. Stawka podatku VAT w wys. 7 % będzie miała natomiast zastosowanie jedynie do budowy dróg, których realizacja ma na celu urządzenie i zagospodarowanie terenu w ramach przedsięwzięć i zadań budownictwa mieszkaniowego i które to drogi stanowią infrastrukturę towarzyszącą budownictwu mieszkaniowemu.

W kontekście powyższego nie zasługują na uwzględnienie zarzuty i argumenty podatnika podniesione w zażaleniu, iż organ I instancji dokonał zawężającej interpretacji art. 146 ust. 1 p-kt 2 lit. a w związku z art. 146 ust. 3 p-kt 2 ustawy o VAT i nieprawidłowo stwierdził, że budowa odcinka drogi gminnej, w sytuacji gdy przy niej są usytuowane obiekty budownictwa mieszkaniowego i ma ona obsługiwać budownictwo mieszkaniowe, nie będzie opodatkowana stawką podatku VAT w wys. 7 %.

Reasumując - stanowisko organu podatkowego pierwszej instancji zawarte w w/w postanowieniu jest prawidłowe i nie ma podstaw do jego zmiany.

Mając na uwadze powyższe orzeczono jak w sentencji.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj