Interpretacja Lubuskiego Urzędu Skarbowego
LUS/I-2/443/135/05/KW
z 8 grudnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
LUS/I-2/443/135/05/KW
Data
2005.12.08



Autor
Lubuski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Miejsce świadczenia --> Miejsce świadczenia przy świadczeniu usług


Słowa kluczowe
miejsce świadczenia usług
transport drogowy
usługi transportowe


Pytanie podatnika
Spółka jako zarejestrowany podatnik VAT UE świadczy m.in. usługi transportu osób na trasie Niemcy-Polska. Jakie jest miejsce świadczenia przedmiotowych usług, stawka podatku oraz podmiot odpowiedzialny za odprowadzenie tego podatku?


Wnioskodawca przedstawił następujący stan faktyczny: Spółka jako zarejestrowany podatnik VAT-UE świadczy m.in. usługi transportu osób na trasie Niemcy-Polska. Pytanie Podatnika: jakie jest miejsce świadczenia przedmiotowych usług, stawka podatku oraz podmiot odpowiedzialny za odprowadzenie tego podatku. Wnioskodawca zaprezentował własne stanowisko w sprawie: w przypadku transportu osób na trasie Niemcy-Polska w ogóle nie ma znaczenia odbiorca usługi, lecz miejsce gdzie wykonywany jest transport, zgodnie z art. 27 ust. 2 pkt 2 ustawy. W takim przypadku usługa świadczona jest zarówno w Niemczech jak i w Polsce. Dlatego też wystawiona dla odbiorcy usługi faktura będzie podzielona na przejechane odcinki. Odcinek przejechany po terenie Niemiec należy ująć jako poza VAT (i rozliczyć się z urzędem w Oranienburgu), natomiast odcinek przejechany po terenie Polski - jest opodatkowany stawką 7%. Osobą zobowiązaną do zapłacenia podatku jest w tym przypadku zawsze świadczący usługę.

Spełniając wymogi formalne wniosku o interpretację co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego Wnioskodawca oświadczył, że w stosunku do niego, w powyższym zakresie, nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa, kontrola skarbowa, ani postępowanie przed sądem administracyjnym.

Działając w oparciu o art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa w zakresie zaprezentowanego przez Wnioskodawcę stanu faktycznego, Naczelnik Lubuskiego Urzędu Skarbowego w Zielonej Górze uznaje stanowisko Podatnika za prawidłowe, wskazując co następuje:

Zgodnie z art. 27 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54, poz. 535 ze zm.) w przypadku świadczenia usług transportowych - miejscem świadczenia usług jest miejsce, gdzie odbywa się transport, z uwzględnieniem pokonanych odległości, z zastrzeżeniem art. 28. Przy czym ww. art. 28 w przedmiotowym przypadku nie ma znaczenia, gdyż ma on zastosowanie jedynie w przypadku transportu towarów. Przy czym nie ma znaczenia, kto zleca wykonanie usługi i czy zlecający podał swój numer VAT UE.

Jak wynika z zapisu art. 83 ust. 3 pkt 2 ustawy o VAT drogowy transport osób został wyłączony z definicji usług transportu międzynarodowego. Tak więc podatnik dokonujący przewozu osób pomiędzy poszczególnymi krajami musi opodatkowywać tę usługę w każdym z krajów, przez które przejeżdża. Wysokość podatku VAT powinna być wyliczona w oparciu o ilość przejechanych kilometrów w danym kraju oraz obowiązującą tam stawkę podatku.

Zgodnie z art. 41 ust. 2 ustawy o VAT dla towarów i usług, wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy, stawka podatku wynosi 7%, z zastrzeżeniem ust. 12 i art. 114 ust. 1. W załączniku tym, pod pozycją 144 sklasyfikowane są usługi pasażerskiego transportu lądowego pozostałe - PKWiU 60.23. Oznacza to, iż na odcinku krajowym stawka podatku VAT dla usługi transportu osób wynosi 7%. Mając na uwadze powyższe należy uznać stanowisko Podatnika za prawidłowe.

Naczelnik Lubuskiego Urzędu Skarbowego w Zielonej Górze informuje, że przedmiotowa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie udzielenia interpretacji.

Stosownie do przepisów art. 14b § 1 i § 2 Ordynacji podatkowej, interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Zgodnie z art. 14a § 4 ustawy Ordynacja podatkowa na niniejsze postanowienie służy zażalenie. Zażalenie wnosi się do Dyrektora Izby Skarbowej w Zielonej Górze, za pośrednictwem tut. organu podatkowego, w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia - art. 236 § 2 pkt 1 ustawy Ordynacja podatkowa.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj