Interpretacja Urzędu Skarbowego w Słupsku
P III/1/443-93/05
z 16 grudnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
P III/1/443-93/05
Data
2005.12.16



Autor
Urząd Skarbowy w Słupsku


Temat
Podatek od towarów i usług --> Miejsce świadczenia --> Miejsce świadczenia przy świadczeniu usług --> Miejsce świadczenia usług


Słowa kluczowe
miejsce świadczenia usług
opodatkowanie
podwykonawstwo
terytorium Unii Europejskiej (Wspólnoty Europejskiej)
usługi na majątku rzeczowym


Pytanie podatnika
Czy świadczone przez podatnika usługi na ruchomym majątku rzeczowym na rzecz polskiego kontrahenta na terytorium Hiszpanii podlegają opodatkowaniu według 22% stawki podatku od towarów i usług, czy też nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?
Zdaniem podatnika świadczone usługi nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 5 pkt. 1 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, ze względu na to, iż usługi te podatnik wykonywał na terytorium innego kraju niż Polska. W ocenie podatnika wobec tego, iż instalacje, w których hodowane są tuńczyki są majątkiem ruchomym na podstawie art. 27 ust. 1 i ust. 2 pkt.3d ustawy o podatku od towarów i usług - miejscem świadczenia usług jest Hiszpania nie Polska, tym samym usługi świadczone przez podatnika w ramach prowadzonej działalności gospodarczej nie podlegają podatkowi od towarów i usług.


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a §1 i §4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 16.09.2005r. uzupełnionego w dniach 26.09.2005r. i 29.11.2005r. o udzielenie pisemnej informacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie opodatkowania podatkiem od towarów i usług świadczonych na terytorium Hiszpanii na rzecz polskiego kontrahenta usług na ruchomym majątku rzeczowym

stwierdzam, że:

stanowisko przedstawione we wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

UZASADNIENIE

Pismem z dnia 16.09.2005r. uzupełnionym pismem z dnia 26.09.2005r. oraz z dnia 29.11.2005r. podatnik zwrócił się do tut. organu z wnioskiem o udzielenie informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego.

Stan faktyczny w sprawie:

Podatnik prowadzi działalność gospodarczą jako osoba fizyczna, jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług i nie jest zarejestrowany jako podatnik VAT UE. W ramach prowadzonej działalności podatnik posiadając uprawnienia i licencje nurka świadczy usługi w zakresie prac podwodnych. Podatnik zawarł z inną polską firmą zarejestrowaną jako podatnik VAT UE w Polsce umowę na świadczenie usług profesjonalnych i technicznych wymagających pomocy zawodowych nurków. Firma ta z kolei zawarła z firmą hiszpańską będącą podatnikiem VAT UE umowę na prowadzenie prac pomocniczych przy hodowli tuńczyka. Z wniosku wynika, iż wykonywane przez podatnika prace polegały na wykonywaniu prac podwodnych tj. konserwacji i naprawianiu uszkodzeń w klatkach, w których hodowane są tuńczyki, kotwiczenie instalacji do dna, montaż instalacji w których przebywają tuńczyki, wymiana i uzupełnienie cementowych stateczników, obciążników w o wadze ok. 30kg przy niewodach, oczyszczanie niewodów (jest to typ sieci), asekuracja podczas karmienia tuńczyków, przeganianie tuńczyka złowionego na wolności do klatek hodowlanych, cerowanie sieci pod wodą itp. Instalacje, w których hodowany jest tuńczyk co pewien okres są przenoszone w inne miejsce.

Z przedstawionego przez podatnika pisma Urzędu Statystycznego w Łodzi z dnia 03.11.2005r. znak: OK.-5672/KU-5906/2005 wynika, iż wykonywane przez podatnika usługi w zakresie prac podwodnych mieszczą się w grupowaniu:

  • usługi świadczone przez jednooosobowy podmiot bez ponoszenia kosztów i zaangażowania własnych środków trwałych i obrotowych, gdy świadczona jest wyłącznie praca wg PKWiU 74.50.2 "Usługi pozyskiwania personelu";

Natomiast w sytuacji gdy usługi w zakresie prac podwodnych świadczone są przez podmiot z wykorzystaniem własnego sprzętu mieszczą się w grupowaniu:

  • montaż, naprawy i konserwacja instalacji w których hodowane są tuńczyki, kotwiczenie instalacji do dna, wymiana i uzupełnianie stateczników i obciążników itp. wg PKWiU 45.24 "Roboty ogólnobudowlane związane z budową obiektów inżynierii wodnej"
  • czyszczenie i naprawy sieci wg PKWiU 17.52.90-00.00 "Usługi naprawy sieci i wyrobów powroźniczych"
  • asekuracja podczas karmienia tuńczyków, przeganianie tuńczyków złowionych na wolności do klatek hodowlanych, usuwanie martwych tuńczyków z klatek, uwalnianie tuńczyków zaplątanych w sieci itp. wg PKWiU 05.00.50-00.00 "Usługi związane z rybołówstwem i rybactwem"

Treść zapytania i stanowisko w sprawie:

  1. Czy świadczone przez podatnika usługi, o których mowa wyżej podlegają opodatkowaniu według 22% stawki podatku od towarów i usług, czy też nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.?

Zdaniem podatnika świadczone usługi nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 5 pkt. 1 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, ze względu na to, iż usługi te podatnik wykonywał na terytorium innego kraju niż Polska. W ocenie podatnika wobec tego, iż instalacje, w których hodowane są tuńczyki są majątkiem ruchomym na podstawie art. 27 ust. 1 i ust. 2 pkt.3d ustawy o podatku od towarów i usług - miejscem świadczenia usług jest Hiszpania nie Polska, tym samym usługi świadczone przez podatnika w ramach prowadzonej działalności gospodarczej nie podlegają podatkowi od towarów i usług.

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego i stanowisko tut. organu podatkowego.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m. in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Jednocześnie zgodnie z art. 2 pkt. 1 cyt. wyżej ustawy, ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o terytorium kraju - rozumie się przez to terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Na podstawie art. 27 ust. 2 pkt 3 lit. d cyt. ustawy, w przypadku świadczenia usług na ruchomym majątku rzeczowym miejscem świadczenia usług jest miejsce, gdzie usługi są faktycznie świadczone, z zastrzeżeniem art. 28.

Art. 28 ust. 7 ustawy stanowi, iż w przypadku usług, o których mowa w art. 27 ust. 2 pkt 3 lit. c i d, świadczonych dla nabywcy, który podał wykonującemu te usługi numer, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium państwa członkowskiego, na którym usługi są wykonywane, miejscem świadczenia usług jest terytorium państwa członkowskiego, które wydało nabywcy usługi ten numer, pod warunkiem że towary po wykonaniu tych usług zostaną wywiezione z terytorium państwa członkowskiego, na którym usługi te zostały faktycznie wykonane.

Przepisy powołanej wyżej ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług nie definiują pojęcia ruchomy majątek rzeczowy, dlatego też należy odwołać się do przepisów ustawy z dnia 23 kwietnia 1964r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zmianami).

Zgodnie z art. 45 - rzeczami w rozumieniu niniejszego kodeksu są tylko przedmioty materialne. Jednocześnie kodeks ten w sposób precyzyjny określa w art. 46 i 461 kategorię nieruchomości, nie wprowadza natomiast pozytywnej definicji rzeczy. Tradycyjnie posługujemy się zatem zasadą, że to co jest rzeczą w rozumieniu art. 45, a nie jest nieruchomością, uznane będzie za rzecz ruchomą. W myśl powołanego art. 45 rzeczami w rozumieniu kodeksu cywilnego są tylko przedmioty materialne. Przepis ten zawiera definicję rzeczy w znaczeniu techniczno-prawnym, a więc jako przedmiotu stosunków cywilnoprawnych. Rzecz taka musi charakteryzować się następującymi cechami: jest przedmiotem materialnym, stanowi przedmiot wyodrębniony, może samodzielnie występować w obrocie. Powyższą definicję można odnieść również do ruchomego majątku rzeczowego, mimo iż pojęcie to nie jest tożsame z pojęciem rzeczy ruchomej.

W świetle przedstawionej powyżej definicji, instalacje, w których hodowane są tuńczyki uznać należy za ruchomy majątek rzeczowy, a zatem świadczone przez podatnika usługi mieszczą się w kategorii usług, o których mowa w art. 27 ust. 2 pkt 3 lit. d ustawy o podatku od towarów i usług.

Z przedstawionego w zapytaniu stanu faktycznego wynika, iż usługi na ruchomym majątku rzeczowym podatnik wykonuje w Hiszpanii, ale bezpośrednim odbiorcą tych usług jest inny podatnik z Polski, zarejestrowany jako podatnik VAT UE w Polsce. Jak wynika z wniosku instalacje na których świadczone są usługi pozostają na terytorium Hiszpanii.

Zatem, w sytuacji przedstawionej w zapytaniu gdy usługa na ruchomym majątku rzeczowym jest świadczona na towarach, które pozostają na terytorium tego samego państwa członkowskiego, co miejsce faktycznego świadczenia usługi, miejsce świadczenia usług należy określić zgodnie z zasadą ogólną wynikającą z powołanego wyżej art. 27 ust. 2 pkt 3 lit. d ustawy tj. miejscem świadczenia usługi jest miejsce, gdzie usługa jest faktycznie świadczona, w tym przypadku terytorium Hiszpanii.

Usługi te zatem nie są opodatkowane na terytorium kraju, lecz podlegają opodatkowaniu w Hiszpanii według przepisów hiszpańskich.

Z uwagi na powyższe stanowisko podatnika w sprawie opodatkowania świadczonych na terytorium Hiszpanii na rzecz polskiego kontrahenta usług na ruchomym majątku rzeczowym należy uznać za prawidłowe.

Interpretacja ta dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia i nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj