Interpretacja Urzędu Skarbowego w Zambrowie
VAT/443-13-2/05/AK
z 28 lutego 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
VAT/443-13-2/05/AK
Data
2006.02.28



Autor
Urząd Skarbowy w Zambrowie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe


Słowa kluczowe
korekta podatku
rolnicy
środek trwały


Pytanie podatnika
Czy rolnik po rezygnacji z opodatkowania podatkiem od towarów i usług nie ma obowiązku dokonania korekty podatku od towarów i usług naliczonego od środków trwałych zakupionych w okresie gdy był czynnym i zarejestrowanym podatnikiem VAT.


Stosownie do uprawnień zawartych w art. 14a §1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa, zgodnie z którym naczelnik urzędu skarbowego na pisemny wniosek podatnika ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w jego indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym, złożył Pan w dniu 09.12.2005r. w tutejszym Urzędzie Skarbowym wniosek o udzielenie takiej pisemnej interpretacji. Następnie, w dniu 20.01.2006r. doprecyzował Pan treść tego wniosku.

Zgodnie z przedstawionym we wniosku stanem faktycznym jest Pan rolnikiem ryczałtowym i zamierza Pan zrezygnować ze zwolnienia od podatku od towarów i usług. Następnie, już jako zarejestrowany, czynny podatnik VAT, zamierza Pan, w związku z prowadzoną działalnością rolniczą, dokonać inwestycji polegających na: wykonaniu szamba, zbudowaniu silosów na kiszonki, utwardzeniu placu oraz zakupie ciągnika i maszyn rolniczych. Po upływie trzech lat, zamierza Pan wybrać ponownie zwolnienie od podatku od towarów i usług.

Zgodnie z Pana stanowiskiem zawartym w przedmiotowym wniosku, uznał Pan, że po ponownym wyborze zwolnienia od podatku od towarów i usług, nie będzie konieczne dokonanie korekty podatku naliczonego, odliczonego w związku z ww. inwestycjami.

Zgodnie z art. 91 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług, w przypadku towarów i usług, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym, są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji a także gruntów i praw wieczystego użytkowania gruntów, jeżeli zostały zaliczone do środków trwałych nabywcy, z wyłączeniem tych, których wartość początkowa nie przekracza 15 000zł, korekty, o której mowa w ust. 1, podatnik dokonuje w ciągu 5 kolejnych lat, a w przypadku nieruchomości - w ciągu 10 lat, licząc począwszy od roku, w którym zostały oddane do użytkowania. Roczna korekta w przypadku, o którym mowa w zdaniu pierwszym, dotyczy jednej piątej, a w przypadku nieruchomości - jednej dziesiątej, kwoty podatku naliczonego przy ich nabyciu lub wytworzeniu. W przypadku środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, których wartość początkowa nie przekracza 15 000 zł, przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio. Ponadto, zgodnie z ust. 7 ww. artykułu, przepisy ust. 2 stosuje się odpowiednio, w przypadku gdy podatnik miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o całą kwotę podatku naliczonego od wykorzystywanego przez siebie towaru lub usługi i dokonał takiego obniżenia, albo nie miał takiego prawa, a następnie zmieniło się to prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tego towaru lub usługi.

Analiza przedstawionej sytuacji faktycznej dokonana w świetle obowiązujących w tym zakresie przepisów prawa podatkowego, pozwoliła Naczelnikowi Urzędu Skarbowego w Zambrowie stwierdzić, że po wyborze przez Pana zwolnienia od podatku od towarów i usług, w związku z odliczeniem podatku naliczonego od ww. inwestycji, powinien Pan dokonać korekty tego podatku zgodnie z art. 91 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego wynikającego z okoliczności przedstawionych przez wnioskodawcę i mających zastosowanie do tego stanu przepisów prawa obowiązujących w dniu, w którym złożono wniosek.

Interpretacja zawarta w niniejszym postanowieniu nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu zmiany lub uchylenia tego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj