Interpretacja Izby Skarbowej w Gdańsku
PI/005-1314/04/CIP
z 6 września 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PI/005-1314/04/CIP
Data
2004.09.06



Autor
Izba Skarbowa w Gdańsku


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Czynności opodatkowane

Podatek od towarów i usług --> Obowiązek podatkowy --> Obowiązek podatkowy w wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów i w wewnatrzwspólnotowym nabyciu towarów --> Obowiązek podatkowy w wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów i w wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów i wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów --> Wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów


Słowa kluczowe
dostawa wewnątrzwspólnotowa
obowiązek podatkowy
stawki podatku
wywóz towarów
zabezpieczenie majątkowe


Pytanie podatnika
Podatnik zapytuje czy w odniesieniu do maszyn sprzedanych, za które nastąpiła zapłata, ale oczekują na transport do innego kraju Unii Europejskiej można stosować stawkę podatku VAT 22%. Zdaniem Podatnika do opisanej sprzedaży należy stosować stawkę 0% oraz wykazać ją w deklaracji w miesiącu wystawienia faktury.


Stan faktyczny:

Podatnik prowadzi działalność gospodarczą w zakresie produkcji maszyn rolniczych, które w większości wysyłane są do krajów Unii Europejskiej (Dania, Finlandia, Szwecja, Niemcy, Francja, Irlandia i inne). Skomplikowany proces logistyczny związany z transportem powoduje, że po wystawieniu faktury i dokonaniu zapłaty przez klienta, maszyny oczekują na wysyłkę przez okres wahający się od kilku dni do kilku miesięcy.

Ocena prawna stanu faktycznego:

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają:

  1. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;
  2. eksport towarów;
  3. import towarów;
  4. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;
  5. wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Przez wewnątrzwspólnotową dostawę towarów, stosownie do art. 13 ust. 1 ustawy, rozumie się wywóz towarów z terytorium kraju w wykonaniu czynności określonych w art. 7 na terytorium państwa członkowskiego.

Zgodnie z art. 20 ust. 1 ustawy w wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów obowiązek podatkowy powstaje 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towarów.

W przypadku gdy przed upływem terminu, o którym mowa w ust. 1, podatnik wystawił fakturę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej wystawienia (art. 20 ust. 2).

Jeżeli natomiast przed dokonaniem dostawy, o której mowa w ust. 1, otrzymano całość lub część ceny, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury potwierdzającej otrzymanie całości lub części ceny. Wówczas art. 19 ust. 12 pkt 2 stosuje się odpowiednio (art. 20 ust. 3).

W przedstawionym stanie faktycznym, po wystawieniu faktury i dokonaniu zapłaty przez kontrahenta z państwa członkowskiego, maszyny oczekują na transport przez okres od kilku dni do kilku miesięcy. Obowiązek podatkowy powstaje zatem z chwilą wystawienia przez Podatnika faktury, tj. przed dokonaniem dostawy wewnątrzwspólnotowej.

Określony w przepisach moment powstania obowiązku podatkowego wskazuje na termin rozliczenia przez podatników podatku z tytułu wykonanej czynności. Przedmiotowe transakcje winny być więc wykazane w deklaracji VAT-7 w miesiącu wystawienia faktury tj. w miesiącu powstania obowiązku podatkowego.

W opisanym stanie faktycznym, a więc w przypadku gdy Podatnik dokonał sprzedaży towaru na rzecz kontrahenta z innego kraju członkowskiego Wspólnoty, za który otrzymał zapłatę i wystawił fakturę VAT, jednakże towary nie zostały wywiezione z terytorium kraju na terytorium państwa członkowskiego (czekają na wysyłkę), to w odniesieniu do tej czynności może mieć zastosowanie stawka 0%, tylko wówczas gdy zostanie spełniony warunek wynikający z art. 19 ust. 12 pkt 2 ustawy, tzn. kiedy Podatnik przedstawi w urzędzie skarbowym zabezpieczenie majątkowe kwoty zwrotu różnicy podatku, o której mowa w art. 87 ust. 2.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj