Interpretacja Izby Skarbowej w Gdańsku
PI/005-1045/04/CIP/01
z 9 sierpnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PI/005-1045/04/CIP/01
Data
2004.08.09



Autor
Izba Skarbowa w Gdańsku


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Czynności opodatkowane

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów i wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów --> Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów


Słowa kluczowe
dostawa towarów
dostawa wewnątrzwspólnotowa
nabycie wewnątrzwspólnotowe
podatek od towarów i usług
przekroczenie granicy
przemieszczanie towarów
zakup towarów


Pytanie podatnika
Podatnik zwraca się z zapytaniem, czy przeprowadzone transakcje kupna i sprzedaży podlegają ustawie z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług ( Dz.U. nr 54, poz.53, ze zm. ), zwanej dalej ustawą.
Zdaniem Podatnika, transakcje nie są opodatkowane. Zakupu nie można traktować jako wewnątrzwspólnotowe nabycie, gdyż nie było przemieszczenia towaru, zgodnie z art.11 ustawy, a sprzedaży nie można uznać za wewnątrzwspólnotową dostawę towaru, ponieważ towar nie przekroczył granic RP.


Stan faktyczny:

Podatnik zakupił na terenie Niemiec towar, który – bez sprowadzania do kraju - następnie sprzedał kontrahentowi z Estonii. Towar podlegał transportowi bezpośrednio z Niemiec do Estonii.

Ocena prawna stanu faktycznego:

Ustawa określa w art.5 ust.1:

  • pkt 4, iż opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju,
  • pkt 5, iż opodatkowaniu tym podatkiem podlega wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Na podstawie art.9 ust.1 ustawy, przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, o którym mowa w art.5 ust.1 pkt 4, rozumie się nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz.

Zgodnie z art.13 ust.1 ustawy, przez wewnątrzwspólnotową dostawę towarów, o której mowa w art.5 ust.1 pkt 5, rozumie się wywóz towarów z terytorium kraju w wykonaniu czynności określonych w art.7 na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju.

Przywołane przepisy łączą pojęcia wewnątrzwspólnotowego nabycia i wewnątrzwspólnotowej dostawy z przemieszczeniem towaru, będącego przedmiotem tych czynności, przez granicę RP

Z powyższego wynika, iż w przedmiotowej sytuacji dokonania przez Podatnika nabycia i dostawy towaru poza granicami RP, nie znajdują zastosowania przepisy ustawy.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj