Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku
RO –XV/415/PDOF-21/125/RF/06
z 27 lutego 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
RO –XV/415/PDOF-21/125/RF/06
Data
2006.02.27



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Białymstoku


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Wydatki nieuznawane za koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
darowizna
koszty uzyskania przychodów


Pytanie podatnika
Czy jest Pani opodatkowana podatkiem dochodowym od dochodu z remanentu likwidacyjnego. Czy jest Pani zobligowana skorygować koszty uzyskania przychodów o wartość darowanych towarów?


Pismem z dnia 13.01.2006 r., uzupełnionym w dniach 1 i 6 lutego 2006r. zwróciła się Pani z prośbą o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, przedstawiając następujący stan faktyczny:

Prowadzi Pani działalność gospodarczą pod nazwą Apteka ... Jest Pani podatnikiem podatku VAT. W zakresie podatku dochodowego jest Pani opodatkowana na zasadach ogólnych i w związku z tym prowadzi Pani podatkową księgę przychodów i rozchodów. Zamierza Pani w przyszłości zbyć całe swoje przedsiębiorstwo, przekazując aktem darowizny na swoją córkę po uzyskaniu przez nią specjalizacji uprawniającej do kierowania apteką. Darowizna przedsiębiorstwa nastąpi przed likwidacją działalności gospodarczej.

W związku z powyższym zwraca się Pani z następującymi pytaniami: 1. Czy jest Pani opodatkowana podatkiem dochodowym od dochodu z remanentu likwidacyjnego. 2. Czy jest Pani zobligowana skorygować koszty uzyskania przychodów o wartość darowanych towarów...

Sformułowała też Pani własne stanowisko w sprawie stwierdzając, iż skoro wszystkie składniki majątku firmy, które mogłyby być objęte remanentem likwidacyjnym zostaną przekazane następcy, to remanent likwidacyjny wyniesie zero i nie powstanie obowiązek ustalenia dochodu z remanentu likwidacyjnego ani obowiązek zapłaty podatku od remanentu. Zobowiązana jednak jest Pani do zawiadomienia Naczelnika Urzędu Skarbowego o likwidacji działalności gospodarczej oraz ustalenia na ten dzień remanentu likwidacyjnego. Uważa Pani również, że skoro w formie darowizny będą przekazane wszystkie składniki majątku, w tym również towary handlowe i wyposażenie, to musi Pani skorygować koszty uzyskania przychodów o wartość darowanych towarów, materiałów i wyposażenia. Powyższe oznacza, że poniesione koszty na nabycie i wytworzenie darowanych rzeczy z chwilą ich darowania tracą cechę poniesienia w celu uzyskania przychodu.

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku, mając na uwadze przedstawiony przez wnioskodawcę stan faktyczny i stan prawny obowiązujący w dacie zaistnienia tego zdarzenia, postanawia udzielić następującej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego:

W przypadku, gdy osoba fizyczna dokonuje likwidacji prowadzonej działalności gospodarczej jest obowiązana dokonać aktualizacji swoich danych w zakresie NIP, zgłaszając właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego zaprzestanie działalności, sporządzić remanent likwidacyjny oraz ustalić dochód na dzień likwidacji, zgodnie z zasadami określonymi w art. 24 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.).

W przypadku, gdy osoba fizyczna dokonuje likwidacji prowadzonej działalności gospodarczej jest obowiązana dokonać aktualizacji swoich danych w zakresie NIP, zgłaszając właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego zaprzestanie działalności, sporządzić remanent likwidacyjny oraz ustalić dochód na dzień likwidacji, zgodnie z zasadami określonymi w art. 24 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.).

W świetle przedstawionych uregulowań prawnych i w opisanym przez Panią stanie faktycznym, jest Pani zobowiązana do zawiadomienia właściwego naczelnika urzędu skarbowego o likwidacji działalności gospodarczej prowadzonej w ramach jednoosobowego przedsiębiorstwa oraz do sporządzenia remanentu likwidacyjnego i zawiadomieniu o tym naczelnika urzędu skarbowego. Należy jednak podkreślić, że sporządzenie remanentu likwidacyjnego nie jest tożsame z obowiązkiem zapłaty podatku od tego remanentu.

Ponadto zgodnie z art. 24 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w sytuacji złożenia przez podatnika podatku dochodowego od osób fizycznych, zawiadomienia o likwidacji działalności gospodarczej winien on ustalić dochód przy zastosowaniu do wartości ustalonej według cen zakupu pozostałych na dzień likwidacji towarów handlowych, materiałów (surowców) podstawowych i pomocniczych, półwyrobów, wyrobów gotowych, braków i odpadów oraz rzeczowych składników majątku związanego z wykonywaną działalnością gospodarczą, nie będących środkami trwałymi - takiego wskaźnika procentowego, jaki wynika z udziału dochodu w przychodach w okresie ostatnich trzech miesięcy poprzedzających miesiąc, w którym nastąpiła likwidacja, a jeżeli w tym okresie dochód nie wystąpił - w roku podatkowym poprzedzającym rok, w którym nastąpiła likwidacja. Zgodnie z art. 44 ust. 4 ustawy podatek ustala się w formie ryczałtu i wynosi on 10%. Jak wskazuje treść powyższych przepisów zryczałtowany podatek dochodowy występuje w sytuacji likwidacji działalności gospodarczej. W opisanym przez Panią przypadku, w związku z darowizną przedsiębiorstwa, remanent likwidacyjny wyniesie "0". Wobec powyższego nie powstanie obowiązek zapłaty zryczałtowanego podatku dochodowego, o którym mowa wyżej.

Natomiast zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 11 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), nie uważa się za koszty uzyskania przychodów darowizn i ofiar wszelkiego rodzaju.Oznacza to, że poniesione koszty na nabycie i wytworzenie towarów z chwilą darowania tracą cechę poniesienia w celu uzyskania przychodu. W związku z powyższym w odniesieniu do darowanych w ramach przedsiębiorstwa surowców, gotowych wyrobów i wyposażenia należy dokonać stosownej korekty kosztów.

Natomiast w odniesieniu do środków trwałych, które podlegały amortyzacji, nie zachodzi potrzeba korekty. Wydatki na zakup tych środków nie były zaliczane bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodów, natomiast odpisy amortyzacyjne wliczone do kosztów, odpowiadają okresowi ich używania do działalności gospodarczej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj