Interpretacja Urzędu Skarbowego w Piasecznie
1418ZT/T/443-61/05/SG
z 17 listopada 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1418ZT/T/443-61/05/SG
Data
2005.11.17



Autor
Urząd Skarbowy w Piasecznie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja --> Faktury


Słowa kluczowe
eksport towarów


Pytanie podatnika
W ramach prowadzonej działalności gospodarczej Podatnik dokonuje sprzedaży towarów na eksport oraz do krajów Unii Europejskiej . W praktyce zdarza się , że do momentu złożenia deklaracji VAT-7 za miesiąc następujący po miesiącu dokonania eksportu nie otrzymuje dokumentu potwierdzającego wywóz towarów poza terytorium Wspólnoty, wtedy zgodnie z przepisem art. 41 ust. 7 ustawy z dnia 11 marca 2004 r o podatku od towarów i usług ( Dz.U.Nr 54 poz. 535 z późn. zm.) sprzedaż tę Podatnik wykazuje ze stawką właściwą dla sprzedaży krajowej . Również w przypadku wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów , gdy przed złożeniem deklaracji podatkowej VAT-7 za miesiąc dokonania dostawy brak jest kompletu dokumentów potwierdzających wywóz towarów z terytorium kraju i dostarczenie ich do nabywcy na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju , wówczas zgodnie z ust. 12 art. 42 w/w ustawy dostawę tę traktuje jako dostawę na terytorium kraju z zastosowaniem właściwej dla tych towarów krajowej stawki podatku. Przedstawiony stan faktyczny dotyczy okresu od lipca 2004 r do lipca 2005 .Czy w odniesieniu do przedstawionej wyżej sytuacji wykazana na fakturze wystawionej dla kontrahenta zagranicznego wartość jest wartością netto czy brutto ?


W odniesieniu do stanu faktycznego przedstawionego w piśmie do ustalenia podstawy opodatkowania ma zastosowanie przepis art. 29 ust. 1 w/w ustawy , Zgodnie z tym przepisem podstawa opodatkowania jest obrót , z zastrzeżeniem ust. 2-22 , art. 30-32, art. 119, oraz art. 120 ust. 4 i 5 .Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży , pomniejszona o kwotę należnego podatku Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy .Obrót zwiększa się o otrzymane dotacje , subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze mające bezpośredni wplyw na cenę ( kwotę należną ) towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika , pomniejszone o kwotę należnego podatku .Zatem w sytuacji , gdy podatnik nie ma prawa do wykazania danej dostawy jako eksportu lub wewnątrzwspólnotowej dostawy , a tym samym nie może zastosować 0% stawki podatku , rozlicza taką sprzedaż jako dostawę w kraju oraz opodatkowuje stawką właściwą dla danego towaru rachunkiem " w stu" przyjmując , że wartość dostawy na fakturze jest ceną brutto zawierającą podatek od towarów i usług..



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj