Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie
IIUS-II-443/40/2005
z 27 lipca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
IIUS-II-443/40/2005
Data
2005.07.27



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Rzeszowie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki --> Stawki podatku


Słowa kluczowe
internat
roboty budowlane
stawki podatku


Pytanie podatnika
Podatnik zwraca się z pytaniem o możliwość "stosowania 7% stawki podatku VAT dla budynków: internatu i części żywieniowej w prowadzonym ośrodku szkolenia, po wejściu w życie Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28.01.2005 r.", zmieniającego rozporządzenie w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług.


Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (j. t. Dz. U z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), art. 41 ust 16 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U Nr 54, poz. 535 ze zm.), § 5 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.04.2004 r. w sprawie wykonania przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.), Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie, po rozpatrzeniu pisma Podatnika z dnia 31.05.2005 r., uzupełnionego pismem z dnia 21.06.2005 r., w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym, stwierdza, że stanowisko Podatnika zawarte w piśmie, co do zastosowania stawki 7% przy robotach budowlanych związanych z budową, remontem i bieżącą konserwacją budynku internatu oraz budynku przewiązki jest prawidłowe.

Wnioskodawca stoi na stanowisku, iż po zmianie wskazanego rozporządzenia, obniżona stawka podatku VAT będzie miała zastosowanie do budowy budynku internatu oraz budynku przewiązki, w której przeważającą funkcję stanowi kuchnia z zapleczem dla młodzieży mieszkającej w internacie. Ponieważ roboty związane są również z budową infrastruktury towarzyszącej inwestycji, stawkę podatku - 7% należy uwzględnić również przy jej budowie.

Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie, dokonując oceny prawnej zaprezentowanego stanowiska wyjaśnia:

Na podstawie art. 5 ust. 1 pkt. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U Nr 54, poz. 535 ze zm.) - zwanej dalej ustawą - opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m. in. odpłatna dostawa towarów i świadczenie usług na terytorium kraju. Stawka podatku dla dostawy towarów i świadczonych usług - zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy - wynosi 22%, poza wyjątkami wyszczególnionymi w ustawie oraz rozporządzeniach ministra właściwego do spraw finansów wydanych na podstawie art. 41 ust. 16 ustawy.

Zgodnie z § 5 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.04.2004 r. w sprawie wykonania przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.) stawkę podatku w wysokości 7% stosuje się do towarów i usług wymienionych w załączniku Nr 1 do rozporządzenia. W dniu 15.02.2005 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 28.01.2005 r. (Dz. U. Nr 17, poz. 150) zmieniające rozporządzenie w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług. Powyższa zmiana ma wpływ na sytuację faktyczną opisaną przez Podatnika. Na mocy znowelizowanego § 5 rozporządzenia cyt. powyżej, od 15.02.2005 r. obniża się stawkę podatku do wysokości 7% dla usług wymienionych w poz. 20 załącznika, a polegających na budowie, remontach i bieżącej konserwacji budynków zbiorowego zamieszkania (PKOB ex 1130) takich jak:

    1. domy opieki społecznej, internaty i bursy szkolne, domy studenckie, domy dziecka, domy dla bezdomnych,
    2. budynki mieszkalne na terenie koszar, zakładów karnych i poprawczych, aresztów śledczych.

Symbol "ex" przy wskazanej klasyfikacji PKOB oznacza, iż obniżona stawka podatku dotyczy tylko wymienionego wyrobu z danego grupowania. W związku z powyższym, obniżoną do wysokości 7% stawkę podatku należy stosować do prac budowlanych wykonywanych w obiektach zbiorowego zamieszkania wymienionych literalnie w poz. 20 załącznika do rozporządzenia. Kluczowe znaczenie w tej sytuacji ma prawidłowe sklasyfikowanie budynku. W opinii uzyskanej przez Wnioskodawcę od Urzędu Statystycznego w Łodzi w dniu 12.05.2005 r. budynki tworzące ośrodek szkolenia i wychowania sklasyfikowane są w dwóch grupach:

    - grupa 126 klasa 1263 - budynki szkół i instytucji badawczych, oraz
    - grupa 113 klasa 1130 - budynki zbiorowego zamieszkania.

Mając na uwadze powyższe należy uznać, iż obniżoną stawkę podatku należy stosować w odniesieniu do budowy, remontu i bieżącej konserwacji budynku internatu, jako sklasyfikowanego w klasie 1130 PKOB a równocześnie wymienionego w poz. 20 załącznika nr 1 rozporządzenia. W sytuacji, gdy budynek przewiązki - jako cześć składowa kompleksu budynków - nie został odrębnie wymieniony w opinii Urzędu Statystycznego, należy go klasyfikować łącznie z budynkiem, dla którego pełni funkcję użytkową i stosować zasady opodatkowania właściwe dla tego budynku.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj