Interpretacja Trzeciego Urzędu Skarbowego w Lublinie
P-1-443/11/2006
z 8 lutego 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
P-1-443/11/2006
Data
2006.02.08



Autor
Trzeci Urząd Skarbowy w Lublinie


Temat
Podatek od towarów i usług

Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Zwolnienia --> Zwolnienie od podatku


Słowa kluczowe
usługi rehabilitacyjne
usługi związane z poprawą kondycji fizycznej
zwolnienia z podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
Jaką stawką VAT powinna być opodatkowana sprzedaż usług sanatoryjnych PKWiU 85.11?


Z w/w wniosku wynika, iż Podatnik prowadzi działalność w zakresie usług turystycznych oraz zamierza dokonywać zakupu i sprzedaży we własnym imieniu usług sanatoryjnych (Podatnik wskazuje na grupowanie PKWiU 85.11 – usługi świadczone przez szpitale). Podatnik zaznacza, że sprzedaż tych usług dokonywana będzie w imieniu Podatnika w jego punktach sprzedaży- bezpośrednio nabywcom tych usług, jak i poprzez pośredników. W związku z powyższym Podatnik zapytuje jaką stawką VAT powinien opodatkowywać sprzedaż usług sanatoryjnych. Zdaniem Podatnika sprzedaż usług sanatoryjnych – niezależnie od podmiotu dokonującego ich sprzedaży - jest zwolniona z opodatkowania podatkiem od towarów i usług na podstawie załącznika nr 4 do ustawy o podatku od towarów i usług (poz.9).Mając na uwadze stan faktyczny przedstawiony przez Podatnika, w oparciu o obowiązujący stan prawny stwierdzam, co następuje:Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późń. zm.) zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. W myśl art. 8 ust. 1 w/w ustawy przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej, jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 ustawy.

Uwzględniając zaś brzmienie art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy, w myśl którego zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy o VAT, czyli m.in. usługi sklasyfikowane w grupowaniu PKWiU 85 w zakresie ochrony zdrowia i opieki społecznej, z wyłączeniem usług weterynaryjnych PKWiU 85.2, stwierdzić należy iż sprzedaż usług sanatoryjnych, dla których podatnik wskazał symbol PKWiU 85.11 mieści się w grupowaniu o którym mowa w poz. nr 9 załącznika nr 4 do ustawy o VAT.Należy jednak wspomnieć, iz zgodnie z Komunikatem Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 24 stycznia 2005r. w sprawie trybu udzielania informacji dotyczących standardów klasyfikacyjnych (Dz.Urz. GUS Nr 1, poz. 11) zainteresowany podmiot sam klasyfikuje prowadzoną działalność, swoje produkty (wyroby i usługi) według zasad określonych w poszczególnych klasyfikacjach i nomenklaturach, wprowadzonych rozporządzeniami Rady Ministrów lub stosowanych bezpośrednio na podstawie przepisów Wspólnoty Europejskiej. W przypadku trudności w ustaleniu właściwego grupowania zainteresowany podmiot może zwrócić się z wnioskiem o wydanie opinii klasyfikacyjnej do Ośrodka Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego w Łodzi, ul. Suwalska 29, 93-176 Łódź. Podatnika obciąża więc obowiązek i ryzyko prawidłowego sklasyfikowania wykonywanych usług. Ze złożonego przez Podatnika wniosku wynika, iż Podatnik zamierza dokonywać sprzedaży usług sanatoryjnych, należących do grupowania PKWiU 85.11 – usługi świadczone przez szpitale. Jeżeli więc owe usługi zostały przez Podatnika prawidłowo sklasyfikowane do grupowania PKWiU 85.11 to stwierdzić należy, iż wykonywanie ich przez Podatnika będzie korzystało ze zwolnienia w podatku od towarów i usług o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 1 jako usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy o VAT pod poz. 9 - PKWiU 85 usługi w zakresie ochrony zdrowia i opieki społecznej, z wyłączeniem usług weterynaryjnych (PKWiU 85.2). Usługi mieszczące się w grupowaniu PKWiU 85 będą więc korzystały ze zwolnienia od podatku od towarów i usług niezależnie od podmiotu je wykonującego.

Jak wskazano wyżej obowiązek prawidłowego sklasyfikowania wykonywanych usług obciąża Podatnika, który w razie wątpliwości w tym zakresie może zwrócić się do Ośrodka Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego w Łodzi. Uwzględniając zatem dokonaną przez Podatnika klasyfikację usług sanatoryjnych do grupowania PKWiU 85.11 – usługi świadczone przez szpitale, należy stwierdzić iż wykonywanie tych usług przez Podatnika podlegać będzie zwolnieniu od opodatkowania podatkiem od towarów i usług.W konsekwencji, stanowisko wyrażone przez Podatnika we wniosku w sprawie stawki podatku właściwej dla sprzedaży usług sanatoryjnych uznaję jest prawidłowe. Jednocześnie informuję, że zgodnie z art. 14b ustawy - Ordynacja podatkowa „interpretacja, o której mowa w art. 14a § 1 nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta. Jeżeli jednak podatnik, płatnik lub inkasent zastosowali się do tej interpretacji, organ nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej ich zobowiązanie podatkowe bez zmiany albo uchylenia postanowienia, o których mowa w art. 14a § 4, jeżeli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacją zawartą w tym postanowieniu”. Interpretacja jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, przez organ odwoławczy (o ile zostaną spełnione przesłanki do jej uchylenia). W myśl art. 14c ustawy - Ordynacja podatkowa, zastosowanie się podatnika (...) do interpretacji (...) nie może mu szkodzić. W zakresie wynikającym z zastosowania się do interpretacji podatnikowi (...) nie określa się albo nie ustala zobowiązania podatkowego za okres do wywarcia skutku, o którym mowa w art. 14b § 5 zdanie drugie, a także nie ustala się dodatkowego zobowiązania w rozumieniu przepisów o podatku VAT, nie wszczyna się postępowania w sprawach o przestępstwa skarbowe lub wykroczenia skarbowe, a postępowanie wszczęte w tych sprawach umarza się; nie stosuje się innych sankcji wynikających z przepisów prawa podatkowego i przepisów karnych skarbowych. Na niniejsze postanowienie służy Stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie złożone za moim pośrednictwem w terminie 7 dni od dnia doręczenia niniejszego postanowienia (art. 236 § 1 i § 2 pkt 1 w związku z art. 14a § 4 ustawy- Ordynacja podatkowa).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj