Interpretacja Urzędu Skarbowego w Zgierzu
III/443-101/05
z 16 grudnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
III/443-101/05
Data
2005.12.16



Autor
Urząd Skarbowy w Zgierzu


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
eksport (wywóz)
spedycja
stawki podatku


Pytanie podatnika
Czy jest obowiązek opodatkowania podatkiem od towarów i usług transakcji sprzedaży przeprowadzonych przez wnioskodawcę (firma polska) z firmą angielską?


Wnioskiem z dnia 20.10.2005r. (uzupełnionym w dniu 16.11.2005r.) Podatnik zwrócił się z zapytaniem dotyczącym opodatkowania podatkiem od towarów i usług transakcji sprzedaży przeprowadzonych przez wnioskodawcę (firma polska) z firmą angielską.

Jak wynika z treści pisma w sprawie udzielenia interpretacji oraz z dokumentów stanowiących uzupełnienie do złożonego zapytania firma polska - Spółdzielnia Pracy X, dokonała sprzedaży towarów dla angielskiej firmy Y. Sprzedane produkty zostały dostarczone do klienta angielskiego podatnika w Rumunii za pośrednictwem firmy spedycyjnej na zlecenie zbywcy. Spółdzielnia Pracy X znajduje się w posiadniu faktury spedytora, która obciąża ją kosztami transportu do Rumunii oraz dokumentu SAD 3.

Zdaniem Podatnika w sytuacji przedstawionej w zapytaniu mamy doczynienia ze sprzedażą eksportową opodatkowaną 0% stawką podatku VAT.

Uznanie danej czynności za eksport towarów wynika ze spełnienia następujacych przesłanek art. 2 pkt 8 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.):

  1. wywóz towarów musi być potwierdzony przez urząd celny wyjścia.
  2. wywóz musi nastąpić z terytorium kraju poza terytorium Wspólnoty, tzn. poza terytorium państw członkowskich Wspólnoty Europejskiej.
  3. wywóz towarów musi być zrealizowany przez ściśle określone podmioty:

  • przez dostawcę lub w jego imieniu (eksport bezpośredni)
  • przez nabywcę majacego siedzibę poza terytorium kraju lub w jego imieniu (eksport pośredni).

Stosownie do treści art. 41 ust. 4, 6, 7, 8 i 9 powołanej ustawy o VAT w przypadku bezpośredniego eksportu towarów stawka podatku wynosi 0% pod warunkiem, że podatnik przed złożeniem deklaracji podatkowej za dany miesiąc otrzymał dokument potwierdzający wywóz towaru poza terytorium Wspólnoty. Jeżeli warunek ten nie został spełniony, eksporter nie może wykazać tej dostawy w ewidencji sprzedaży za dany okres rozliczeniowy, lecz dopiero w okresie następnym, stosując stawkę podatku 0%, pod warunkiem otrzymania dokumentu potwierdzającego procedurę wywozu przed złożeniem deklaracji podatkowej za ten okres. W razie nieotrzymania tego dokumentu w w/w terminie eksporter ma obowiązek zastosować stawkę podatku właściwą dla dostawy tego towaru w kraju oraz wykazania jej w ewidencji sprzedaży z tą stawką i rozliczenia w deklaracji VAT. Otrzymanie przez podatnika dokumentu potwierdzającego wywóz w terminie późniejszym upoważnia podatnika do dokonania korekty podatku należnego w rozliczeniu za okres rozliczeniowy, w którym podatnik otrzymał ten dokument.

Reasumując, ustawodawca nie stawia warunków po stronie nabywcy, dla uznania transakcji za eksport towarów, co oznacza, że może nim być także podatnik z kraju członkowskiego. Ważne jest, żeby towar wyjechał poza granice Wspólnoty. Dostawa, w której nabywcą towarów wywożonych do kraju trzeciego jest podatnik z kraju członkowskiego, jest eksportem towarów.

Biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz treść powołanych przepisów tut. organ podatkowy stwierdza, iż w sytuacji opisanej we wniosku o interpretację wystąpił eksport bezpośredni, do którego Podatnik zastosuje 0% stawkę VAT pod warunkiem rozliczenia transakcji w deklaracji od podatku od towarów i usług zgodnie z powołanymi przepisami art. 41 ustawy o VAT.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Stosownie do przepisu 14 b § 1 i § 2 ustawy - Ordynacja podatkowa interpretacja, o której mowa w art. 14 a § 1, nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta. Jeżeli jednak podatnik zastosuje się do tej interpretacji, organ nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej ich zobowiązanie podatkowe bez zmiany albo uchylenia postanowienia, o którym mowa w art. 14 a § 4, jeżeli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacją zawartą w tym postanowieniu. Interpretacja jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5 art. 14b.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj