Interpretacja Podkarpackiego Urzędu Skarbowego
PUS.II/443/68/2005
z 16 maja 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PUS.II/443/68/2005
Data
2005.05.16



Autor
Podkarpacki Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja --> Ewidencje --> Ewidencja sprzedaży


Słowa kluczowe
deklaracja podatkowa
ewidencja sprzedaży
faktura
sprzedaż


Pytanie podatnika
Czy spółka sporządzając deklarację dla podatku od towarów i usług, na podstawie ewidencji sprzedaży, powinna zwiększyć podatek należny do wysokości wynikającej z przeliczenia podstawy opodatkowania x stawka podatku VAT?


Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (j. t. Dz. U. z 2005 Nr 8, poz. 60), art. 109 ust. 3 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) oraz § 15 ust. 2 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.04.2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 971), po rozpatrzeniu wniosku Podatnika z dnia 28.02.2005 r., znak GR/257/2005 (data wpływu 4.03.2005 r.), w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług, Naczelnik Podkarpackiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie postanawia uznać, że w przedstawionym w ww. piśmie stanie faktycznym stanowisko Podatnika jest nieprawidłowe.

W dniu 1.03.2005 r. "W." S.A. złożyła do tut. organu podatkowego wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji zastosowania przepisów ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług przedstawiając następujący stan faktyczny:

Podatnik w ramach swojej działalności prowadzi sprzedaż wysyłkową w oparciu o katalog wysyłkowy, który zawiera ceny brutto. Dla zamawiających towary Spółka wystawia faktury VAT, licząc od ceny brutto cenę netto i podatek VAT dla poszczególnych pozycji faktury. Tworząc w opisany sposób faktury VAT, zdarzają się różnice podatku w wysokości 0,01 grosza lub większej wykazanego na fakturze, a przeliczonego poprzez przemnożenie sumy netto i stawki podatku. Faktury ujmowane w rejestrze sprzedaży, gdzie przy dużej ilości pozycji faktur (około 4000 w miesiącu) różnica sumy podatku VAT wynikająca z rejestru licząc: "podstawa x stawka VAT" wynosi około 60 zł.

Podatnik w swoim wniosku przedstawił następujące stanowisko: "Sporządzając deklarację VAT-7 na podstawie ewidencji Spółka zwiększa VAT należny w deklaracji do wielkości wynikającej z przemnożenia podstawy opodatkowania przez stawkę podatku VAT."

Stosownie do art. 109 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług z 11.03.2004 r. (Dz. U. nr 54, poz. 535) - zwanej dalej ustawą, Podatnicy, z wyjątkiem podatników wykonujących wyłącznie czynności zwolnione od podatku na podstawie art. 43 i 82 ust. 3 oraz zwolnionych od podatku na podstawie art. 113 ust. 1 i 9, są obowiązani prowadzić ewidencję zawierającą: kwoty określone w art. 90, dane niezbędne do określenia przedmiotu i podstawy opodatkowania, wysokość podatku należnego, kwoty podatku naliczonego obniżające kwotę podatku należnego oraz kwotę podatku podlegającą wpłacie do urzędu skarbowego lub zwrotowi z tego urzędu oraz inne dane służące do prawidłowego sporządzenia deklaracji podatkowej.

Natomiast w przypadku stosowania przez sprzedawcę umownych cen brutto, zgodnie z przepisem § 15 ust. 2 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.04.2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 971) może być stosowany przepis § 15 ust. 1 powyższego rozporządzenia. Przepis § 15 ust 1 ww. rozporządzenia stanowi, iż w przypadku gdy podatnik jest obowiązany do stosowania cen urzędowych zawierających podatek, w fakturze stwierdzającej dokonanie sprzedaży:

1. jako cenę jednostkową wykazuje się cenę wraz z kwotą podatku (cenę brutto), a zamiast wartości sprzedaży netto wykazuje się wartość sprzedaży brutto;

2. kwota podatku jest obliczana według następującego wzoru: KP = WB x SP / 100 + SP

gdzie:

KP - oznacza kwotę podatku z podziałem na poszczególne stawki podatku, przy czym wielkość wynikającą z wzoru zaokrągla się według zasad określonych w § 12 ust. 6 rozporządzenia (tj. kwoty wykazywane w fakturze zaokrągla się do pełnych groszy, przy czym końcówki poniżej 0,5 grosza pomija się, a końcówki 0,5 grosza i wyższe zaokrągla się do 1 grosza.),

WB - oznacza sumę wartości sprzedaży brutto z podziałem na poszczególne stawki podatku,

SP - oznacza stawkę podatku;

3. sumę wartości sprzedaży netto stanowi różnica między wartością sprzedaży brutto a kwotą podatku, z podziałem na poszczególne stawki podatku.

Podkreślić należy także, iż nie ma potrzeby wykazywania kwoty podatku od towarów i usług od każdej pozycji na fakturze, lecz należy wykazać kwotę podatku wyliczoną od wartości brutto sprzedaży w danej stawce podatkowej.

Biorąc pod uwagę powyższe stwierdzić należy, iż Spółka sporządzając deklarację dla podatku od towarów i usług na podstawie ewidencji sprzedaży nie powinna powiększać podatku należnego, gdyż wyłącznie z ewidencji winna wynikać wysokość podatku należnego. Rzetelnie prowadzona ewidencja oraz stosowanie wyżej cytowanych zasad o których mowa w przepisach Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.04.2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług, są podstawą do prawidłowego sporządzenia deklaracji podatkowej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj