Interpretacja Urzędu Skarbowego w Płocku
1419/UPO-415-7/06/AS
z 13 lutego 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1419/UPO-415-7/06/AS
Data
2006.02.13



Autor
Urząd Skarbowy w Płocku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
odszkodowania
rozwiązanie umowy
stosunek pracy
zwolnienia przedmiotowe


Pytanie podatnika
Czy zasądzone odszkodowanie od byłego pracodawcy w związku z rozwiązaniem umowy o pracę niezgodnie z przepisami Kodeksu Pracy jest zwolnione od podatku dochodowego od osób fizycznych.


P O S T A N O W I E N I E

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Płocku działając na podstawie art. 14a § 1-4 w związku z art. 217 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku – Ordynacja podatkowa (t.j. z 2005 roku Dz. U. Nr 8, poz. 60 ze zm.) postanawia wydać pisemną interpretację, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych Panu X, oceniając stanowisko Wnioskodawcy w sprawie opodatkowania zasądzonego odszkodowania od byłego pracodawcy przedstawione we wniosku z dnia 11 stycznia 2006 roku o udzielenie interpretacji jako nieprawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

1. Stan faktyczny przedstawiony przez Wnioskodawcę: Zakład pracy, w którym Wnioskodawca był zatrudniony rozwiązał z nim umowę o pracę niezgodnie z przepisami Kodeksu Pracy. Po odwołaniu do Sądu Pracy, Sąd Rejonowy w ... wyrokiem z dnia 1 lipca 2003 roku zasądził odszkodowanie od byłego pracodawcy. Od zasądzonego odszkodowania w wysokości (...) zł został potrącony podatek. W uzasadnieniu wyroku jest zapis „stosownie do dyspozycji art. 58 K.P. odszkodowanie, o którym mowa w art. 56 przysługuje w wysokości wynagrodzenia za okres wypowiedzenia. W przedmiotowej sprawie, zgodnie z art. 36 § 1 pkt 3 Kodeksu pracy ustawowy okres wypowiedzenia wynosi 3 miesiące, a zatem kwota wynagrodzenia za ten okres wyznacza granicę odszkodowania za nieuzasadnione wypowiedzenie o pracę.”

2. Przedmiot interpretacji: Przedstawiając powyższe Pan X zwrócił się do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Płocku o interpretację przepisów prawa, czy zasądzone odszkodowanie od byłego pracodawcy w związku z rozwiązaniem umowy o pracę niezgodnie z przepisami Kodeksu Pracy jest zwolnione od podatku dochodowego od osób fizycznych.

3. Stanowisko Wnioskodawcy: Jako własne stanowisko przedstawił pogląd, iż od wypłaconego odszkodowania nie powinien być potrącony podatek.

Ocena prawna stanowiska Wnioskodawcy: Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń.

Na podstawie przepisów z prawa pracy strony konkretyzują składniki i wysokość wynagrodzenia pracownika w umowie o pracę. Przez warunki wynagrodzenia za pracę należy rozumieć zarówno system wynagradzania za pracę, jak i jego poszczególne składniki (wynagrodzenie zasadnicze, premia, dodatki płacowe). Natomiast przez inne świadczenia związane z pracą należy rozumieć zarówno świadczenia pieniężne (np. za czas przestoju), jak i świadczenia w naturze (np. różnego rodzaju deputaty).

Jak stanowi przepis zawarty w art. 21 ust. 1 pkt 3 lit.a) cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wolne od podatku dochodowego są otrzymane odszkodowania, jeżeli ich wysokość lub zasady ustalania wynikają wprost z przepisów odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw, z wyjątkiem: określonych w prawie pracy odpraw i odszkodowań z tytułu skrócenia okresu wypowiedzenia umowy o pracę.

Jak wynika z przedstawionego stanu faktycznego Wnioskodawcy przyznano odszkodowanie za okres wypowiedzenia. Otrzymane odszkodowanie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych na równi z innymi składnikami wynagrodzenia i były pracodawca wypełniając obowiązki płatnika wynikające z przepisów cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych prawidłowo postąpił, pobierając zaliczki na podatek od wypłaty zasądzonego odszkodowania.

Stąd postanowiono, jak w sentencji. Powyższej interpretacji udzielono zgodnie z przedstawionym stanem faktycznym we wniosku, bez rozpatrywania załączników.

Interpretacja niniejsza dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia opisanych przez niego zdarzeń.

Interpretacja nie jest wiążąca dla Podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia. Interpretacja traci moc w momencie zmiany stanu prawnego.

Na niniejsze postanowienie służy Stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia (art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj