Interpretacja Izby Skarbowej w Gdańsku
PI/005-2263/04/CIP/01
z 9 grudnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PI/005-2263/04/CIP/01
Data
2004.12.09



Autor
Izba Skarbowa w Gdańsku


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Czynności opodatkowane

Podatek od towarów i usług --> Podatnicy i płatnicy --> Podatnicy

Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Zwolnienia --> Zwolnienie od podatku

Podatek od towarów i usług --> Procedury szczególne --> Szczególne procedury dotyczące drobnych przedsiębiorstw --> Drobni przedsiębiorcy


Słowa kluczowe
podatnik podatku od towarów i usług
umowa o dzieło
usługi realizacji materiałów filmowych
zwolnienia podmiotowe
zwolnienia przedmiotowe


Pytanie podatnika
Podatnik pyta o prawidłowość swojego stanowiska, zgodnie z którym w stanie faktycznym jw.:
- świadczenie na podstawie umów o dzieło usług reżyserowania PKWiU ex92 jest zwolnione od podatku VAT na podstawie art.43 ust.1 pkt 1 ustawy VAT w zw. z treścią poz.11 Załącznika Nr 4 do tej ustawy;
- świadczenie na podstawie umów o dzieło usług reżyserowania filmów reklamowych podlega opodatkowaniu podatkiem VAT według stawki 22% ponieważ ze swej istoty umowy te dotyczą działalności twórczej, związanej z prawami autorskimi;
- uprawnione jest korzystanie ze zwolnienia podmiotowego na podstawie art.113 ust.1 i 9 ustawy o VAT do momentu, w którym wartość sprzedaży opodatkowanej przekroczy w 2004r. kwotę 25.846,72 zł;
- podstawę opodatkowania podatkiem VAT będzie stanowiła kwota brutto wynikająca z danej umowy o dzieło (tj. przed potrąceniem zaliczki na podatek dochodowy).


Stan faktyczny:

W ramach umowy o dzieło podatnik świadczy usługi w zakresie reżyserowania:

  • filmów telewizyjnych typu „telenowela”, zaklasyfikowanych przez podatnika do grupowania PKWiU ex 92;
  • filmów reklamowo-promocyjnych.

Wykonanie w/w umów wiąże się z przekazaniem praw autorskich, natomiast ich treść spełnia przesłanki wyłączenia przedmiotowego na podstawie art.15 ust.3 pkt 3 ustawy VAT.

Pierwszy rachunek z tytułu reżyserowania filmu reklamowego podatnik wystawił w dniu 8.06.2004r. Zapłata nastąpiła w dniu 21.06.2004r.

Ocena prawna stanu faktycznego:

I. Zgodnie z art. 5 ust 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) - zwanej dalej ustawą VAT - opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez świadczenie usług rozumie się przy tym każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nie posiadającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów, w tym również przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano tej czynności prawnej (art.8 ust.1 pkt 1).

W myśl art. 15 ust.1 ustawy VAT podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Przez działalność gospodarczą rozumie się przy tym wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych (art. 15 ust.2 ustawy VAT).

Zgodnie z art.41 ust.1 pkt 1 ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. Nr 80 z 2000 r., poz. 904) jeżeli ustawa nie stanowi inaczej autorskie prawa majątkowe mogą przejść na inne osoby w drodze dziedziczenia lub na podstawie umowy. Nieważna jest umowa w części dotyczącej wszystkich utworów lub wszystkich utworów określonego rodzaju tego samego twórcy mających powstać w przyszłości (ust.3).

W zakresie realizacji autorskich praw majątkowych dopuszczalna jest zatem umowa o przeniesienie autorskich praw majątkowych do utworów mających powstać w przyszłości, jeżeli tylko nie obejmuje ona całego przyszłego dorobku twórczego autora

Biorąc pod uwagę w/w przepisy prawa, stan faktyczny w sprawie oraz pytania podatnika stwierdzić należy, że:

  • zawarte przez podatnika umowy o dzieło w istocie są umowami sprzedaży majątkowych praw autorskich do filmów, które w wyniku tych umów powstają.

Powyższe podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na podstawie art.5 ust.1 pkt 1 ustawy VAT wobec zdefiniowania świadczenia usług w art.8 ust.1 pkt 1 tej ustawy co oznacza, że w zakresie, w jakim podatnik świadczy w/w usługi jest podatnikiem, o którym mowa w art.15 ust.1 pkt 1 ustawy VAT;

  • przychód uzyskany przez podatnika z tytułu świadczenia w/w usług stanowi obrót podlegający opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na podstawie art.29 ust.1 ustawy VAT.
  • obowiązek podatkowy z tytułu świadczenia w/w powstanie na podstawie art.19 ust.13 pkt 9 ustawy VAT , tj. w momencie otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż z upływem terminu płatności określonego w umowie lub fakturze.

II. Odpowiadając na pytanie odnośnie stawek podatku VAT właściwych dla świadczonych przez podatnika usług stwierdzić należy, że:

  • usługi zaliczone do grupowania PKWiU 92 korzystają ze zwolnienia przedmiotowego na podstawie art.43 ust.1 pkt 1 ustawy o VAT jako wymienione w poz.11 Załącznika Nr 4 do tej ustawy;
  • usługi związane z wszelkimi filmami reklamowymi i promocyjnymi podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT według stawki podatku VAT 22% wobec wyłączenia zawartego w poz.11 Załącznika Nr 4 do ustawy VAT i braku odrębnych regulacji w tym zakresie.

Podkreślenia wymaga przy tym, że zaliczenie danej usługi do właściwego grupowania PKWiU należy do obowiązków podatnika. W przypadku trudności w tym zakresie podatnik może zwrócić się o pomoc do Ośrodka Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego w Łodzi.

III. Odnośnie prawa podatnika do korzystania ze zwolnienia podmiotowego na podstawie art.113 ust.1 i 9 ustawy VAT stwierdzić należy, że z treści tego przepisu wynika, iż podatnicy rozpoczynający wykonywanie czynności określonych w art.5 w trakcie roku podatkowego są zwolnieni od podatku, jeżeli przewidywana przez podatnika wartość sprzedaży nie przekroczy, w proporcji do okresu prowadzonej sprzedaży, kwoty określonej w ust.1, tj. wartość sprzedaży opodatkowanej w złotych odpowiadającej równowartości 10.000 euro (bez kwoty podatku).

Biorąc pod uwagę w/w przepisy prawa stwierdzić należy, że podatnik będzie uprawniony do korzystania w 2004r. ze zwolnienia podmiotowego na podstawie art.113 ust.9 ustawy VAT do momentu przekroczenia wartości sprzedaży opodatkowanej w wysokości 45.700,- zł w proporcji do okresu prowadzonej w tym roku sprzedaży (tj. od 21.06. do 31.12.2004r.).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj