Interpretacja Urzędu Skarbowego Kraków-Nowa Huta
PP-2/433/BA/69/04
z 28 października 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP-2/433/BA/69/04
Data
2004.10.28



Autor
Urząd Skarbowy Kraków-Nowa Huta


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Zwolnienia --> Zwolnienie od podatku

Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki --> Stawki podatku


Słowa kluczowe
dotacja
działalność gospodarcza
działalność sportowa
klub sportowy
podatek od towarów i usług
stawki podatku
stowarzyszenia
usługi związane ze sportem
zwolnienia z podatku od towarów i usług
zyski


Pytanie podatnika
1. Czy usługi związane ze sportem wykonywane przez klub sportowy, który nie ma na celu systematycznego dążenia do osiągania zysków podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?
2. Czy prowadzona w ramach działalności sportowej działalność gospodarcza polegająca m.in. na wypożyczaniu sprzętu sportowego, sprzedaży wyrobów cukierniczych i napojów, jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług?


Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków - Nowa Huta, działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja Podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), w odpowiedzi na pismo Podatnika z dnia 15.07.2004 r., uzupełnione pismem z dnia 02.09.2004 r., wyjaśnia, co następuje:

Zgodnie z załącznikiem nr 4, poz. 11 - do ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), zwolnieniu z podatku od towarów i usług podlegają usługi zaklasyfikowane do PKWiU ex 92, tj. „usługi związane z kulturą, w tym również usługi twórców i artystów wykonawców, w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych, wynagradzane w formie honorariów za przekazanie lub udzielenie licencji do praw autorskich lub praw do artystycznego wykonania, usługi związane z rekreacją i sportem z wyłączeniem:
1) usług związanych z taśmami wideo oraz wszelkimi filmami reklamowymi i promocyjnymi,
2) usług związanych z wyświetlaniem filmów i taśm wideo, wyświetlaniem filmów na innych nośnikach oraz filmów reklamowych i promocyjnych,
3) usług w zakresie działalności stadionów i innych obiektów sportowych,
4) wstępu na spektakle, koncerty, przedstawienia i imprezy w zakresie twórczości i wykonawstwa artystycznego i literackiego (PKWiU 92.31.2), związane z funkcjonowaniem obiektów kulturalnych (PKWiU 92.32.10), świadczone przez wesołe miasteczka, parki rozrywki i cyrki (PKWiU 92.33 i 92.34.11) oraz wstępu na imprezy sportowe,
5) wstępu oraz wypożyczania wydawnictw w zakresie usług świadczonych przez biblioteki, związanych z kulturą (PKWiU 92.5.),
6) działalność agencji informacyjnych,
7) usług wydawniczych,
8) usług radia i telewizji (PKWiU 92.2), z zastrzeżeniem poz. 12 niniejszego załącznika".

Zwolnienie, o którym mowa w załączniku nr 4, poz. 11 do ustawy o podatku od towarów i usług, dotyczy usług związanych z rekreacją i sportem, świadczonych przez podmioty, które nie mają jako celu systematycznego dążenia do osiągania zysków, zaś wszelkie zyski, które mimo wszystko osiągną, przeznaczą na utrzymanie lub poprawę świadczonych usług.
W świetle powyższego, jeżeli wnioskodawca wykonuje działalność gospodarczą, której celem jest osiąganie zysków i prowadzi ją w sposób systematyczny – to czynności takie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług wg odpowiedniej stawki podatku od towarów i usług.

Zgodnie z art. 29 ust. 1 ww. ustawy o podatku od towarów i usług, podstawą opodatkowania jest obrót. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrotem jest także otrzymana dotacja, subwencja i inna dopłata o podobnym charakterze związana z dostawą lub świadczeniem usług.
Aby dotacja była opodatkowana podatkiem od towarów i usług, musi mieć związek z dostawą towarów lub świadczeniem usług przez podatnika. Jeżeli taki związek bezpośredni nie występuje, dofinansowanie ogólne – na pokrycie niezdefiniowanych kosztów działalności – nie podlega opodatkowaniu.

W świetle powyższego, wymienione w piśmie czynności o symbolu PKWiU 92-62, polegające na prowadzeniu i organizowaniu zajęć, imprez, obozów, treningów sportowych dla sportowców zawodowych i amatorów - zgodnie z ww. załącznikiem nr 4 do ustawy o podatku od towarów i usług (poz. 11) - będą korzystać ze zwolnienia w zakresie podatku od towarów i usług.
Wszystkie pozostałe elementy działalności prowadzonej przez klub sportowy, wymienione w piśmie z dnia 15.07.2004 r., tj. usługi reklamowe, sprzedaż sprzętu sportowego, wypożyczanie sprzętu sportowego, sprzedaż wyrobów cukierniczych i napojów - będą podlegały opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, wg odpowiedniej stawki podatku od towarów i usług. Korzystanie ze zwolnienia, o którym mowa powyżej jest możliwe wyłącznie po spełnieniu warunków, o których mowa w ww. załączniku nr 4, poz. 11 do ustawy o podatku od towarów i usług.

Ponadto, zwolnieniem objęto także inne usługi (zał. nr 4, poz. 10), jako usługi gdzie indziej nie sklasyfikowane (PKWiU – 91), jeżeli będą świadczone bezpośrednio przez klub, jako organizację członkowską. Klub może także być objęty zwolnieniem podmiotowym, przewidzianym w art. 113 i następnych ustawy o podatku od towarów i usług.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj