Interpretacja Urzędu Skarbowego Łódź-Widzew
IX-005/8/Z/K/06
z 16 lutego 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
IX-005/8/Z/K/06
Data
2006.02.16



Autor
Urząd Skarbowy Łódź-Widzew


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
remanent
umowa kolportażu


Pytanie podatnika
Prowadzę działalność handlową polegajacą na sprzedaży detalicznej m.in. prasy. Sprzedaż wydawnictw prasowych odbywa się na podstawie umowy kolportażowej. Po dokonaniu do dostawców zwrotów niesprzedanych egzemplarzy dostajemy fakturę obciążeniową na sprzedane ilości.
Czy sporzadzając remanent towarów na koniec roku należy ująć w nim wartość gazet i czasopism znajdujących się na punkcie handlowym w tym dniu ?


Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że prowadzi Pan działalność handlową polegającą na sprzedaży detalicznej - prasy i innych art. przemysłowych.

Sprzedaż wydawnictw prasowych odbywa się na podstawie umowy kolportażowej zawartej z "R..." S.A. Gazety i czasopisma otrzymuje Pan na podstawie dowodów dostawy, a dopiero po upływie tygodnia lub miesiąca (w zależności od tego czy są to tygodniki, czy miesięczniki), po dokonaniu do dostawcy zwrotów niesprzedanych egzemplarzy dostaje Pan fakturę obciążeniową na sprzedane ilości. Tym samym prasa księgowana była w podatkowej księdze przychodów i rozchodów na podstawie ww. faktur.

Z przedstawionego we wniosku stanowiska wynika, że prasa jaką Pan posiada na punkcie handlowym w dniu 31grudnia, nie jest Pana własnością i nie powinno się jej wykazywać w remanencie, winno ją się ująć na osobnym arkuszu spisowym, jako towar obcy, nie doliczając wartości prasy do remanentu pozostałych towarów handlowych jakie zostały w firmie na ostatni dzień roku.

Odnosząc się do powyższej kwestii Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź - Widzew stwierdza, co następuje:

W przypadku umów kolportażu z samych umów często nie wynika, czy z chwilą wydania (przekazania) do sprzedaży wydawnictw prasowych wydawca pozostaje nadal ich właścicielem aż do momentu sprzedaży. W umowach tych najczęściej określa się, że kolportaż będzie prowadzony w formie sprzedaży egzemplarzowej na warunkach pełnego prawa zwrotu wydawcy egzemplarzy nie sprzedanych. Wydawca wraz z przekazaniem kolporterowi nakładu wystawia specyfikację dostawy zawierającą wyliczenie wartości brutto całego nakładu, pomniejszonej o rabat i bonifikatę.Umowa kolportażu nie została unormowana w przepisach prawa cywilnego. Przyjmując ogólną zasadę kwalifikowania wszelkich umów nienazwanych, że przy ich interpretacji znajdują zastosowanie przepisy regulujące kwestie podobnych umów nazwanych, można uznać, że umowa kolportażu swoim charakterem zbliżona jest do umowy komisu.

Zgodnie z art. 765 kodeksu cywilnego przez umowę komisu przyjmujący zlecenie (komisant) zobowiązuje się za wynagrodzeniem (prowizją), w zakresie działalności swego przedsiębiorstwa, do kupna lub sprzedaży rzeczy ruchomych na rachunek dającego zlecenie (komitenta), lecz we własnym imieniu.

W wyniku takiej umowy nie dochodzi do rozporządzenia prawem, jakie komitentowi przysługuje w stosunku do rzeczy objętej umową komisu.

Czynności komisanta wobec osoby trzeciej są zawsze podjęte na rachunek komitenta. Oznacza to, że komisant po dokonaniu ich we własnym imieniu jest obowiązany przenieść na komitenta prawa lub korzyści majątkowe uzyskane od osoby trzeciej.

Ryzyko nie sprzedania rzeczy ciąży tylko na komitencie, gdyż on pozostaje właścicielem rzeczy aż do momentu nabycia tej rzeczy przez osobę trzecią. Komisant z chwilą wydania mu rzeczy staje się jedynie jej dzierżycielem, czyli osobą, która faktycznie włada rzeczą za kogoś innego. Świadczenie komisanta polega więc na osiągnięciu konkretnego rezultatu; przy czym przez rezultat należy rozumieć nie tylko zawarcie transakcji komisowej, ale również wykonanie jej przez kontrahenta, a następnie wydanie komitentowi uzyskanej dla niego ceny.

Zatem wykonanie świadczenia w umowie kolportażu (która nosi cechy komisu) polega na sprzedaży wydawnictw prasowych za pośrednictwem kolportera (np. SA "Ruch").

Mając na uwadze powyższe, należy uznać, iż prasa jaką Pan posiada na punkcie handlowym na koniec roku nie jest Pana własnością.

Wobec czego nie stanowi składnika Pana majątku, nie jest też wymieniona w § 27 ust. 1 Rozp. Min. Fin. z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. Nr 152, poz. 1475 ze zm.), dlatego spis towarów obcych nie podlega wpisowi do księgi i nie ma wpływu na wysokość kosztów uzyskania przychodów. Podlegają one jedynie obowiązkowi spisu na podstawie § 28 ust. 3 powołanego rozporządzenia w sprawie prowadzenia księgi przychodów i rozchodów.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj