Interpretacja Urzędu Skarbowego w Płocku
1419/UPO-415-186/05/2/AM
z 3 stycznia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1419/UPO-415-186/05/2/AM
Data
2006.01.03



Autor
Urząd Skarbowy w Płocku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Odliczenia od podatku


Słowa kluczowe
ulga remontowa
umowa użyczenia
wydatki mieszkaniowe


Pytanie podatnika
Czy na podstawie zawartej umowy użyczenia z ojcem może Podatnik skorzystać z ulgi remontowej w podatku dochodowym w związku z remontem mieszkania?


P O S T A N O W I E N I E

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Płocku działając na podstawie art. 14a § 1-4 w związku z art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) postanawia wydać pisemną interpretację, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego Panu X, oceniając stanowisko Podatnika odnośnie skorzystania z ulgi w podatku dochodowym od osób fizycznych z tytułu remontu i modernizacji budynku mieszkalnego zajmowanego na podstawie zawartej umowy użyczenia -przedstawione we wniosku z dnia ... i uzupełnione w dniu ...o udzielenie interpretacji jako prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

1. Stan faktyczny przedstawiony przez Wnioskodawcę: Wnioskodawca zgodnie z zawartą z ojcem umową użyczeniem zajmuje całe piętro budynku mieszkalnego, tj. trzy pokoje z łazienką.

2. Przedmiot interpretacji: Podatnik zwrócili się z zapytaniem, czy na podstawie zawartej umowy użyczenia z ojcem może skorzystać z ulgi remontowej w podatku dochodowym w związku z remontem mieszkania.

3. Stanowisko wnioskodawcy: Podatnik w związku z powyższym stanem faktycznym uważa, iż może odliczyć ulgę remontową.

Ocena prawna stanowiska Wnioskodawcy: Prawo do zmniejszania podatku dochodowego z tytułu wydatków poniesionych w 2005 r. na remont i modernizację lokalu mieszkalnego wynika z art. 12 ust. 2 ustawy z dnia 12 listopada 2003 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. N. Nr 202, poz. 1956). Jak stanowi przepis, wydatki, o których mowa w art. 27a ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U z 2000r. Nr 14, poz.176 ze. zm.), w brzmieniu obowiązującym w 2003 roku poniesione w latach 2004-2005 podlegają odliczeniu od podatku, w wysokości i na zasadach określonych w art. 27a i art. 45 ust.3a) pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z art. 27a ust. 1 pkt 1 cytowanej ustawy w brzmieniu obowiązującym w 2003 roku podatek dochodowy od osób fizycznych, obliczony zgodnie z art. 27, obniżony zgodnie z art. 27b o kwotę składki na powszechne ubezpieczenie zdrowotne zmniejsza się na zasadach określonych w ust. 2 i 15, jeżeli w roku podatkowym podatnik poniósł wydatki na własne potrzeby mieszkaniowe, przeznaczone na remont i modernizację zajmowanego na podstawie tytułu prawnego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego(...).

Warunkiem niezbędnym do skorzystania z ulgi z tytułu remontu i modernizacji lokalu lub budynku mieszkalnego, jest więc posiadanie tytułu prawnego do zamieszkiwania. Tytułem prawnym odpowiadającym własności w rozumieniu prawa rzeczowego, tj. art. 46 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny ( Dz. U Nr 16, poz.93 ze zm.) - zgodnie, z którym nieruchomościami są części powierzchni ziemskiej stanowiące odrębny przedmiot własności( grunty), jak również budynki trwale z tym gruntem związane, jest między innymi: - akt własności budynku lub lokalu mieszkalnego, - umowa użyczenia, - umowa najmu lub dzierżawy, - inny stosunek zobowiązaniowy, z którego wynika prawo podatnika do korzystania lokalu mieszkalnego. Dzień podpisania któregokolwiek z w/w dokumentów, więc uważany jest za moment uzyskania tytułu prawnego.

W związku z powyższym w oparciu o przedstawiony przez Pana stan faktyczny stwierdza się, iż spełnia Pan warunki, aby wydatki poniesione na remont użyczonego lokalu mieszkalnego odliczyć w ramach ulgi na remont i modernizację lokalu mieszkalnego do wysokości obowiązujących z tego tytułu limitów.

W świetle powyższego, stanowisko wnioskodawcy należy uznać za prawidłowe. Interpretacja niniejsza dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia opisanych przez niego zdarzeń.

Interpretacja nie jest wiążąca dla Podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie służy Stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia (art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj