Interpretacja Urzędu Skarbowego Poznań-Grunwald
ADIII/415-49/2005
z 20 stycznia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
ADIII/415-49/2005
Data
2006.01.20



Autor
Urząd Skarbowy Poznań-Grunwald


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Odliczenia od podatku


Słowa kluczowe
kredyt bankowy
odliczenia od podatku
odsetki od kredytu
ulga budowlana
wkład do spółdzielni mieszkaniowej


Pytanie podatnika
Czy podatnik może w ramach dużej ulgi mieszkaniowej odliczyć dodatkowe wydatki związane ze spłatą kredytu hipotecznego (wraz z odsetkami), zaciągniętego w 1996r. na nabycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego?


Podatniczka w latach 1995-1996 zakupiła mieszkanie od spółdzielni mieszkaniowej na warunkach spółdzielczego- własnościowego prawa do lokalu. W związku z tym skorzystała z odliczeń od dochodu /duża ulga budowlana/. Wkład mieszkaniowy do spółdzielni składał się ze środków własnych oraz zaciągniętego w 1996r. w banku kredytu mieszkaniowego hipotecznego. Bank ustalił wysokość spłaty rat kredytu wraz z odsetkami. Podatniczka zgodnie z otrzymanym od banku rozliczeniem dokonywała w okresie 1996 - 2005 wpłat na konto banku.

Po przeprowadzeniu analizy dokonanych wpłat do banku z tyt. spłaty kredytu i odsetek podatniczka stwierdziła, że dokonała więcej wpłat, niż stanowił kredyt w rozliczonej pierwszej wartości mieszkania /co stanowi dodatkowy koszt zakupu mieszkania/.

Zdaniem podatniczki, poniesione koszty związane ze spłatą kredytu mieszkaniowego wraz z odsetkami powinny być uwzględnione w odliczeniach w podatku dochodowym od osób fizycznych.

Organ podatkowy nie zgadza się ze stanowiskiem wnioskodawcy.

Zgodnie z art. 26 ust. 1 pkt 5 lit. a-g ustawy z dnia 26.07.1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych /Dz.U. z 1993 Nr 90,poz.416 ze zm./ w brzmieniu obowiązującym od 1995r., podstawę obliczenia podatku stanowi dochód po odliczeniu kwot wydatków poniesionych w roku podatkowym na cele mieszkaniowe podatnika, przeznaczonych na:
a/ zakup gruntu lub prawa wieczystego użytkowania gruntu pod budowę budynku mieszkalnego,
b/ budowę budynki mieszkalnego,
c/ wkład budowlany lub mieszkaniowy do spółdzielni mieszkaniowej, z wyjątkiem wkładu wynikającego z przekształcenia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu,
d/ zakup nowo wybudowanego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego w takim budynku od gmin, a także od osób, które wybudowały ten budynek w wykonywaniu działalności gospodarczej,e/ nadbudowę i rozbudowę budynku na cele mieszkalne,
f/ przebudowę strychu, suszarni albo przystosowanie innego pomieszczenia na cele mieszkalne, oraz wykończenie lokalu mieszkalnego w nowo wybudowanym budynku mieszkalnym , do dnia zasiedlenia lokalu,g/ remont i modernizację budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego zajmowanego na podstawie tytułu prawnego.

Jak wynika ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku na podstawie wyżej wymienionych przepisów podatniczka skorzystała z ulgi budowlanej odliczając od dochodów wartość wkładu budowlanego mieszkaniowego do spółdzielni mieszkaniowej. Odliczenie to obejmowało również wartość kredytu hipotecznego zaciągniętego na ten wkład. Ustawodawca nie przewidział możliwości odliczania dodatkowych wydatków związanych ze spłatą zaciągniętego w 1996r. kredytu hipotecznego i odsetek.

Naczelnik Urzędu Skarbowego informuje, że niniejsza interpretacja została udzielona w oparciu o przedstawiony przez podatnika stan faktyczny i zawiera ocenę prawną z uwzględnieniem stanu prawnego obowiązującego na dzień jej sporządzenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj