Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Praga
1434/PV/443-169a/05/MAS
z 28 listopada 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1434/PV/443-169a/05/MAS
Data
2005.11.28



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Praga


Temat
Podatek od towarów i usług --> Podstawa opodatkowania


Słowa kluczowe
podstawa opodatkowania
przedstawiciel podatkowy
umowa
usługi finansowe


Pytanie podatnika
Dotyczy opodatkowania podatkiem od towarów i usług dodatkowych usług związanych z wykonaniem umowy o ustanowieniu Przedstawiciela podatkowego.


POSTANOWIENIE


Na podstawie art.216, art.14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa /Dz. U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 ze zm./ po rozpatrzeniu wniosku z dnia 26.09.2005 r. (data wpływu do Urzędu 29.09.2005 r.) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, w części dotyczącej opodatkowania podatkiem od towarów i usług dodatkowych usług związanych z wykonaniem umowy o ustanowieniu Przedstawiciela Podatkowego, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Praga


- stwierdza, że wyrażone we wniosku stanowisko jest prawidłowe.


U z a s a d n i e n i e


Wnioskiem z dnia 26.09.2005 r., uzupełnionym w dniu 14.11.2005 r., Spółka wystąpiła o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w kwestii opodatkowania podatkiem od towarów i usług dodatkowych usług związanych z usługami księgowymi świadczonymi na podstawie umowy o ustanowieniu Przedstawiciela Podatkowego.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Spółka zawarła umowy o świadczenie usług księgowych w zakresie prowadzenia rejestrów VAT i innych czynności związanych z deklarowaniem w Polsce zobowiązań z tytułu VAT jako Przedstawiciel Podatkowy w Polsce firm, które nie posiadają siedziby ani stałego miejsca prowadzenia działalności na terytorium Polski i podlegają obowiązkowi zarejestrowania się jako podatnik VAT czynny, przy czym siedziby tych firm znajdują się na terytorium państw trzecich. W związku z realizacją wyżej wskazanych umów Spółce należy się wynagrodzenie za świadczenie usług księgowych jako Przedstawicielowi Podatkowemu oraz zwrot wszelkich dodatkowych wydatków bezpośrednio związanych z wykonaniem umowy o ustanowieniu Przedstawiciela Podatkowego, w szczególności takich jak np. koszt tłumaczenia dokumentów, opłaty notarialne, skarbowe, rejestracyjne, telefoniczne itd. Te dodatkowe koszty Spółka odrębnie umieszcza na fakturze obok wynagrodzenia za usługi księgowe. Świadczone usługi rachunkowo - księgowe Spółka klasyfikuje wg PKWiU do grupy 74.12, zaznaczając, że wykonuje czynności oznaczone symbolami PKWiU od 74.12.11 do 74.12.30. Wymienione wyżej usługi dodatkowe Spółka również przyporządkowuje do grupowania PKWiU 74.12 traktując je jako część usługi rachunkowo - księgowej. Wg Spółki podstawa opodatkowania obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy, zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy o VAT, nie zaś zestaw świadczeń częściowych, wchodzących w skład elementów kalkulacyjnych ceny sprzedaży i tym samym usługi te są opodatkowane według takich samych zasad jak usługi księgowo - rachunkowe świadczone na rzecz kontrahenta z kraju trzeciego, tj. nie podlegają w Polsce opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

W związku z przedstawionym stanem faktycznym Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Praga stwierdza, że stanowisko podatnika w tej sprawie jest prawidłowe i jednocześnie wyjaśnia:Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług /Dz.U. Nr 54 poz. 535 ze zm./ opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Stosownie do art. 29 ust. 1 ww. ustawy o podatku od towarów i usług, podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-22, art.30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrót zwiększa się o otrzymane dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze mające bezpośredni wpływ na cenę (kwotę należną) towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika, pomniejszone o kwotę należnego podatku.

W przedstawionym stanie faktycznym kwota należna, obejmująca całość świadczenia należnego od nabywcy, stanowiąca podstawę opodatkowania, składa się z należności za usługę zasadniczą, tj. usługę rachunkowo - księgową oraz z należności za dodatkowe usługi niezbędne do wykonania usługi zasadniczej. Oznacza to, że miejsce świadczenia tych usług wykonywanych na rzecz podmiotów mających siedzibę na terytorium krajów trzecich i nie posiadających stałego miejsca prowadzenia działalności na terytorium Polski jest tożsame z miejscem świadczenia zasadniczej usługi księgowej, a więc, zgodnie z art. 27 ust. 3 ww. ustawy o podatku od towarów i usług, znajduje się na terytorium państw innych niż Polska. W konsekwencji usługi dodatkowe, towarzyszące głównej usłudze księgowej świadczone na rzecz ww. podmiotów nie podlegają w Polsce opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
Biorąc pod uwagę powyższe Naczelnik Urzędu postanowił jak w rozstrzygnięciu.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz stanu prawnego obowiązującego na dzień zaistnienia zdarzenia i nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej-do czasu jej zmiany lub uchylenia-zgodnie z art. 14b § 1 i 2 ww. ustawy Ordynacja podatkowa.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj