Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego Łódź-Bałuty
III-2/443-74/55804/05/PJ
z 19 grudnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
III-2/443-74/55804/05/PJ
Data
2005.12.19



Autor
Drugi Urząd Skarbowy Łódź-Bałuty


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
obrót wierzytelnościami
stawki podatku
windykacja


Pytanie podatnika
Podatnik wystąpił z zapytaniem czy przeniesienie wierzytelności podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług oraz czy z tytułu zwindykowania od dłużnika wcześniej zakupionych wierzytelności, podatnik (wnioskujący) jest zobowiązany odprowadzić podatek VAT.


Działając na podstawie przepisów: art. 14a § 1 i § 4 oraz art. 216 § 1 ustawy z dnia 29.08.1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), udzielając interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług w indywidualnej sprawie, Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego Łódź - Bałuty uznaje za nieprawidłowe stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 14.10.2005r.

Z wniosku z dnia 14.10.2005 r. (złożonego do tutejszego organu podatkowego w dniu 18.10.2005 r.) oraz załączonych dokumentów wynika, że główny rodzaj prowadzonej  przez podatnika działalności gospodarczej sklasyfikowano wg PKD do grupowania 7484B - "Pozostała działalność komercyjna, gdzie indziej niesklasyfikowana". Spółka zamierza nabyć wierzytelność od likwidowanego podmiotu, który nie zajmował się zawodowo obrotem wierzytelnościami.

W związku z przedstawionym stanem faktycznym Podatnik wystąpił z zapytaniem czy przeniesienie wierzytelności podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług oraz czy z tytułu zwindykowania od dłużnika wcześniej zakupionych wierzytelności, podatnik (wnioskujący) jest zobowiązany odprowadzić podatek VAT.

Zdaniem Podatnika w/w czynność nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) stanowi, że opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Zgodnie z art. 8 ust. 1 cyt. ustawy przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nie mającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7. Na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług podatnikami tego podatku są osoby prawne, jednostki organizacyjne nie mającej osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2 bez względu na cel i rezultat tej działalności. Z kolei, w myśl ust. 2 powołanego artykułu działalność gospodarcza na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy.

Z powyższego wynika, że nabycie wierzytelności w celu wyegzekwowania długu podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług jako usługa pośrednictwa finansowego bez względu na to czy podmiot ma wpisane świadczenie takich usług w zakres swojej działalności. W przedstawionym przypadku Podatnik wskazuje, że w zakresie jego działalności nie ma obrotu wierzytelnościami, niemniej jednak z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Spółka - "Biuro Windykacji Należności" - dokonuje zakupu wierzytelności w celu ich windykowania, co oznacza, że faktycznie świadczy usługi pośrednictwa finansowego.

Na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 w/w ustawy usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy zwalnia się od podatku. Wśród usług zwolnionych od podatku ustawodawca wymienił w pozycji 3 załącznika nr 4 do ustawy usługi pośrednictwa finansowego sklasyfikowane wg PKWiU w sekcji J ex (65-67) z wyłączeniem m.in. usług ściągania długów oraz faktoringu.

Spółka w piśmie uzupełniającym z dnia 08.11.2005 r. (złożonym w tut. urzędzie skarbowym w dniu 15.11.2005r.) wskazuje, że celem nabycia wierzytelności jest jej windykacja. Wg. Słownika Języka Polskiego (PWN) "windykować" oznacza dochodzić w sposób określony w przepisach ustawodawczych zwrotu swojej rzeczy od osoby nie uprawnionej do jej posiadania. Oznacza to, że usługa Podatnika polega na ściągnięciu długu i w konsekwencji podlega wyłączeniu ze zwolnienia określonego w poz. 3 załącznika nr 4 do ustawy o podatku od towarów i usług. Stawka podatku VAT na tego rodzaju usługi wynosi 22% (stawka podstawowa) zgodnie z art. 41 ust. 1 cyt. wyżej ustawy.

Niniejszej odpowiedzi udzielono w oparciu o przedstawiony stan faktyczny oraz przepisy prawne obowiązujące w dniu wydania przedmiotowego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj