Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Praga
1434/PV/443-154b/05/MAS
z 23 listopada 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1434/PV/443-154b/05/MAS
Data
2005.11.23



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Praga


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania


Słowa kluczowe
leasing
samochód ciężarowy
towar używany
zwolnienia z podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
Dotyczy prawa do skorzystania ze zwolnienia przy sprzedaży samochodu.


P O S T A N O W I EN I E


Na podstawie art. 216, art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa /Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm./ po rozpatrzeniu wniosku z dnia 6 września 2005r. (data wpływu do Urzędu 12.09.2005r.) w sprawie wydania pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, w części dotyczącej prawa do skorzystania ze zwolnienia przy sprzedaży samochodu, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Praga


stwierdza, że wyrażone we wniosku stanowisko jest prawidłowe


u z a s a d n i e n i e


Wnioskiem z dnia 6 września 2005r. (data wpływu do Urzędu 12.09.2005r.) Strona wystąpiła o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w kwestii prawa do skorzystania ze zwolnienia określonego w § 8 ust. 1 pkt 5 rozporządzenia w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług w przypadku sprzedaży samochodu następującej po upływie 6 miesięcy użytkowania licząc od daty wykupu.

Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, iż w dniu 1 czerwca 2005r. Strona zawarła z firmą Systemy Informatyczne Infotax umowę o wstąpienie w miejsce Korzystającego do umowy leasingu zawartej w Warszawie w dniu 18 lipca 2003r. Wskutek wstąpienia do umowy podatnik stał się drugą stroną umowy leasingu. Przedmiotem leasingu jest samochód ciężarowy Toyota Avensis, nie spełniający wymogów określonych w art. 86 ust. 3 i 4 ustawy o podatku od towarów i usług, użytkowany przez podatnika w prowadzonej działalności gospodarczej. Strona zwraca się z zapytaniem, czy w przypadku sprzedaży powyższego samochodu następującej po upływie 6 miesięcy licząc od daty wykupu będzie uprawniona do skorzystania ze zwolnienia, określonego w § 8 ust. 1 pkt 5 rozporządzenia wykonawczego do ustawy o VAT, pomimo uprzedniego odliczenia części podatku naliczonego zawartego w fakturach za czynsz. W tej sprawie Strona przedstawia stanowisko, iż ze względu na to, że pojazd będzie pojazdem używanym w rozumieniu art. 43 ustawy o VAT, może skorzystać, na podstawie § 8 ust. 1 pkt 5 rozporządzenia w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, ze zwolnienia od podatku przy sprzedaży tego samochodu, mimo przysługującego prawa do odliczania części VAT naliczonego od poszczególnych rat leasingowych.

W związku z przedstawionym stanem faktycznym Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Praga stwierdza, że stanowisko podatnika w tej sprawie jest prawidłowe i jednocześnie wyjaśnia:zgodnie z § 8 ust. 1 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.) zwalnia się od podatku dostawę samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych, przez podatników, którym przy ich nabyciu przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego, o którym mowa w art. 86 ust. 3 i 5 ustawy, jeżeli samochody i pojazdy są towarami używanymi w rozumieniu art. 43 ust. 2 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług.stosownie do art. 43 ust. 2 pkt 2 ustawy o VAT przez towary używane, o których mowa w ust. 1 pkt 2, rozumie się pozostałe towary, z wyjątkiem gruntów, których okres użytkowania przez podatnika dokonującego ich dostawy wyniósł co najmniej pół roku.

Z powołanych przepisów wynika, że sprzedaż samochodu następująca po upływie 6 miesięcy użytkowania, licząc od daty wykupu jest zwolniona od podatku VAT.

Biorąc powyższe pod uwagę Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Praga postanowił jak w rozstrzygnięciu.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj