Interpretacja Urzędu Skarbowego w Pruszkowie
1421/BF/415-39/GJ/05
z 5 stycznia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1421/BF/415-39/GJ/05
Data
2006.01.05



Autor
Urząd Skarbowy w Pruszkowie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zryczałtowany podatek dochodowy --> Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych --> Stawki ryczałtu


Słowa kluczowe
działalność gospodarcza
stawki podatku
wynajem


Pytanie podatnika
Jaką stawką należy opodatkować działalność gospodarczą w zakresie wynajmu sprzętu budowlanego wraz z obsługą operatorską?


P O S T A N O W I E N I E

Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 oraz art. 217 ustawy z dnia 29.08.1997r. - Ordynacja podatkowa / Dz. U. Z 2005r., nr 8, poz. 60 z późn. zm. / , art. 10 ust. 1 pkt 3 i pkt 6, art. 11 ust. 1, art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 26.07.1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych /Dz.U. Z 2000r. nr 14, poz. 176 z późn. zm./, art. 12 ust. 1 pkt 3 lit. a i b/ ustawy z dnia 20.11.1998r. O zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne / Dz. U. nr 144, poz. 930 z późn. zm./ w związku z Pana wnioskiem z dnia 08.11.2005r. w kwestii opodatkowania usług w zakresie wynajmu sprzętu budowlanego , Naczelnik Urzędu Skarbowego w Pruszkowie potwierdza Pana stanowisko i uznaje je za prawidłowe .

U Z A S A D N I E N I E

Stan faktyczny sprawy przedstawiony przez wnioskodawcę:

Wnioskodawca prowadzi jako osoba fizyczna działalność gospodarczą w zakresie wynajmu sprzętu budowlanego wraz z obsługą operatorską . Płaci zryczałtowany podatek dochodowy według stawki 8,5%. Po przekroczeniu przychodów ponad kwotę stanowiącą równowartość 4000 euro zaczął opłacać podatek według stawki 20%. Czy postąpił słusznie?

Stanowisko w sprawie:

Zdaniem wnioskodawcy prowadzona przez niego działalność winna być opodatkowana zryczałtowanym podatkiem dochodowym w wysokości 8,5 %.

Ocena prawna stanowiska:

Ustawa z dnia 26.07.1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych / Dz. U. z 2000r. nr 14, poz. 176 z późn. zm./ wymienia jako odrębne źródła przychodu :

1.pozarolniczą działalność gospodarczą - art. 10 ust. 1 pkt 3

2.najem, podnajem, dzierżawa, poddzierżawa oraz inne umowy o podobnym charakterze - art. 10 ust. 1 pkt 6.

W zależności od tego, czy najem stanowi pozarolniczą działalność gospodarczą, czy też stanowi dla podatnika odrębne od działalności gospodarczej źródło przychodów, inny będzie:

a/ moment powstania przychodu oraz

b/ sposób opodatkowania.

Ad a/ Jeżeli najem jest świadczony w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej, za przychód uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane pomniejszone o należny podatek od towarów i usług / art. 14 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym/. Jeżeli najem stanowi źródło przychodów odrębne od pozarolniczej działalności gospodarczej, przychodami są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze / art. 11 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych/.

Ad b/Podatnik uzyskujący przychody z wynajmu w ramach prowadzonej działalności gospodarczej może , o ile świadczenie usług wynajmu nie wyłącza podatnika z opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym / reguluje to ustawa z dnia 20.11.1998r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne wraz z załącznikiem nr 2 do ustawy/ Dz. U. nr 144, poz. 930 z późn. zm./ płacić zryczałtowany podatek dochodowy. Usługi najmu sprzętu budowlanego według Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług mogą być określone jako:

- usługi wynajmu sprzętu budowlanego i do wyburzeń wraz z obsługą operatorską 45.50/symbol PKWiU/,

- usługi dzierżawy lub wynajmu maszyn i urządzeń budowlanych bez obsługi 71.32.1/symbol PKWiU/,

dla których ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5% / art. 12 ust. 1 pkt 3 lit. b/ ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym/.

Od 1 stycznia 2003r. z opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych mogą również korzystać osoby fizyczne osiągające przychody nie będące przedmiotem działalności gospodarczej z najmu. Uzyskane w roku podatkowym przychody z tego tytułu w wysokości nieprzekraczającej kwoty 4.000 euro opodatkowane są stawką w wysokości 8,5 % przychodu. Od nadwyżki ponad tę kwotę , od miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpi przekroczenie, ryczałt wynosi 20 % przychodu /art. 12 ust. 1 pkt 3 lit. a/ ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym/.

Reasumując , możliwe jest zatem osiąganie dochodu z najmu świadczonego w ramach działalności gospodarczej jak również z umowy najmu jako odrębnego źródła.

W przedmiotowej sprawie usługi świadczone są bezpośrednio przez wnioskodawcę w ramach prowadzonej działalności w zakresie wynajmu pojazdu specjalnego ze specjalistyczną obsługą operatorską. Podlegają zatem opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym w wysokości 8,5% w ciągu całego roku podatkowego jako świadczenie usług. W żadnym razie nie mają zastosowania zasady opodatkowania określone przy wynajmie jako odrębnym źródle przychodów. Zatem stanowisko wnioskodawcy w tej sprawie jest prawidłowe.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Zgodnie z przepisem art. 14b § 1 i 2 Ordynacji podatkowej interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, ul. Felińskiego 2b za pośrednictwem tut. Organu w terminie siedmiu dni od dnia jego doręczenia / art. 236 i art. 223 § 1 w zw. z art. 239 Ordynacji podatkowej/.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj