Interpretacja Urzędu Skarbowego w Pruszkowie
1421/BF/415-42/GJ/05
z 9 stycznia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1421/BF/415-42/GJ/05
Data
2006.01.09



Autor
Urząd Skarbowy w Pruszkowie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
grunty rolne
przekształcenie gruntu
sprzedaż nieruchomości
zwolnienia podatkowe


Pytanie podatnika
Czy przychód uzyskany ze sprzedaży nieruchomości podlega zwolnieniu od 10% zryczałtowanego podatku dochodowego w sytuacji zakupu działki rolnej, w odniesieniu do której podatnik wystąpi do Urzędu Gminy o przekształcenie działki z gruntu rolnego na grunt pod zabudowę mieszkaniową jednorodzinną?


P O S T A N O W I E N I E

Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 oraz art. 217 ustawy z dnia 29.08.1997r. - Ordynacja podatkowa / Dz. U. Z 2005r., nr 8, poz. 60 z późn.zm./, art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a/ , art. 19 ust. 1, art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a i e/ oraz art. 28 ustawy z dnia 26.07.1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych / Dz. U. Z 2000r. , nr 14, poz. 176 z późn. zm./ w związku z wnioskiem z dnia 08.11.2005r. w sprawie opodatkowania przychodu uzyskanego ze sprzedaży mieszkania wydatkowanego na zakup działki rolnej , Naczelnik Urzędu Skarbowego w Pruszkowie w zakresie podatku dochodowego nie potwierdza stanowiska podatnika i uznaje je jako nieprawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Stan faktyczny sprawy przedstawiony przez wnioskodawcę:

Wnioskodawca sprzedał mieszkanie przed upływem pięciu lat od jego nabycia. Po sprzedaży złożył w organie podatkowym oświadczenie o przeznaczeniu pieniędzy na cele mieszkaniowe. Ma zamiar kupić działkę w celach budowlanych. Obecnie jednak ma ona charakter gruntu rolnego. Wnioskodawca po zakupie wystąpi do Urzędu Gminy o przekształcenie działki z gruntu rolnego na grunt pod zabudowę mieszkaniową jednorodzinną. Ma nadzieję , że w terminie dwóch lat od daty sprzedaży uzyska odpowiednią decyzję. Czy przychód uzyskany ze sprzedaży w opisanej sytuacji podlega zwolnieniu od 10% zryczałtowanego podatku dochodowego?

Stanowisko w sprawie:

Zdaniem wnioskodawcy przychód podlega zwolnieniu od podatku dochodowego. Warunkiem wystarczającym jest dokonanie zakupu działki a następnie złożenie wniosku w odpowiednim Urzędzie Gminy o zmianę jej przeznaczenia .

Ocena prawna stanowiska:

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a/ ustawy z dnia 26.07.1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych / Dz. U. Z 2000r. nr 14, poz 176 z późn. zm./ sprzedaż nieruchomości lub ich części , jeżeli nie następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej, dokonana przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie jest źródłem przychodu i na podstawie art. 28 ust 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podlega opodatkowaniu zryczałtowanym 10% podatkiem dochodowym płatnym w terminie 14 dni od dnia sprzedaży na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika. Podstawę opodatkowania stanowi wartość wyrażona w cenie sprzedaży , pomniejszona o koszty sprzedaży. W terminie płatności podatku podatnik jest obowiązany złożyć deklarację PIT-23.

Jeżeli w tym samym terminie podatnik złoży oświadczenie, że uzyskany przychód ze sprzedaży przeznaczy na cele mieszkaniowe, to zgodnie z art. 28 ust. 2a ustawy o podatku dochodowym podatek ulega zawieszeniu na okres dwóch lat od dnia sprzedaży. Wydatki na cele mieszkaniowe wymienione w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit a/ i lit. e/ ustawy o podatku dochodowym dotyczą:

1. nabycia na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, a także nabycie gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem,

2.nabycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie, prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie,

3.nabycia gruntu lub udziału w gruncie, prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie przeznaczonych pod budowę budynku mieszkalnego, w tym również gruntu lub udziału w gruncie albo prawa wieczystego użytkowania gruntu lub udziału w takim prawie z rozpoczętą budową budynku mieszkalnego,

4.budowy, rozbudowy, nadbudowy, przebudowy, remontu lub modernizacji własnego budynku mieszkalnego, jego części lub własnego lokalu mieszkalnego,

5.spłaty kredytu lub pożyczki , a także odsetek od kredytu lub pożyczki zaciągniętych na cele wymienione w pkt 1-4 w banku lub w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, w tym na spłatę kredytu lub pożyczki zaciągniętych przed dniem uzyskania tych przychodów.

Poniesienie wydatku na jeden z powyższych celów nie później niż w okresie dwóch lat od dnia sprzedaży powoduje zwolnienie przychodu od podatku dochodowego. Z kolei nie spełnienie powyższego warunku powoduje obowiązek zapłacenia podatku wraz z odsetkami, liczonymi od dnia sprzedaży zgodnie z art. 28 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym.

Wyliczenie zawartych w art. 21 ust. 1 pkt 32 ustawy tzw. wydatków mieszkaniowych , których realizacja powoduje zwolnienie z opodatkowania kwot uzyskanego przychodu z tytułu sprzedaży nieruchomości, ma charakter wyczerpujący. Zakup gruntu rolnego nie może z uwagi na brak wyraźnego zapisu ustawowego skutkować zwolnieniem z opodatkowania. Również złożenie wniosku do Urzędu Gminy o zmianę przeznaczenia działki z rolnej na budowlaną nie powoduje zwolnienia z opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym.

Użycie przez ustawodawcę określenia " nabycie gruntu lub udziału w gruncie , prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie przeznaczonych pod budowę budynku mieszkalnego...." jako m. in. warunku zwolnienia od 10% podatku dochodowego oznacza, że grunt w chwili nabycia musi posiadać status gruntu pod budowę .

Biorąc powyższe pod uwagę , Naczelnik Urzędu Skarbowego w Pruszkowie nie zgadza się ze stanowiskiem wnioskodawcy, że wystarczającym warunkiem zwolnienia od opodatkowania jest wystąpienie o zmianę przeznaczenia działki.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Zgodnie z przepisem art. 14b § 1 i 2 Ordynacji podatkowej interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, ul. Felińskiego 2b za pośrednictwem tut. Organu w terminie siedmiu dni od dnia jego doręczenia/ art. 236 i art. 223 § 1 w zw. Z art. 239 Ordynacji podatkowej/.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj