Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Poznaniu
PF-2/415/334/06
z 26 stycznia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PF-2/415/334/06
Data
2006.01.26



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Poznaniu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody ze sprzedaży nieruchomości


Słowa kluczowe
budynek mieszkalny
sprzedaż nieruchomości
użytkowanie wieczyste
zryczałtowany zwrot podatku


Pytanie podatnika
Czy podatnicy mają obowiązek zapłaty 10% podatku od sprzedaży w 2005 r. prawa wieczystego użytkowania gruntu zabudowanego budynkiem mieszkalnym w sytuacji, gdy nabycie spółdzielczego własnościowego prawa do budynku nastąpiło w 1993 r. a nabycie wieczystego użytkowania gruntu miało miejsce w 2000 r.?


W dniu 02.07.1993r podatnicy nabyli od spółdzielni mieszkaniowej spółdzielcze własnościowe prawo do budynku mieszkalnego (dom jednorodzinny w stanie surowym zamkniętym). Zakończenie budowy i zamieszkanie w budynku nastąpiło w 1996r. Natomiast prawo do wieczystego użytkowania gruntu pod tym budynkiem nabyli od Spółdzielni Mieszkaniowej 03.02.2000r. Następnie w dniu 16.11.2005r sprzedali prawo wieczystego użytkowania gruntu i spółdzielcze własnościowe prawo do budynku mieszkalnego. W związku z powyższym podatnicy zwrócili się do tutejszego urzędu z następującym zapytaniem: czy mają obowiązek zapłaty podatku od sprzedaży w/w praw przed upływem pięciu lat. Podatnicy stoją na stanowisku , iż zryczałtowany podatek dotyczy wyłącznie sprzedaży prawa do wieczystego użytkowania działki.

Organ podatkowy informuje, że zgadza się z przedstawionym stanowiskiem, o ile stan faktyczny przedstawiony we wniosku zgodny jest ze stanem rzeczywistym.

Zgodnie z treścią art.10 ust.1 pkt 8 lit. b i c ustawy z dnia 26 lipca 1991r o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz.U. Nr 14 z 2000r poz.176 ze zm) źródłem przychodów jest odpłatne zbycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego, oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej, oraz prawa wieczystego użytkowania gruntów jeżeli nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Zgodnie z art.46 - 48 i art.235 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964r Kodeks cywilny (Dz.U. Nr 16, poz.93 ze zm) budynek trwale związany z gruntem, jako jego część składowa, nie może być przedmiotem odrębnej własności. Odmienna sytuacja prawna występuje tylko w przypadku użytkowania wieczystego gruntu, kiedy na gruncie stanowiącym własność państwową lub gminną może być wzniesiony budynek stanowiący własność wieczystego użytkowania.

Zatem prawo własności budynku wybudowanego na gruncie oddanym w użytkowanie wieczyste jest ściśle związane z tym prawem, jednakże oba te prawa stanowią oddzielny przedmiot władania. Dlatego bieg pięcioletniego terminu, o którym mowa w powołanym wyżej art.10 ust 1 pkt.8 ustawy o podatku dochodowym należy liczyć odrębnie dla nabycia własności gruntu, oraz dla wybudowanego na tym gruncie budynku. Sprzedaż własnościowego prawa do budynku nastąpiła po upływie 5 lat od nabycia. Natomiast sprzedaż prawa wieczystego użytkowania działki nastąpiła przed upływem 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie. Zatem przychód uzyskany ze sprzedaży prawa wieczystego użytkowania działki podlega opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym na zasadach określonych w art. 28 ust. 2 i 2a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Podatek w wysokości 10 % uzyskanego przychodu jest płatny bez wezwania w terminie 14 dni od dnia dokonania sprzedaży na rachunek urzędu skarbowego, właściwego wg miejsca zamieszkania podatnika chyba, że podatnik w tym terminie złoży oświadczenie , że przychód uzyskany ze sprzedaży przeznaczy na cele określone w art.21 ust.1 pkt 32 lit. a) lub lit. e) ww.ustawy .

W terminie płatności podatku podatnik jest zobowiązany złożyć deklarację wg ustalonego wzoru ( art.28 ust.4 ww ustawy).

Reasumując w niniejszej sprawie podatnicy są zobowiązani do zapłaty zryczałtowanego 10 % podatku od przychodu z tytułu sprzedaży prawa wieczystego użytkowania działki.

Niniejsza interpretacja jest aktualna według stanu prawnego na dzień jej dokonania i do czasu zmiany stanu prawnego lub stanu faktycznego przedstawionego przez pytającego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj