Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Praga
1434/PV/443-162/05/MAS
z 14 listopada 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1434/PV/443-162/05/MAS
Data
2005.11.14



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Praga


Temat
Podatek od towarów i usług --> Obowiązek podatkowy


Słowa kluczowe
eksport towarów
faktura VAT
obowiązek podatkowy
zaliczka


Pytanie podatnika
Dotyczy obowiązku dokumentowania fakturą VAT otrzymanych zaliczek z tytułu planowanego eksportu, który ma nastąpić w ciągu 6 miesięcy, licząc od dnia otrzymania części należności.


POSTANOWIENIE


Na podstawie art.216, art.14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa /Dz. U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 ze zm./ po rozpatrzeniu wniosku z dnia 20.09.2005 r. (data wpływu do Urzędu 21.09.2005 r.) w sprawie wydania pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, w części dotyczącej obowiązku dokumentowania fakturą VAT otrzymanych zaliczek z tytułu planowanego eksportu, który ma nastąpić w ciągu 6 miesięcy, licząc od dnia otrzymania części należności, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Praga stwierdza, że wyrażone we wniosku stanowisko jest prawidłowe


U z a s a d n i e n i e


Wnioskiem z dnia 20.09.2005 r., Spółka wystąpiła o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w kwestii obowiązku fakturowania otrzymanych zaliczek z tytułu eksportu towarów mającego nastąpić w ciągu 6 miesięcy, licząc od dnia ich otrzymania.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Spółka dokonuje eksportu towarów, na poczet którego otrzymuje od zagranicznych kontrahentów zaliczki w wysokości do 100% należności, zaś towary wywożone są poza teren UE w różnych terminach od otrzymania zaliczki.W przedmiotowej sprawie Spółka przedstawia stanowisko, iż w przypadku pobrania zaliczki tytułem mającego nastąpić w ciągu 6 miesięcy od jej otrzymania, eksportu towarów, obowiązana jest ją udokumentować poprzez wystawienie faktury w terminie 7 dni od dnia otrzymania zaliczki.

W związku z przedstawionym stanem faktycznym Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Praga stwierdza, że stanowisko podatnika w tej sprawie jest prawidłowe i jednocześnie wyjaśnia:
Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług /Dz.U. Nr 54 poz. 535 ze zm./ opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega eksport towarów.
Stosownie do art. 19 ust. 12 w związku z ust. 11, w przypadku eksportu towarów, jeżeli wywóz towarów nastąpi w ciągu 6 miesięcy, licząc od dnia otrzymania części należności, obowiązek powstaje z chwilą jej otrzymania w tej części.
Powyższe oznacza, że pobranie zaliczki skutkujące powstaniem obowiązku podatkowego winno być dokumentowane fakturą VAT, zgodnie z art. 106 ust. 1 ww. ustawy o podatku od towarów i usług, który stanowi, że podatnicy, o których mowa w art. 15 (a więc osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą rozumianą jako wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców) są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży.Faktura stwierdzająca dokonanie sprzedaży przez czynnego podatnika VAT i oznaczona, zgodnie z § 8 ust 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług /Dz. U. Nr 95, poz. 798/, wyrazami "FAKTURA VAT", winna być wystawiona nie później niż siódmego dnia od dnia, w którym otrzymano część lub całość należności od nabywcy, stosownie do § 14 ust 1 powołanego wyżej rozporządzenia, który stanowi, iż jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część lub całość należności, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, fakturę wystawia się nie później niż siódmego dnia od dnia, w którym otrzymano część lub całość należności od nabywcy.
Biorąc pod uwagę powyższe Naczelnik Urzędu postanowił jak w rozstrzygnięciu.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz stanu prawnego obowiązującego na dzień zaistnienia zdarzenia i nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia - zgodnie z art. 14b § 1 i 2 ww. ustawy Ordynacja podatkowa.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj